Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim kupisz...

Porady


Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim kupisz maszynkę do mięsa

Maszynka do mielenia mięsa jest jednym z tych urządzeń, które z pewnością przydadzą Ci się w Twoim domu. Może ona spełniać wiele funkcji – od mielenia mięsa, po wyciskanie soku ze świeżych owoców. Kilkakrotnie usprawni procesy produkcji w Twojej kuchni – z maszynką do mięsa wszystko 'pójdzie gładko'. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Na zdjęciu: Zelmer

Ręczna lub elektryczna

Mamy do wyboru dwa rodzaje maszynek do mielenia – ręczne lub elektryczne. Ostatnio elektryczne cieszą się coraz większą popularnością – są wygodniejsze i wymagają mniej naszego zaangażowania. Maszynkę do mielenia mięsa możemy wykorzystywać też do innych czynności. Urządzenie to, bez problemu poradzi sobie z mieleniem kawy, ucieraniem sera, wyciskaniem soku i szatkowaniem warzyw.


Po pierwsze - moc

Jednym z ważniejszych parametrów jest moc. Potrzebujemy urządzenia, które poradzi sobie ze zmieleniem twardego, nieraz trudnego mięsa. Najlepiej wybrać maszynkę o mocy co najmniej 500 W. Im wyższa moc urządzenia, tym dłużej będzie mogło pracować bez przerwy bez narażania go na przegrzanie.


Po drugie - wydajność

Drugim, równie ważnym czynnikiem wpływającym na jakość maszynki jest jej wydajność. Jest ona podawana w kilogramach na minutę – im wyższa ta wartość, tym więcej produktu przerobi maszynka. Na rynku dostępne są modele o różnej wydajności – niektórych wynosi 1,5kg/min, innych wydajność jest większa – wszystko w zależności od modelu.


Po trzecie - wykonanie

Warto zwrócić uwagę na ogólne wykonanie maszynki. Do wyboru mamy modele wykonane z tworzyw sztucznych i stalowe. Na szczególną uwagę zasługują szczególnie elementy odpowiedzialne za mielenie. Gardziel i podajnik (które tworzą cały korpus urządzenia) powinny być wykonane ze stali lub metalu aby były bardziej trwałe. Sitka i noże powinny być odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i rdzę.


Po czwarte - dodatki

W zależności od modelu, producent uatrakcyjnia naszą maszynkę o dodatkowe nakładki. Każda maszynka posiada co najmniej dwa sitka, które różnią się między sobą wielkością oczek. Opcjonalnie, zestaw może zawierać również inne sitka i nakładki. Należy wymienić tutaj sitko do szatkowania mięsa, przystawkę do makaronu, przecierka do robienia musów, nasadkę do robienia kiełbasy oraz przystawkę do szatkowania warzyw i ucierania sera. Wszystko zależy od producenta i ceny całego zestawu. Bo jak wiadomo – im więcej dodatkowych nakładek, tym maszynka jest droższa.


Ułatwi i pomoże

Z pewnością wygodniejszym rozwiązaniem będzie maszynka elektryczna. Wprawdzie potrzebuje ona podpięcia do prądu, jednak oszczędzi nasz czas i zrobi wszystko za nas. Posłuży nam nie tylko do mielenia mięsa – dzięki dodatkowym nakładkom sprawdzi się również przy innych zadaniach w kuchni.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Ekspres przelewowy – czyli jak zaparzyć dużo kawy za...


Marzysz aby za jednym zamachem przyrządzić większą ilość kawy – tak na zapas...

Pyroliza i kataliza, czyli piekarnik który sam się...


Nie ma się co czarować, postęp techniki coraz bardziej ułatwia nam życie. Sprzęty i...

Tych błędów nie popełniaj, gdy chcesz kupić lodówkę


Zakup sprzętu AGD na „łapu-capu" to nic dobrego. Nie jest często również...