Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnie / Kuchnia przystosowana do niepełnosprawnych –...

Kuchnie

Kuchnia przystosowana do niepełnosprawnych – praktyczne porady

Ulubione0

Poruszanie się na wózku inwalidzkim zmusza do nauczenia się codziennego funkcjonowania zupełnie na nowo. W dobie współczesności istnieje jednak szereg przeróżnych udogodnień, które pozwalają na to, aby w znaczącym stopniu ułatwić sobie życie, korzystając z nowoczesnych rozwiązań w zakresie chociażby designu wnętrz domowego użytku. Pomieszczeniem, które warto zorganizować w oparciu o indywidualne upodobania i potrzeby jest przede wszystkim kuchnia.

Na kształt litry L

 

Nieprzypadkowo to akurat kuchnia stanowi jedno z lokum, za którego aranżację trzeba się brać w pierwszej kolejności w przypadku urządzania mieszkania osoby upośledzonej ruchowo. To właśnie w tym wnętrzu przebywamy najczęściej a także to w nim uwijamy się przy stałych, rutynowych czynnościach domowych typu sprzątanie, pieczenie, gotowanie, jedzenie czy przyrządzanie posiłków. Kuchnia dla niepełnosprawnego powinna być komfortowa oraz funkcjonalna. Trudno oczekiwać, że osoba jeżdżąca na wózku będzie gimnastykowała się, aby wydobyć potrzebne naczynie czy dosięgnąć urządzenia, z którego chce w danym momencie skorzystać. Świetnym rozwiązaniem jest tym samym zorganizowanie kuchni zgodnie z kształtem litery L. Taki układ zabudowy pozwala na wygodę oraz zapewnia ergonomię i funkcjonalność. Niepełnosprawny nie ma kłopotu z manewrowaniem między poszczególnymi elementami wyposażenia. Wskazane jest również zachowanie wolnej powierzchni, minimum 150 na 150 cm między meblami oraz sprzętami.

 

Nie za wysoko, nie za nisko

 

Niesamowicie istotne jest także to, na jakim poziomie znajduje się całe wyposażenie kuchennego wnętrza. Na jednej wysokości powinny zostać zamontowane kuchenka, zlew oraz piekarnik. Identycznie, jeżeli chodzi o blat roboczy – nieważne czy jest to wyspa czy standardowy, klasyczny stół. Wówczas niepełnosprawny może bezproblemowo przesuwać naczynia podczas zmywania czy gotowania. Co do głębokości natomiast, to za optymalną uznaje się 60 cm. W przypadku lokum takiego jak kuchnia bardzo polecana w mieszkaniu inwalidy jest nowoczesna zabudowa. Meble tej kategorii oraz cały osprzęt nie będą wystawały, więc przemieszczanie się po powierzchni kuchni wózkiem będzie swobodne i wygodne. Bez wystających krawędzi, ostrych kantów, zagraconej przestrzeni wymagającej ciągłego przesuwania taboretów czy krzeseł. Przy tego rodzaju designie górna część szafek dolnych jest umieszczona na wysokości nieprzekraczającej 85 cm od podłogi, czyli idealnej dla niepełnosprawnego. Szafy są łatwo przesuwne, mają magnesowe zatrzaski oraz poręczne uchwyty. Nie musimy dociskać szuflad i na siłę nimi szarpać, aby je zamknąć czy otworzyć, wystarczy delikatne dotknięcie mebla. Polecane są również szafki na kółkach ze specjalnymi przegródkami czy koszyczkami oraz kosze cargo i kredensy narożne, które pozwolą na wypełnienie przestrzeni w nawet niestandardowym i nietypowym kształtem wnętrzu.

Zobacz również

Urządzamy kuchnię otwartą na salon

Urządzamy kuchnię otwartą na salon

Jednolita stylistyka Urządzając wspólną przestrzeń dla pomieszczeń, które z reguły mają...

Funkcjonalny blat kuchenny – jakie powinny być jego wymiary?

Funkcjonalny blat kuchenny – jakie powinny być...

Długość Wśród szerokiej oferty blatów należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z...
Komentarze (1)
1
Gość
Alina12
2016-01-20 15:11:05

Jestem właśnie na etapie małego remontu w kuchni moich rodziców, ponieważ pojawiła się konieczność dostosowania jej pod wózek inwalidzki. Bardzo przydatne rady. Na pewno skorzystam z tego by ustawić kuchnię w formie litery L.

Twój komentarz
Ocena