Jak ożywić ponurą kuchnię?
Twoja kuchnia nie musi być nudna ani tym bardziej przygnębiająca swym niewyszukanym wystrojem. Stosunkowo niewielkim wysiłkiem oraz przy małym nakładzie finansowym możemy wykreować pomieszczenie, które będzie nietuzinkowe aranżacyjnie oraz pełne ciekawych akcentów. Podpowiemy Ci, w jaki sposób urządzić wnętrze kuchenne tak, aby wyróżniało się designem opierającym się na intensywności kolorów oraz niepospolitości dodatków.
Standard – biel
Najczęstszą barwą dominującą w polskich kuchniach jest biel. Lokatorzy są zdania, że dobrze jest postawić na jasne odcienie, aby nadać lokum przestronności. Rzeczywiście, im mniej ciemnych kolorów, tym mniej posępnie. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zmuszeni do ograniczania się w sferze stylizacji wyłącznie do odcieni śnieżnych i mlecznych. Kiedy malujemy ściany białymi farbami, warto wzbogacić cały aranż akcesoriami w żywych i ekspresywnych kolorach. Energetyczne barwami mogą być przykładowo doniczki na zioła stawiane na półkach, kosze na odpady, obrus stołu czy nakrycia na krzesła. Skuśmy się również na soczyste odcieniem elementy wyposażenia – niekoniecznie całe zestawy meblowe mają być oryginalne kolorem, ale chociażby pojedyncze elementy tych kompletów. Wystarczy, że wstawimy w pomieszczeniu zaledwie dwie rzucające się w oczy szafki czy powiesimy w oknach dekoracyjne, wzorzyste zasłony a wnętrze od razu nabierze zupełnie innego wyrazu.
Uniwersalność zaletą
Kiedy decydujemy się na stworzenie aranżacji kuchennej z bielą, jako podstawą wystroju, możemy mieć sto procent pewności, że do tej krystalicznej barwy będzie doskonale pasował każdy inny kolor. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić zarówno na krzykliwe i odważne odcienie fluorescencyjne, jak i subtelne oraz delikatne pastele – pudrowe róże, kremy, błękity. Pamiętajmy jednak, żeby umiejętnie łączyć tonacje tak, aby wzajemnie się „nie gryzły". Dodatki muszą pasować do mebli i tkanin nie tylko stylem, ale również barwą. Generalnie przy aranżacjach klasycznych sprawdzają się zazwyczaj stonowane kolory – brązy, ciemniejsze zielenie oraz wyraziste granaty. Przy stylu nowoczesnym proste w konstrukcji bryły meblowe znakomicie prezentują się podkreślone tonacjami rażącymi – jaskrawy, mocny róż, typowo kobiecy seledyn czy papuzi pomarańcz. Z wnętrzami vintage znakomicie współgrać będą rozmyte fiolety z kolei przy shabby chic zawsze niezawodne zielenie.
Niekonwencjonalny element
Ożywienie nawet wąskiej i ciasnej kuchni może nastąpić poprzez wstawienie do niej chociażby pojedynczego elementu – dodatku bądź mebla, który będzie przykuwał wzrok, stanowiąc centralną część całej aranżacji. Zupełnie nijakie zestawy kuchenne da się urozmaicić, stosując oryginalne akcesoria. Przykładem może być niesztampowy kształtem kran, niecodzienny kalendarz na ścianę, pomysłowo zaprojektowane płytki bądź nietradycyjne kafelki. Śmiałym i oryginalnym ruchem będzie także inwestycja w fikuśne krzesło – z fantazyjnym oparciem czy też specyficzny wymiarem stół. Wystarczy jedna niestereotypowa wstawka a kuchnia z zupełnie przeciętnego wystrojem wnętrza stanie się pomieszczeniem wyjątkowym oraz gustownym.
Warto też wspomnieć, że aby ożywić kuchnie nie trzeba wcale jej remontować. Z własnego doświadczenia wiem, że dobrze dobrane akcesoria potrafią ją totalnie odmienić. Wymaga to tylko poświęcania czasu na wyszukanie odpowiednich elementów. Ale warto. :)
Marzyłem o kuchni z ciemnymi blatami i w ciemnych barwach. Ogólnie bardzo szybko tego pożałowałem, ponieważ nie zwróciłem uwagi, że do pomieszczenia dociera niewiele światła naturalnego. Kuchnia stała się ponura, dlatego musiałem ją ożywić. Dodałem duże białe doniczki z ziołami oraz białe akcenty w postaci ściereczki przewieszonej przez ucho piekarnika, wystawiłem białe kubki na widok i dodałem organizer na przyprawy. Kilka drobnych elementów sprawiło, że moja kuchnia z ponurej przemieniła się w bardzo stylową i nowoczesną. Akcenty bieli potrafią zdziałać cuda :) Dlatego polecam każdemu, kto boryka się z podobnymi problemami :)