Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Meble kuchenne Kuchnia wymagająca, czyli przystosowana do...

Meble kuchenne


Kuchnia wymagająca, czyli przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim

Osoby niepełnosprawne na co dzień borykają się z wieloma trudnościami często wynikającymi z nieodpowiedniego dostosowania otoczenia, w którym żyją, do ich potrzeb. Każdy z nas z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak ciężko jest wykonywać nawet najprostsze codzienne czynności, jeśli mamy złamaną rękę czy skręconą nogę czyli nie jesteśmy w pełni sprawni. Więc wyobraźmy sobie jak ważna jest to kwestia dla tych z nas, którzy w podstawowych sytuacjach muszą być zdani na czyjąś pomoc. Ale czy na pewno? Oto zadanie na dziś: jak ułatwić codzienność odpowiednio projektując i wyposażając kuchnię?

Kuchnia w ogólnym zarysie

 

Przygotowując projekt kuchni dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim należy bezwzględnie wziąć pod uwagę fakt, że dla swobodnego wykonywania wszelkich manewrów a przede wszystkim skrętów, musimy zapewnić im większą przestrzeń. Zalecany jest zapas szerokości pomiędzy kuchenną zabudową o powierzchni sięgającej minimum 150x150 centymetrów.

 

Najlepszym rozwiązaniem – jeśli chodzi o kształt wraz z układem kuchennej zabudowy, byłaby kuchnia w kształcie „L" umieszczona na planie kwadratu. Podobnym pod względem funkcjonalności będzie pomysł z otwarciem kuchni na pokój dzienny. Jeżeli dysponujemy wystarczająco dużym pomieszczeniem, warto rozważyć zamontowanie wyspy. To bardzo praktyczne usytuowanie roboczego blatu pozwoli na swobodny dostęp niemalże z każdej strony. Jeśli jednak nie mamy do zagospodarowania aż tak dużej przestrzeni, należałoby pomyśleć o usunięciu drzwi kuchennych, aby ułatwić swobodne przemieszczanie się. Przy tej okazji pamiętajmy również o zwyczajowo montowanych progach, które także stanowią pewnego rodzaju barierę, często trudną do pokonania.

 

Miejsce do kuchennych prac

 

Najważniejszą kwestią jest odpowiednio dopasowana wysokość blatów roboczych, na których również zamontowana będzie kuchenka wraz z piekarnikiem czy zlewozmywak. Standardowo kuchenna zabudowa ma głębokość 60 cm. W przypadku osób mających szczególne potrzeby, będzie ona również odpowiednia. Pozwoli to na zakup i użytkowanie standardowych sprzętów AGD, będących zazwyczaj na wyposażeniu każdej kuchni. Zwracajmy szczególną uwagę na wysokość górnej krawędzi dolnych szafek. Należy ją dostosować do potrzeb użytkownika, ale przyjmuje się, że będzie to nie więcej niż 85 centymetrów od podłogi.

 

Szafki wiszące montujemy na wysokości około 30 centymetrów ponad miejscem przeznaczonym na wykonywanie prac kuchennych. Powinniśmy przy tym zachować maksymalną wysokość montażu ok. 140 centymetrów od podłogi. Pozostałe elementy zabudowy również powinny być przemyślane. Szuflady muszą się swobodnie otwierać, więc wybieramy modele wyposażone w wygodne uchwyty. Idealnie sprawdzą się tzw. szuflady-koszyczki charakteryzujące się mniejszym ciężarem własnym, będą się łatwo wysuwały. Ważne są także wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, których zadaniem jest ograniczenie możliwości wypadnięcia przechowywanych w szufladach przedmiotów. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem mogą okazać się ustawne szafki na kółkach.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Eryk

Niepełnosprawny w kuchni nie ma łatwo. Sam wiem o tym doskonale. Wysoko zaiweszone półki odpadają. Zbyt wysokie blaty również. No i spróbuj poruszać się swobodnie w kuchni z typowego bloku. Tu trzeba wszystko dobrze zaprojektować.

Zobacz również


Zmywarka czy zlewozmywak?


Na przestrzeni ostatnich lat zmywarka stała się niemalże tak samo powszechnym elementem...

Pionowe czy poziome? Jaki układ frontów do kuchni wybrać?


Na finalny wygląd pomieszczenia kuchennego wpływa wiele czynników. Istotne są...

Tapeta winylowa – sposób na ścianę w Twojej kuchni


Znacie tapety winylowe? Są one ciekawym motywem dekoracyjnym, który idealnie...