Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Aranżacje / Wnętrza / Kuchnia przyjazna każdemu

Wnętrza

Kuchnia przyjazna każdemu

Ulubione0

Nic nie smakuje tak dobrze, jak domowe jedzenie. Własnoręczne przygotowanie posiłku to oznaka pewnej samodzielności. Co zrobić, by nie odbierać jej osobom starszym, niepełnosprawnym i dzieciom? Wybrać właściwe okucia!

Jakub Malinowski
Jakub Malinowski

Często nie zauważamy, jakim wyzwaniem mogą być codzienne czynności. Sięganie po produkty do przygotowania posiłku, wyciąganie z nisko lub wysoko umieszczonych szafek naczyń, garnków czy sztućców – dla osób starszych, dzieci i niepełnosprawnych to może być wyzwanie. O tych osobach pomyśleli producenci okuć meblowych i projektanci wnętrz, wprowadzając do kuchni pomocne i skuteczne rozwiązania.

 

Na wyciągnięcie ręki

 

Jednymi z nich są okucia z kategorii wind. Te pozwalają na opuszczenie szafki do wysokości użytkownika, a nawet do lekkiego wysunięcia jej do przodu. Dzieje się tak dzięki specjalnemu silnikowi, w który są wyposażone sterowane elektrycznie windy. Pozwala to na swobodne sięganie po zawartość szafek, nawet osobom poruszającym się na wózku. Kuchnia jest miejscem, gdzie takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie – tutaj cały czas trzeba korzystać z przedmiotów umieszczonych w wielu, czasami trudno dostępnych miejscach.

 

Z reguły najcięższe przedmioty trzymamy nisko. W sięganiu po nie pomogą okucia Häfele wychylane równolegle. Po otwarciu dolnej szafki, mechanizm, na którym znajduje się sprzęt, wysunie się do poziomu górnego blatu. Nie trzeba się martwić, że szafka opadnie – jest wyposażona w automatyczną blokadę zabezpieczająca przed samoczynnym opadaniem. Odblokowanie mechanizmu pozwoli na schowanie okucia do wnętrza mebla. Jeśli rozważamy kwestię opuszczania i unoszenia elementów, warto wymienić windy do blatów kuchennych. Pozwolą na regulację wysokości blatu, by można było korzystać z niego również w pozycji siedzącej. To rozwiązanie także docenią osoby poruszające się na wózkach, ale także starsze, które długotrwałe stanie przy blacie może być dużym wysiłkiem lub dla dzieci, które do blatu zwyczajnie nie sięgają.

 

Minimum wysiłku, maksimum wygody

 

Dostosowują kuchnię do potrzeb niepełnosprawnych, starszych czy dzieci bierzmy pod uwagę siłę, która będzie potrzebna do korzystania z nich. Znów znaczenia nabiera automatyka. W tym wypadku bardzo przydatnym rozwiązaniem są systemy elektryczne do drzwi przesuwnych. Zapewnią nie tylko bezszelestne otwieranie i zamykanie, ale także będą wymagać minimalnego nakładu sił – już lekkie pchnięcie skrzydła przyniesie pożądany efekt.

 

To tylko niektóre akcesoria zwiększające wygodę korzystania z kuchni. To również pantografy, czujniki ruchu automatycznie zapalające światło po wejściu do pomieszczenia oraz w szafkach. Planując aranżację wnętrz, nie tylko kuchni, warto zastanowić się, jakie wybrać rozwiązania, by wszyscy domownicy czuli się swobodnie.

Zobacz również

Kuchnia w nowoczesnym wydaniu

Kuchnia w nowoczesnym wydaniu

Minimalizm w eleganckim ujęciu   Nowoczesne wnętrza kuchenne w dużej mierze opierają się...

Kącik do jedzenia w niewielkiej kuchni

Kącik do jedzenia w niewielkiej kuchni

Jak go urządzić? Wbrew pozorom mamy do dyspozycji wiele ciekawych propozycji i patentów...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena