Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Oświetlenie punktowe w kuchni

Porady


Oświetlenie punktowe w kuchni

Odpowiednie oświetlenie kuchni ma wielkie znaczenie nie tylko w zakresie funkcjonalnym i użytkowym, ale także dekoracyjnym. Najważniejsze jest jednak to, że dobrze dobrane lampy kuchenne mogą sprawić, że praca w kuchni będzie przebiegała sprawniej i bardziej komfortowo, ale także w znacznie przyjemniejszych warunkach. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tych celów jest wyposażenie kuchni w oświetlenie punktowe i kierunkowe. Sprawdź, które obszary i strefy kuchenne warto doświetlić.

Na zdjęciu: Studio Mebli Spaks

Funkcjonalna kuchnia a oświetlenie


Współczesna kuchnia to wnętrze, które zyskało nową rangę. Przestało bowiem być pomieszczeniem zamkniętym i stało się sercem domu, czyli miejscem służącym nie tylko do przyrządzania posiłków, ale często też skupiającym rodzinę. Nowoczesna kuchnia wymaga kilku rodzajów oświetlenia, by mogła być w pełni komfortowa i funkcjonalna. Tak jak w każdym innym wnętrzu, w kuchni konieczne jest oświetlenie ogólne, które równomiernie oświetli całe wnętrze. Może to być tradycyjna lampa sufitowa umieszczona centralnie lub zawieszone na linkach i szynach halogeny rozmieszczone w kilku miejscach sufitu. Aczkolwiek w każdej kuchni niezbędne jest też oświetlenie miejscowe czyli punktowe, które doświetli miejsca, w którym wykonujemy dane czynności. Takie światło powinno być optymalnie jasne, ale nie oślepiające. Zwykle wybiera się oprawy, które dają światło skupione bezpośrednie i takie, dzięki którym można regulować jego kąt padania.

 

Oświetlenie blatu kuchennego


Strefą, która jest najczęściej użytkowana w kuchni jest blat roboczy. To w jego obrębie wykonujemy większość czynności związanych z przygotowywaniem posiłków i sprzątaniem po nich. Wykonując prace kuchenne przy zabudowie meblowej zwykle stoimy tyłem do źródła światła centralnego, przez co rzucamy cień przed siebie. Dlatego niezbędne jest punktowe doświetlenie blatu kuchennego oraz obszaru zlewozmywaka i kuchenki. Kilka dodatkowych lamp zminimalizuje ilość zacienionych miejsc. Najlepiej sprawdzają się lampy halogenowe lub LED-y zamontowane w spodzie szafek wiszących lub gotowe panele i moduły z włącznikami i gniazdami. Dobrym rozwiązaniem są też płaskie, długie świetlówki w specjalnych oprawach.

 

Oświetlenie stołu kuchennego


Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się oświetlenie centralne umieszczane bezpośrednio nad stołem. Dzięki temu źródła światła mogą mieć mniejszą moc, co ułatwi też wizualne wydzielenie części jadalnianej w kuchni i stworzenie intymniejszej atmosfery przy stole. Montując oprawę oświetleniową nad stołem, warto zwrócić uwagę na to, że padające na jego blat światło powinno stwarzać atmosferę bliskości i nie być zbyt intensywne. W tym celu dobrze sprawdzają się lampy kloszowe, gdyż nie będą oślepiać siedzących przy stole osób. Światło powinno padać i rozpraszać się na całą powierzchnię stołu. Dlatego nad stołem o szerokości do 120 cm zawiesza się lampę 50 cm nad blatem, a nad większym – 80 cm.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchenka – podstawa kuchni w nowoczesnym formacie


Już lata temu przestały być popularne dawniej robiące furorę kuchnie gazowe. W...

Głośna lodówka – co zrobić, kiedy lodówka nie daje...


Głośno działająca lodówka może być naprawdę uciążliwa. Kiedy wracamy do...

Po czym poznać że piekarnik jest nagrzany?


Większość przepisów na ciasta i inne wypieki wymaga od nas wstępnego rozgrzania...