Kuchnie - Inspiracje, Użytkowanie i Bezpieczeństwo | Porady Max Kuchnie
Kuchnie - Inspiracje, Użytkowanie i Bezpieczeństwo | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnie Kuchnia przystosowana do niepełnosprawnych –...

Kuchnie


Kuchnia przystosowana do niepełnosprawnych – praktyczne porady

Poruszanie się na wózku inwalidzkim zmusza do nauczenia się codziennego funkcjonowania zupełnie na nowo. W dobie współczesności istnieje jednak szereg przeróżnych udogodnień, które pozwalają na to, aby w znaczącym stopniu ułatwić sobie życie, korzystając z nowoczesnych rozwiązań w zakresie chociażby designu wnętrz domowego użytku. Pomieszczeniem, które warto zorganizować w oparciu o indywidualne upodobania i potrzeby jest przede wszystkim kuchnia.

Na kształt litry L

 

Nieprzypadkowo to akurat kuchnia stanowi jedno z lokum, za którego aranżację trzeba się brać w pierwszej kolejności w przypadku urządzania mieszkania osoby upośledzonej ruchowo. To właśnie w tym wnętrzu przebywamy najczęściej a także to w nim uwijamy się przy stałych, rutynowych czynnościach domowych typu sprzątanie, pieczenie, gotowanie, jedzenie czy przyrządzanie posiłków. Kuchnia dla niepełnosprawnego powinna być komfortowa oraz funkcjonalna. Trudno oczekiwać, że osoba jeżdżąca na wózku będzie gimnastykowała się, aby wydobyć potrzebne naczynie czy dosięgnąć urządzenia, z którego chce w danym momencie skorzystać. Świetnym rozwiązaniem jest tym samym zorganizowanie kuchni zgodnie z kształtem litery L. Taki układ zabudowy pozwala na wygodę oraz zapewnia ergonomię i funkcjonalność. Niepełnosprawny nie ma kłopotu z manewrowaniem między poszczególnymi elementami wyposażenia. Wskazane jest również zachowanie wolnej powierzchni, minimum 150 na 150 cm między meblami oraz sprzętami.

 

Nie za wysoko, nie za nisko

 

Niesamowicie istotne jest także to, na jakim poziomie znajduje się całe wyposażenie kuchennego wnętrza. Na jednej wysokości powinny zostać zamontowane kuchenka, zlew oraz piekarnik. Identycznie, jeżeli chodzi o blat roboczy – nieważne czy jest to wyspa czy standardowy, klasyczny stół. Wówczas niepełnosprawny może bezproblemowo przesuwać naczynia podczas zmywania czy gotowania. Co do głębokości natomiast, to za optymalną uznaje się 60 cm. W przypadku lokum takiego jak kuchnia bardzo polecana w mieszkaniu inwalidy jest nowoczesna zabudowa. Meble tej kategorii oraz cały osprzęt nie będą wystawały, więc przemieszczanie się po powierzchni kuchni wózkiem będzie swobodne i wygodne. Bez wystających krawędzi, ostrych kantów, zagraconej przestrzeni wymagającej ciągłego przesuwania taboretów czy krzeseł. Przy tego rodzaju designie górna część szafek dolnych jest umieszczona na wysokości nieprzekraczającej 85 cm od podłogi, czyli idealnej dla niepełnosprawnego. Szafy są łatwo przesuwne, mają magnesowe zatrzaski oraz poręczne uchwyty. Nie musimy dociskać szuflad i na siłę nimi szarpać, aby je zamknąć czy otworzyć, wystarczy delikatne dotknięcie mebla. Polecane są również szafki na kółkach ze specjalnymi przegródkami czy koszyczkami oraz kosze cargo i kredensy narożne, które pozwolą na wypełnienie przestrzeni w nawet niestandardowym i nietypowym kształtem wnętrzu.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Alina12

Jestem właśnie na etapie małego remontu w kuchni moich rodziców, ponieważ pojawiła się konieczność dostosowania jej pod wózek inwalidzki. Bardzo przydatne rady. Na pewno skorzystam z tego by ustawić kuchnię w formie litery L.

Zobacz również


Jak zaplanować przestrzeń wokół zlewu?


Dobrze zaplanowane aranżacyjnie pomieszczenie kuchenne powinno odznaczać się...

Kuchnia w bloku z blatem pod oknem


Okno w kuchni - z jednej strony pożądane, ponieważ zawsze dążymy do tego, by mieć...

Płyta ceramiczna - Twój sposób na gotowanie


Wybór kuchenki grzewczej do kuchni wiąże się z kilkoma aspektami. Oprócz...