Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Styl vintage w kuchni – pomysły, inspiracje,...

Porady


Styl vintage w kuchni – pomysły, inspiracje, zdjęcia

Jeżeli marzy Ci się powrót do przeszłości, cenisz przedmioty z duszą, a w Twoim wymarzonym domu panować ma rodzinna atmosfera, przed zaplanowaniem kuchni koniecznie musisz bliżej zapoznać się ze stylem vintage. To sposób aranżacji wnętrz, dzięki któremu w Twojej kuchni zagości urokliwy i przepełniony nostalgią klimat. Podpowiadamy, jak ją urządzić!

Na zdjęciu: Studio Janpol

Styl vitage i jego geneza

 

Styl vintage czerpie z ubiegłego wieku. Stąd też we wnętrzach vintage znajdziemy głównie elementy nawiązujące do lat 30 aż po lata 60, ale dla niektórych aranżacji inspirację stanowić mogą lata 70 czy nawet 80. Trend na odnawianie tego, co stare został zainicjowany przez przemysł odzieżowy. Projektanci mody jednak swoim pomysłem szybko zarazili architektów i projektantów wnętrz, którzy w stylu vintage odkryli możliwość odważnego kreowania niebanalnych wystrojów. Styl ten łączy bowiem w sobie klasę z romantycznością i funkcjonalność z sentymentem, którym darzymy lata swojego dzieciństwa. Swojski i rodzinny klimat tworzą odpowiednio dobrane kolory, opływowe kształty mebli i sprzętów AGD,  a także akcesoria i liczne dodatki. Kuchnia w stylu vintage to prawdziwe serce domu.

 

 

Kolory w stylu vintage

 

Jakie kolory dominują w kuchni urządzonej w stylu vintage? Stylistyka ta lubi wyraziste barwy, takie jak brąz, pomarańcz czy czerwień, ale nie stroni też od pasteli i jasnych odcieni, które wnętrzom dodają przytulności. W kuchni vitage może zatem pojawiać się zarówno biel, jak i turkus, błękit, mięta czy beż. Biele i beże stanowią idealne tło dla kolorowych akcesoriów i dekoracji. Pamiętajmy też, że styl vintage może nawiązywać do różnych okresów historycznych, stąd też może wykorzystywać różnorodną paletę barw. Oto kilka gotowych zestawień, które możemy wykorzystać:

  • czerń, biel i złoto – to klasyczna kombinacja, która nawiązuje do elegancji stylu art deco z lat 20. i 30. Połączenie czerni i bieli możemy potraktować jako tło, podczas gdy złote akcenty dodadzą wnętrzu klasy,
  • pastelowe odcienie z delikatnymi wzorami – pastelowa paleta kolorów kolorów, takich jak róż, błękit, mięta lub lawenda, tworzy ulotną i romantyczną atmosferę, charakterystyczną dla stylu vintage. Subtelne wzory podbijają ten efekt,
  • czerwień, biały i niebieski – to popularna gama kolorystyczna wykorzystywana w z latach 40. i 50., obecnie nawiązująca do stylu retro. Czerwień i niebieski mocno ze sobą kontrastują, a biel działa kojąco i tonuje intensywne barwy,
  • brązy, zielenie i kolory ziemi – świetnie sprawdzą się w kuchni urządzonej na wzór lat 70. Brązy i zielenie w połączeniu z barwami ziemi stworzą spokojny klimat, odwołujący się do natury,
  • mocne kolory i wzory – jaskrawe barwy i intensywne wzory to motywy najczęściej spotykane w stylu retro. Zdarza się jednak, że pojawiają się również we wnętrzach vintage. Ważne jednak, by wprowadzać je z rozwagą i umiarem,
  • neutralne tło z mocniejszym akcentem kolorystycznym – neutralna baza i jeden bardziej wyrazisty akcent kolorystyczny to także zestawienie, które świetnie odnajduje się we wnętrzach vintage. Intensywna barwa może pojawić się zarówno w postaci mebli, jak i dekoracji czy jako wykończenie ścian.

 

Meble kuchenne w starym stylu

 

Do kuchni urządzonej w stylu vintage doskonale pasować będą meble kuchenne w stylu retro. Najczęściej występują one w jasnych, naturalnych barwach i mają prostą formę. Fronty szafek mogą zdobić subtelne frezy oraz stylizowane uchwyty, kreujące w kuchni atmosferę, w której kultywuje się tradycję. Meble nie mogą przytłaczać, dlatego często zamiast cokołów wykorzystuje się standardowe nóżki, a w górnej zabudowie pojawiają się otwarte półki lub przeszklone witryny. Z jasnymi frontami dobrze współgra biały lub drewniany blat. Jednak kuchenne szafki wcale nie muszą tworzyć jednorodnej zabudowy. Mile widziane są oryginalne meble wolnostojące sprzed lat, ale też te postarzane. Kredens odziedziczony po babci lub komoda, która sprawia takie wrażenie, to idealne miejsce na wyeksponowanie odświętnej zastawy stołowej.

 

 

Styl vintage w kuchni – jakie sprzęty AGD?

 

W kuchni w stylu vintage musimy szczególną wagę przyłożyć również do wyboru sprzętów gospodarstwa domowego. Świetnym rozwiązaniem będzie AGD retro. To urządzenia, których design specjalnie stylizowany jest na lata 50-60. Charakteryzują je finezyjne uchwyty i pokrętła, ale też pastelowe wykończenie. Wszystko to tworzy vintage look. W urządzonej w tym stylu kuchni powinna pojawić się kuchenka gazowa. Alternatywą może być gazowa płyta do zabudowy, nad którą koniecznie musi znaleźć się okazały okap. Charakterystycznym elementem takiej aranżacji są duże, wolnostojące lodówki, w których tradycyjny uchwyt zastępuje klamka. Równie ważny, co pozostałe sprzęty, jest zlewozmywak. Polecane są ceramiczne zlewy nakładane, wystające poza obręb blatu. Ich uzupełnieniem może być miedziana lub złota bateria kuchenna. Bateria kuchenna o fantazyjnym kształcie pięknie dopełni efektowną aranżację.

 

 

Kuchnia vintage – materiały na ścianę

 

W kuchni w stylu vintage królują naturalne materiały, a wśród nich przede wszystkim drewno, z którego wykonuje się szafki, blaty, stół oraz krzesła. Jednak drewno może pojawić się również w postaci backsplashu czyli zabezpieczenia ściany pomiędzy górną a dolną zabudową. Wygodną i łatwą w utrzymaniu w czystości opcją będą tradycyjne kafelki. Cegła na ścianie to także dobry wybór. Możemy udekorować nią również okolice okna. Dodatkowo na ścianach mogą zagościć plakaty, haftowane obrazy albo koronki oprawione w szklaną ramę. Ciekawie prezentować będą się też czarno-białe fotografie. Innym dobrym pomysłem będzie powieszenie na ścianach ceramicznych talerzy.

 

 

Co na podłogę?

 

W kuchni w stylu vintage pięknie wyglądać będzie się podłoga z naturalnego drewna. Niemniej jednak drewno to kosztowny wybór, a w trakcie użytkowania wymaga specjalnego traktowania i regularnej impregnacji. W zamian możemy zastosować panele imitujące drewno albo zdecydować się na płytki. Popularnym motywem, który często spotkać można w aranżacjach w stylu vintage, jest czarno-biała posadzka z pytek ułożonych w szachownicę. Oryginalny wzór na podłodze możemy natomiast uzyskać wykorzystując płytki cementowe, znane również jako płytki enkaustyczne. Tego rodzaju kafle stanowią ponadczasowe, ale i luksusowe wykończenie posadzek, a także ścian.

 

 

Sufit i oświetlenie

 

Kiedy urządzamy kuchnię w stylu vintage, warto wybrać oświetlenie, które będzie podkreślać charakter wnętrza. Lampy, które wpiszą się w założenia tego eklektycznego stylu, to:

  • kryształowe żyrandole – są eleganckie i wyglądają luksusowo. Doskonale pasują zatem do stylu vintage, który celebruje tradycje. Żyrandole z kryształami lub wiszącymi koralikami będą odbijać światło i dodadzą kuchni blasku,
  • lampy wiszące z metalowymi kloszami – w odcieniach miedzi, mosiądzu lub cyny idealnie wpisują się w założenia w stylu vintage. Szczególnie dobrze sprawdzą się lampy sufitowe z ozdobnymi detalami,
  • lampy stołowe przypominające lampiony i latarenki – urocze latarenki pasują do wielu odmian stylu vintage i bez dwóch zdań w kuchni pomogą stworzyć wyjątkowy nastrój,
  • lampy z abażurami w stylu retro – materiałowe abażury z kolorowymi wzorami wykonane z delikatnych tkanin dodają wnętrzu przytulności, a na takim właśnie efekcie powinno nam zależeć,
  • taśmy ledowe do podświetlenia półek i blatów – to praktyczne i jednocześnie dekoracyjne rozwiązanie. Ponadto, gdy zdecydujemy się na oświetlenie o ciepłej barwie, stworzymy w kuchni romantyczną atmosferę.

Jeżeli chodzi zaś o sufit, możemy wykończyć go białą lub inną jasną farbą. W domach z drewna ozdobę sufitu mogą stanowić naturalne belki.

 

 

Akcesoria i dekoracyjne dodatki vintage

 

Styl vintage to przeciwieństwo minimalizmu. W urządzonych w ten sposób wnętrzach nie może zatem zabraknąć dekoracji – to one w głównej mierze budują specyficzny, babciny klimat. Pożądane są zarówno naturalne dodatki, takie jak kwiaty w wazonach i zioła w donicach, jak i drewniane oraz porcelanowe pojemniki na kawę i herbatę, duże, szklane słoje z ciasteczkami, stylizowane zegary czy latarenki. Ozdobą mogą być również naczynia: miedziane lub gliniane garnki, żeliwne patelnie, porcelanowe misy i tace. W oknach najlepiej zawiesić zazdrostki lub rolety rzymskie. Do stworzenia przytulnego nastroju mogą posłużyć nam także tapicerowane krzesła oraz miękkie poduchy.

 

 

Funkcjonalność w kuchni w stylu vintage

 

To, że wystrój kuchni w stylu vintage nawiązuje do starych czasów, nie oznacza, że w tak urządzonym wnętrzu nie ma miejsca na nowoczesne wyposażenie. Układ zabudowy meblowej i sprzętów AGD wciąż może spełniać reguły kuchennej ergonomii, w tym zasadę trójkąta roboczego. Meble zaś w środku mogą być wypełnione innowacyjnymi rozwiązaniami. W szafkach narożnych można zastosować półki obrotowe, system le mans albo kosze magic corner, które pozwolą lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i ułatwią dostęp do przechowywanych w nich produktów i akcesoriów.

 

Więcej o praktycznych rozwiązaniach do szafek narożnych przeczytasz w naszym poradniku „Funkcjonalne narożniki w kuchni”. By go przeczytać, kliknij w link: https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/funkcjonalne-narozniki-w-kuchni-kilka-ciekawych-rozwiazan-2858.html.

 

 

W szafkach możemy zainstalować także elektryczne otwieracze, a w szufladach umieścić organizery, które pomogą nam w zachowaniu porządku.

Jeżeli zależy nam na wyeksponowaniu kuchennych akcesoriów, wygodnie będzie umieścić je na relingu. Powieszone na haczykach stworzą efektowną dekorację, a jednocześnie będą pod ręką, kiedy będziemy ich potrzebować.

 

 

Kuchnia boho, retro czy vintage?

 

Styl vintage jest bliski dwóm innym wnętrzarskim stylom: boho i retro. Styl boho we wnętrzach jest znanym z luzu i swobody. Czerpie z dziedzictwa różnych kultur, wykorzystując przy tym różnorodne wzory i tekstury. Podobnie jak vintage pozwala bawić się designem i sięgać po zasoby kreatywności. Styl boho nie lubi sztywnych reguł. Ceni za to ręcznie wykonane przedmioty, takie jak haftowane poduszki, ręcznie tkane dywany, obrazy i rzeźby, ale i meble z duszą. Te ostatnie charakterystyczne są również dla stylu retro. Ten z kolei nawiązuje do lat 50. i 60. XX wieku i bazuje na energetycznej palecie kolorystycznej. Podobieństwa i różnice pomiędzy trzema opisywanymi stylami zestawiliśmy w tabeli poniżej.

 

  STYL VINTAGE STYL RETRO STYL BOHO
Inspiracja historyczna Czerpie z różnych okresów, głównie od lat 20. do 70. XX wieku, ale może obejmować też lata 80, a nawet 90. Najczęściej nawiązuje do lat 50. i 60., ale może też obejmować wcześniejsze lata. To styl eklektyczny, z elementami z różnych kultur i czasów. Nie czerpie inspiracji z żadnego konkretnego okresu.
Charakterystyczne cechy Klasyczna elegancja, tradycja i zamiłowanie do starych przedmiotów. Nostalgiczna atmosfera lat 50. i 60. Eklektyczność, swoboda w aranżacji i inspiracja różnymi kulturami.
Kolorystyka Często intensywne kolory, np. czerwień, niebieski, złoto, ale też jasne, delikatne barwy i pastelowe odcienie. Jasna i energetyczna paleta kolorów, często w odcieniach pastelowych. Intensywne kolory, np. czerwień, pomarańcz, turkus.
Materiały i tekstury Wykorzystuje się różnorodne materiały, w tym głównie naturalne: od drewna po metal i tkaniny. Tekstury są zróżnicowane. Wykorzystuje się naturalne drewno i tkaniny oraz metalowe detale. Tekstury i wzory mają delikatniejszy wydźwięk. Duża różnorodność materiałów i tekstur. Dominują tu miękkie tkaniny i naturalne włókna.
Meble Meble często mają wyraziste kształty i zaokrąglone linie. Meble charakteryzują się wyrazistymi liniami i chromowanymi elementami. Meble w stylu eklektycznym z etnicznymi wzorami.
Dodatki Nawiązują do minionych epok i mają dawać wrażenie przytulności: stara ceramika, porcelana, obrazy, plakaty, fotografie, naczynia użytkowe Drobne akcenty, takie jak przyprawniki i pojemniki oraz małe i duże AGD w stylu retro. Duża liczba dekoracji, w tym lampiony, lustra i tekstylia.
Oświetlenie Żyrandole kryształowe, lampy z metalowymi kloszami lub przypominające lampiony. Lampy w stylu retro z chromowanymi elementami lub z kolorowymi abażurami. Lampy z barwnymi kloszami, latarnie oraz lampy wiszące.

 

 

Jak łączyć style w kuchni vintage?

 

Choć istnieją pewne różnice między stylami vitage, retro i boho, w praktyce często się one przenikają. Możemy zatem śmiało łączyć je, tworząc unikalne i spersonalizowane wnętrza, które odzwierciedlają nasz indywidualny gust. Jak się do tego zabrać? W pierwszej kolejności zaplanujmy paletę kolorów. Jeżeli chcemy, by w kuchni pojawiły się elementy pochodzące z wszystkich trzech stylów, postawmy na jasną bazę i dobierzmy do niej jedną lub dwie bardziej energetyczne barwy. Może być to pomarańcz, granat czy soczysta zieleń. W kompilacji stylu retro i vintage sprawdzą się również pastelowe odcienie. Meble i sprzęty AGD w stylu retro pasują do wszystkich trzech stylów, natomiast dodatki mogą mieć charakter boho. Dobrze byłoby, gdyby w pomieszczeniu pojawiły się żywe rośliny. Dobór oświetlenia może stanowić świetną zabawę. W eklektycznej kuchni egzamin zdadzą proste w formie lampy wiszące, ale też lampki z kolorowymi kloszami czy lampiony. Wszystkie trzy style są na tyle elastyczne, że stworzenie aranżacji, w której wykorzystamy charakterystyczne dla nich elementy wcale nie jest takie trudne. Nie bój się eksperymentować i wybierać przedmioty, które są bliskie naszym upodobaniom, a uzyskamy jedyny w swoim rodzaju efekt.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-stylu-wiejskim-czyli-jaka-1693.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/urban-rustic-czyli-jak-stworzyc-sielskie-wnetrze-w-centrum-miasta-3267.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-w-stylu-srodziemnomorskim-jak-urzadzic-klimatyczne-wnetrze-3253.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/aranzacje/wnetrza/kuchnia-w-stylu-greckim-989.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/meble-kuchenne/styl-eklektyczny-kuchnia-jakiej-nie-ma-nikt-inny-1030.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czerwony-jak-cegla-czyli-sposob-na-wykonczenie-sciany-w-kuchni-1611.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/dodatki-do-kuchni-w-stylu-retro-1570.html

Studio Mono
Studio Mono
Studio Kome
Studio Kome
Studio Mono
Studio Mono
Studio Eltop
Studio Eltop

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Inspiracje przeszłością, czyli retro w kuchni


Retro niezmiennie króluje we współczesnych wnętrzach, przebojem zdobywa...

Czy drewniany blat w kuchni to dobry pomysł?


Blaty kuchenne odgrywają istotną rolę w każdej kuchni. To na nich wykonujemy wszelkie...

Jaki blat do kuchni? Szklane, stalowe czy z konglomeratów?


Wybór materiału na blat kuchenny zdecydowanie nie należy do łatwiejszych....