Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne Oświetlona strefa pracy

Meble kuchenne


Oświetlona strefa pracy

Każda kuchnia powinna być piękna, przyjemna dla przebywających w niej osób ale też funkcjonalna. Bardzo duży wpływ na to ma prawidłowo zaplanowane i rozmieszczone oświetlenie. I to nie tylko główne czy dekoracyjne, ale również to służące do oświetlania strefy roboczej w kuchni.

Zaczynając od góry

Główne, górne oświetlenie jest podstawą tworzenia kuchennej przestrzeni. Delikatne, odpowiednio dobrane i rozlokowane, najlepiej rozproszone doskonale rozjaśnia pomieszczenie, sprawiając, że osoby w nim przebywające zawsze czują się dobrze i komfortowo. Na kuchennym suficie można więc zamontować lampę wiszącą, żyrandol, halogeny a nawet listwy ledowe. Dobór odpowiedniego rodzaju oświetlenia zależy przede wszystkim od stylistyki kuchni, ale też od jej wielkości, przestronności, zastosowanych materiałów wykończeniowych i kolorystyki pomieszczenia.
 

Ważna strefa

W każdej kuchni najważniejsza jest strefa pracy i to ona powinna być najlepiej i najdokładniej oświetlona. Światło sprzyja nie tylko przyjemniejszej i twórczej pracy, pozwala też nie męczyć wzroku i pozytywnie wpływa na nastrój osób przebywających w pomieszczeniu. Niezwykle istotne jest zadbanie o właściwe dzienne oświetlenie strefy roboczej – starajmy się więc tak rozplanować kuchenną zabudowę, by blat roboczy był możliwie najbliżej okna. Niemniej ważne jest jednak również zaplanowanie oświetlenia sztucznego w tej strefie, dzięki któremu bez przeszkód będziemy mogli doskonalić się w sztuce kulinarnej również wieczorami.
 

Najwygodniej pod szafką

Najpopularniejszym sposobem oświetlania blatu kuchennego jest stosowanie świetlówek kompaktowych, halogenów lub listew ledowych montowanych pod szafkami górnej zabudowy meblowej. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne a przy tym dekoracyjne. Delikatne punkty świetlne dodają wnętrzu charakteru, oświetlają przy tym strefę pracy i ręce kucharza, który nie zasłania własnym ciałem promieni rzucanych przez lampki. Takie punktowe oświetlenie powinno być równomiernie rozmieszczone na długości całej strefy roboczej (najlepiej co 40-60 cm), dobrze jeśli będzie podłączone do kilku oddzielnych obwodów, umożliwi to sterowanie światłem za pomocą kilku osobnych włączników.


Blat roboczy i spółka

Kuchenna strefa robocza to jednak nie tylko blat. To też kilka obszarów, które wymagają dodatkowego, osobnego oświetlenia. Nie zapominajmy więc o płycie grzewczej, której odpowiednie oświetlenie zapewni przyjemną pracę i umożliwi kontrolowanie gotujących się potraw. Do oświetlenia tej strefy doskonale nadają się świetlówki umieszczane w obudowach okapów, wybierając więc konkretny model zwróćmy uwagę na to czy i w jakie oświetlenie wyposażony jest kuchenny wyciąg. Planując oświetlenie weźmy też pod uwagę strefę zlewozmywakową, która również powinna być jasna, zarówno w dzień jak i po zmroku. Pozwoli to na dokładne czyszczenie nie tylko brudnych naczyń, ale też owoców, warzyw czy innych produktów spożywczych, bez obaw o zasłanianie światła padającego z głównej, górnej lampy. Starajmy się przy tym montować oświetlenie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - w odpowiedniej odległości od wody.
 

Ważny stół

Stół jest sercem każdej kuchni, służy głównie do spożywania posiłków czy posiedzenia z przyjaciółmi przy kawie. W niejednej, szczególnie małej kuchni, pełni jednak też funkcję blatu roboczego, dlatego jemu również należy się odpowiednie oświetlenie. W tym przypadku doskonale sprawdzi się wisząca bezpośrednio nad blatem lampa sufitowa. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne – daje dużo światła, ale i niezwykle modne. Lampa powinna być oczywiście dopasowana do wystroju kuchni, ale doskonale prezentować się też będzie model nietypowy, rzucający się w oczy. Jeśli stół jest duży, podłużny warto zastanowić się nad rzędem 2-3 takich samych lamp wiszących. Wszystkie razem dadzą więcej światła, jednocześnie podkreślą nowoczesny, modny charakter kuchni.
 

Rady praktyczne

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że światło wykorzystywane do oświetlania stref roboczych w kuchni powinno być jasne, jednak nie oślepiające, nie powinno też zmieniać barw produktów spożywczych i potraw. Samo światło powinno mieć przyjemną barwę, która pozwoli czuć się przyjemnie w kulinarnym centrum. Dobrze jest dobierać takie oprawy oświetleniowe, które umożliwią regulowanie i zmienianie kierunku padania światła, w zależności od chwilowych potrzeb czy mocy żarówki. Im więcej rozproszonych punktów świetlnych zainstalujemy w kuchni, tym wyda się ona bardziej przestronna i przytulna.

Komentarze


3.00/5 1 1
3

pomocne

Zobacz również


Sposoby na optyczne powiększenie wąskiej kuchni


Nie każda kuchnia może być przestronna, o idealnych kształtach i proporcjach....

Energooszczędne diody LED – sposób na EKO oświetlenie


Aby móc normalnie funkcjonować, jesteśmy zmuszeni korzystać w domu ze sztucznego...

Halogeny w Twojej kuchni – czyli sposób na jasne...


Dobrej jakości światło w kuchni to podstawa. Pozwala zrobić odpowiedni nastrój...