Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak stworzyć kuchnię z częścią wypoczynkową?

Porady


Jak stworzyć kuchnię z częścią wypoczynkową?

Kuchnia to pomieszczenie, które na co dzień kojarzymy przede wszystkim z gotowaniem. Nic w tym dziwnego, bowiem to w tym wnętrzu nasza codzienność kręci się wokół przygotowywania posiłków dla siebie i najbliższych, delektowania się aromatem porannej kawy, ale i wspólnym biesiadowaniem przy kuchennym stole oraz mniej przyjemną czynnością, czyli sprzątaniem. Nie ulega wątpliwości, że w kuchni wiele się dzieje, co sprawia że stanowi ona prawdziwe centrum życia rodzinnego. Coraz częściej staramy się więc uczynić ją jeszcze bardziej komfortową. Ciekawym pomysłem na osiągnięcie tego celu jest urządzenie kuchni ze strefą wypoczynkową.

Na zdjęciu: Studio Mebli Ewro

Praca w kuchni czy wypoczynek?


Ranga kuchni jako pomieszczenia użytkowego znacząco się zmieniła na przestrzeni ostatnich lat. W zasadzie można powiedzieć, że zatoczyła koło, gdyż po latach traktowania kuchni wyłącznie jako miejsca do wykonywania codziennych obowiązków, powróciliśmy do jej korzeni i traktujemy ją jako serce domu. Urządzając nowoczesne kuchnie dbamy więc o to, by ich wyposażenie usprawniało nam wykonywanie codziennych prac kuchennych związanych z przygotowywaniem posiłków i sprzątaniem po nich. Ale coraz bardziej ważne staje się także to, aby spotykający się w niej domownicy mogli czuć się komfortowo i chętnie spędzać w niej wspólny czas. Widzimy to wyraźnie zarówno w odchodzeniu od monochromatycznych, surowych estetycznie aranżacji w stylu laboratoryjnym i skłanianiu się ku bardziej przytulnym sposobom jej urządzenia. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności jest tworzenie w kuchni kącika wypoczynkowego. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko kuchni otwartych na salon lub jadalnię, ale także tych odseparowanych. Jak urządzić kuchnię ze strefą wypoczynkową w obu wariantach wnętrzarskich?

 

Kuchnia zamknięta ze strefą wypoczynkową


Strefa wypoczynkowa w kuchni zamkniętej może wydawać się dość niestandardowym pomysłem. Jednakże zapewniamy, że jest to strzał w dziesiątkę. Jeżeli dysponujesz kuchnią o nieco większym metrażu i znajduje się w niej niezagospodarowany kąt, to właśnie meble wypoczynkowe będą idealnym sposobem na jego zaaranżowanie. Takie rozwiązanie sprawi, że aranżacja nabierze rodzinnego i zarazem przytulnego wyrazu zachęcając tym samym do wspólnego przebywania w niej całej rodziny. Wówczas osoby posiadające kuchnie zamknięte, które są odseparowane od pokoju dziennego, w którym zwykle toczy się życie rodzinne mogą liczyć na towarzystwo pozostałych domowników podczas przygotowywania posiłków. Także delektowanie się poranną kawą stanie się niewysłowienie przyjemniejsze, gdy rozsiądziemy się na wygodnej kanapie lub zanurzymy w objęciach miękkiego fotela. Strefa wypoczynkowa pozwoli także umilić czas oczekiwania, gdy musimy pilnować gotujących się dań i nie możemy wówczas opuścić pomieszczenia. Aby stworzyć strefę wypoczynkową w kuchni nie potrzeba wiele. Wystarczy wolny kąt lub ściana, przy których ustawimy meble. W większych kuchniach doskonale sprawdzi się kanapa i ława, a nawet narożnik. Natomiast w mniejszych wnętrzach możemy zadowolić się także wygodnym fotelem z podnóżkiem i małym stolikiem kawowym.

 

Kuchnia otwarta z meblami wypoczynkowymi

 

Kuchnie otwarte na salon lub jadalnię dają duże możliwości aranżacyjne oraz ułatwiają integrację osób przebywających w kuchni z pozostałymi domownikami, którzy korzystają w tym czasie ze strefy dziennej lub z jadalni. Urządzając kuchnię otwartą możemy ją wyposażyć w meble tworzące różne strefy: kuchenną, wypoczynkową, jadalnianą. Dzięki temu wszystkie najważniejsze strefy domowe znajdują się na jednej przestrzeni czyniąc ją tym samym wielofunkcyjną. Jeszcze kilka lat temu strefę wypoczynkową oddzielało się symbolicznymi granicami od części kuchennej, by zaznaczyć, że obie strefy jednego wnętrza posiadają odrębne funkcje. Dziś odchodzimy od tego schematu i staramy się takie symboliczne granice zacierać, czyniąc przestrzeń spójną i bardziej jednolitą, mimo różnic funkcjonalnych poszczególnych stref użytkowych. W związku z tym meble wypoczynkowe już nie zostają ustawiane tylnymi ściankami od kuchni, lecz otwierają się na nią. Rezygnujemy także z różnych rodzajów podłóg i tworzymy jednolitą w obu częściach wnętrza, a także wybieramy wizualnie pasujące do siebie wyposażenie. Dzięki temu całe pomieszczenie prezentuje się harmonijnie i użytkowane jest przez wszystkich domowników ułatwiając im cieszenie się wzajemnym towarzystwem.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Zaproś Prowansje do swojej kuchni


Która z nas nie marzy o wakacjach nad lazurowym wybrzeżem, ciepłym słońcu i...

Aranżacja kuchni z częścią wypoczynkową


Kuchnia już dawno przestała pełnić tylko i wyłącznie funkcje kulinarne. Obecnie to...

Wiejska kuchnia niekoniecznie staromodna


Poprzez samo określenie „styl wiejski" wielu z pewnością jest przekonanych, że...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności