Oszczędność Energii w Kuchni | Porady Ekspertów Max Kuchnie
Oszczędność Energii w Kuchni | Porady Ekspertów Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnie Oszczędność energii Jak oszczędzać energię elektryczną kuchni?

Oszczędność energii


Jak oszczędzać energię elektryczną kuchni?

Oszczędzanie energii elektrycznej to nie tylko przejaw troski o środowisko naturalne. Mniejsze zużycie prądu przekłada się na znacznie mniejsze rachunki, a co za tym idzie na więcej gotówki w domowym budżecie. Co więcej, w wielu przypadkach, energooszczędne nawyki w kuchni pozwalają zaoszczędzić coś równie cennego – czas.

Dobre nawyki

Korzystanie z pomieszczenia, w którym znajduje się najwięcej sprzętów AGD, w którym spędza się dużo czasu gotując i spożywając posiłki powinno w szczególny sposób uwzględniać oszczędne gospodarowanie energią elektryczną. Oto kilka rad, których warto przestrzegać:
 

Gotowanie i pieczenie

  • Dania gotuj pod przykryciem, w niewielkiej ilości wody. Potrawy ugotują się przez to szybciej.
  • Pod koniec gotowania lub pieczenia, kiedy danie jest już prawie gotowe, dobrze jest wyłączyć płytę czy piekarnik. Zgromadzone wcześniej ciepło w zupełności wystarczy, by potrawa „doszła".
  • Garnki, w których gotujesz powinny mieć gładkie dno, by całkowicie przylegało o powierzchni płyty grzewczej.
  • Zadbaj o to, by dno garnków było czyste. Wszelkie zabrudzenia, przypalenia ograniczają przepływ ciepła, a przez to zwiększają zużycie prądu.
  • Nigdy nie ustawiaj na płycie garnka, którego średnica jest mniejsza niż średnica pola grzejnego. W ten sposób zapobiegniesz niepotrzebnym stratom energii. Dobrze jeśli płyta wyposażona jest w funkcję rozpoznawania średnicy garnka.
  • Podczas pieczenia staraj się jak najrzadziej otwierać drzwiczki piekarnika. Podczas takiej operacji ucieka dużo ciepła, które piekarnik musi ponownie wytworzyć.
  • Dobrym rozwiązaniem jest jednoczesne pieczenie dwóch potraw na dwóch poziomach. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko prąd ale i czas.
  • Do czajnika wlewaj zawsze tylko tyle wody, ile zamierzasz zużyć. Dbaj też o jego regularne odkamienianie, bowiem osady te skutecznie utrudniają nagrzewanie wody i zmniejszają efektywność czajnika.

Chłodzenie

  • Nie lokuj sprzętów chłodzących jak lodówka lub zamrażarka w pobliżu urządzeń grzewczych, jak np. piekarnik czy kaloryfer. Ciepło przez nie wytwarzane będzie wymuszało na chłodziarko-zamrażarce dodatkową pracę.
  • Lodówka nie powinna też stać w miejscu bardzo nasłonecznionym. Dobrze jest ją też odsunąć od ściany, by zapewnić swobodny obieg powietrza wokół urządzenia.
  • Nigdy nie zostawiaj otwartych lub uchylonych drzwi lodówki, trzymaj je otwarte jedynie tyle, ile potrzebujesz na wyciągnięcie potrzebnych produktów. Ciepłe powietrze wlatujące do wnętrza lodówki powoduje wzrost temperatury i konieczność dodatkowej pracy urządzenia.
  • Zastanów się nad zakupem lodówki z systemem No Frost, który chłodzi nie wytwarzając szronu wewnątrz urządzenia. Jeśli masz tradycyjną chłodziarko-zamrażarkę, pamiętaj o regularnym jej odmrażaniu – gruba warstwa lodu znacznie zmniejsza efektywność urządzenia.
  • Nigdy nie wstawiaj do lodówki ciepłych produktów, garnków.
  • Produkty zamrożone, odmrażaj w lodówce.


Zmywanie


  • Jeśli zależy ci na oszczędności prądu, wody a przede wszystkim czasu zrezygnuj ze zmywania ręcznego na rzecz zmywarki.
  • Staraj się dobierać programy zmywania do stopnia zabrudzenia naczyń. Wszelkie resztki dokładnie usuwaj z garnków czy talerzy.
  • Nigdy nie włączaj nie do końca wypełnionej zmywarki, chyba że używasz funkcji ½ załadunku.
  • Jeśli zmywasz ręcznie – nie zmywaj pod bieżącą wodą – najpierw namydl naczynia a dopiero potem spłucz.


Wybieramy AGD


  • Kupując kuchenne sprzęty wybieraj energooszczędne modele. Każde urządzenie oznaczone jest klasą efektywności energetycznej. Najbardziej energooszczędne są sprzęty oznaczone klasą A, najwięcej prądu do swej pracy zużywają urządzenia klasy D, E itd. Na rynku można spotkać także AGD klasy A+ a nawet A++, które w jeszcze większym stopniu oszczędzają prąd.
  • Spośród elektrycznych płyt grzewczych najbardziej ekonomiczna jest płyta indukcyjna, bowiem podczas jej pracy nie ma strat ciepła, a gotowane dania i woda nagrzewają się bardzo szybko. Druga w kolejności jest płyta ceramiczna, a najbardziej energochłonna – żeliwna.
  • Wybierając piekarnik zdecyduj się na model z funkcją termoobiegu, która pozwala znacznie szybciej nagrzewać komorę do pożądanej temperatury. Warto też rozważyć zakup modelu z podziałem komory na dwie mniejsze części, dzięki czemu możliwe będzie jednoczesne pieczenie dwóch różnych potraw bez obaw o przenikanie się ich aromatów.
  • Przed zakupem lodówki zastanów się jak dużego urządzenia potrzebujesz. Zbyt duża lodówka, która nigdy nie będzie wypełniona w całości produktami spożywczymi, będzie niepotrzebnie chłodzić „powietrze" w swym wnętrzu. Dobrym pomysłem jest też wybór urządzenia z systemem No-Frost.
  • Kupując czajnik elektryczny staraj się wybierać spośród modeli z płaską płytą grzewczą a nie ze spiralą. Na płaskich elementach trudniej osadza się kamień, poza tym spiralna grzałka musi być całkowicie zanurzona w wodzie podczas gotowania, co często wymusza gotowanie większej ilości wody niż w danej chwili potrzebujemy.

Komentarze


4.25/5 4 4
4

Fajnie ze MK zwracaja uwage na takie wazne rzeczy. Dbalosc o srodowisko to bardzo wazna rzrecz.


3

wszystko co eco musi być dobre, arrr!


5
dominika

Jak się przeprowadziliśmy to lodówka stała koło grzejnika. Nie sprawdziło się to rozwiązanie. Musieliśmy zmienić ustawienie, żeby lodówka właściwie chłodziła.


5
Czesia

Co chwilę zwracam uwagę moim dzieciom, żeby zamykały drzwiczki lodówki. Zauważyłam, że ma to znaczenie jeśli chodzi o rachunki za prąd. Uważam, że jak można oszczędzać to trzeba to robić. Dania zawsze gotuję pod przykryciem.

Zobacz również


Nowoczesne funkcje piekarników


Piekarniki, jakie występują na rynku sprzętów AGD na chwilę obecną to nie są...

Przegląd robotów kuchennych, czyli wybierz prezent dla...


W kuchni niemalże codziennie używamy sprzętów, które pozwalają nam...

Płyty ceramiczne a indukcyjne – porównanie


O jakości gotowania przesądzają nie tylko nasze indywidualne zdolności kulinarne, ale...