Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak dobrać blat do mebli kuchennych?

Porady

Jak dobrać blat do mebli kuchennych?

Ulubione0

Blat kuchenny to jeden z najczęściej użytkowanych elementów wyposażenia kuchni. Jest niezbędny podczas przygotowywania posiłków, ale także dopełnia estetycznie aranżację kuchni. Rynek oferuje wyjątkowo duży wybór różnych blatów kuchennych. Jaki model wybrać, aby odpowiednio komponował się ze znajdującymi się w pomieszczeniu meblami?

Blaty kuchenne
Blaty kuchenne oprócz funkcji użytkowej, pełnią także ważną rolę dekoracyjną w każdej kuchni. Stanowią bowiem swoiste dopełnienie zabudowy meblowej. Można je wybierać pod względem estetycznym na dwa sposoby:

1. jako spójny element idealnie pasujący wzorniczo do zabudowy meblowej;
2. jako kontrapunkt dekoracyjny, tworząc tym samym swoisty kontrast z meblami kuchennymi.
Wybór pierwszej opcji jest zdecydowanie łatwiejszy, bowiem wystarczy po prostu dobrać odcień i fakturę blatu w tej samej gamie kolorystycznej, w której są utrzymane meble. Może on być po prostu jaśniejszy lub ciemniejszy. Należy jedynie uważać dobierając drewniany blat, jeżeli meble również są z tego surowca, gdyż nie każde rodzaje i odcienie drewna pasują do siebie. Najlepszym sposobem będzie przyłożenie próbek do siebie, by zyskać pewność.

Do czego dopasować kolor blatu?
Kolor blatu oprócz materiału, z którego został wykonany ma największy wpływ na jego wygląd i efektowność w zestawieniu z pozostałymi elementami wyposażenia kuchni. Blat można dopasować albo do mebli kuchennych, albo tła aranżacji, czyli głównie podłogi. Wybór zależny jest od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli bowiem oczekujesz aby blat się wyróżniał na tle zabudowy meblowej, postaraj się go dopasować do podłogi. Sprawdzi się to szczególnie dobrze, w przypadku gdy meble są jasne i jednolite, a podłoga ciemna. Blat odcinający się od szafek kolorystyką, będzie bardziej wyeksponowany. Natomiast jeżeli preferujesz monochromatyczną aranżację, wybierz blat zbliżony kolorem do szafek. Nie trzeba się trzymać jednego tworzywa, bo np. kamień można pięknie skomponować z drewnem przy odrobinie wyczucia.

Blat w intensywnej barwie. Jak go wkomponować?
Zazwyczaj wybierane są blaty o spokojnych, uniwersalnych kolorach nawiązujących do naturalnych materiałów takich jak kamień czy drewno. Coraz częściej w nowoczesnych aranżacjach pojawia się jednak trend z wykorzystaniem blatów o esencjonalnych kolorach. Żywy kolor blatu to dobry pomysł na ożywienie kuchni. Nowoczesne, minimalistyczne formy szafek w neutralnych kolorach mogą wyglądać zimno, więc blat w esencjonalnej barwie zdecydowanie ożywi wnętrze. Do neutralnych odcieni pozbawionych dekoracyjnych detali, będą pasować wszystkie mocne odcienie.

Zobacz również

Szkło na ścianie w kuchni – przedstawiamy zalety takiego rozwiązania

Szkło na ścianie w kuchni – przedstawiamy...

Sposób na – czyli szkło na ścianie Dla wielu osób płytki to totalna nuda, dlatego szkło...

Lodówka z systemem no Frost – czy warto ją kupić?

Lodówka z systemem no Frost – czy warto ją...

Jak jest dziś? Czysto, sucho i wygodnie, a wszystko za sprawą systemu no Frost. W dzisiejszych...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena