Kuchnie - Inspiracje, Użytkowanie i Bezpieczeństwo | Porady Max Kuchnie
Kuchnie - Inspiracje, Użytkowanie i Bezpieczeństwo | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnie Urządzamy kuchnię otwartą na salon

Kuchnie


Urządzamy kuchnię otwartą na salon

W ofertach biur wiele projektów nowoczesnych domów uwzględnia całkowite otwarcie przestrzeni dziennej, w ramach której wyróżniamy zarówno salon, jak i kuchnię czy jadalnię. Takie rozplanowanie powierzchni użytkowej zapewnia swobodną komunikację z domownikami czy gośćmi nawet w trakcie przygotowywania posiłków, ale nastręcza też wielu problemów. Naczelnym argumentem przemawiającym przeciwko takiej aranżacji do tej pory były uciążliwe zapachy powstające w czasie gotowania. Obecnie producenci dostarczają nam szereg zaawansowanych technologicznie produktów, które skutecznie je niwelują rozwiązując problematyczne kwestie. Dzięki temu możemy więcej uwagi skupić na ewentualnych zawiłościach aranżacyjnych. Jak uniknąć późniejszych problemów i zaplanować komfortową przestrzeń?

Na zdjęciu: Studio Pinio

Jednolita stylistyka

Urządzając wspólną przestrzeń dla pomieszczeń, które z reguły mają przypisane odmienne przeznaczenie, musimy zachować czujność. Już na etapie planowania musimy liczyć się z tym, że możemy napotkać rozmaite trudności z doborem sprzętów i mebli, aby tworzyły zgraną całość. Poszczególne elementy powinny do siebie pasować zarówno pod względem narzuconej czy też wybranej stylistyki, ale i pod względem kolorystyki. Prostym sposobem na rozwiązanie takiego problemu byłby wybór jednej dominującej barwy – koloru przewodniego. Wówczas należy jedynie zwracać uwagę, aby był widoczny na przykład w postaci zdobień, frontów mebli czy dodatków, jak obrusy, zasłony, kwiaty itd. Bardziej problematyczny może się okazać dobór mebli, zarówno tych kuchennych jak i wypoczynkowych, aby ze sobą współgrały. W przypadku kuchennej zabudowy, zwłaszcza gdy chcemy zastosować nietypowe rozwiązania, decydujemy się na projekty i wykonanie zlecane na zamówienie. Trudno będzie więc tak dopasować kanapę, stolik kawowy, stół i meble w kuchni. Jednak i na to są sposoby. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwszym z nich będzie zachowanie jednolitej kolorystyki stołu, który znajdzie się w jadalni i frontów kuchennych szafek. Natomiast drugi sposób to celowe kontrastowe zestawienie pod względem kolorystyki z jednoczesnym zachowaniem tej samej stylistyki.

Sztuka kompromisu

Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie stołu. Oczywiście ustawiony pomiędzy kuchnią i salonem może z powodzeniem służyć jako pewnego rodzaju przedłużenie kuchennego blatu, czyli w razie potrzeby staje się praktyczną powierzchnią roboczą. Oprócz tego to świetne miejsce na podejmowanie gości. Z punktu widzenia aranżacji całej przestrzeni dziennej, to także symboliczna granica wizualnie oddzielająca kuchnię od salonu. Jeśli będzie on ustawiony w salonie, ale jednocześnie utrzymany w stylistyce kuchennej zabudowy, wówczas możemy mówić o osiągnięciu złotego środka i pełnym sukcesie. Wybierając odpowiedni model pamiętajmy także o jego wymiarach. Na co dzień, dla przeciętnej rodziny, wystarczy stół przeznaczony dla 6-8 osób. Na specjalne okazje idealnie sprawdzi się model rozkładany, który bez potrzeby nie marnuje cennej przestrzeni. Warto również wcześniej rozważyć jego funkcjonalne ustawienie, pozostawiając optymalną ilość miejsca na swobodne przemieszczanie się domowników.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Nowy okap Franke EVO. Moda na minimalizm.


Obecnie w aranżacji wnętrz dominuje styl minimalistyczny. Modne są proste, klasyczne...

Styl eklektyczny – kuchnia, jakiej nie ma nikt inny


Styl eklektyczny łączy elementy stare i nowe, pochodzące z różnych...

Kuchnia w stylu prowansalskim


Sielskie i sentymentalne akcenty w połączeniu z klasyczną elegancją to wnętrza w...