Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Pompa odpływowa w pralce cały czas pracuje -...

Porady


Pompa odpływowa w pralce cały czas pracuje - możliwe przyczyny

Usterki ważnych sprzętów gospodarstwa domowego mogą spędzać sen z powiek domownikom. Wiążą się one bowiem nie tylko z koniecznością podjęcia kosztów naprawy, ale także niedogodnościami w codziennym funkcjonowaniu rodziny. Gdy awaria dotyka tak ważnego sprzętu, jakim jest pralka – sytuacja wydaje się być jeszcze bardziej patowa. Jedną z dość często zdarzających się w pralkach usterek jest problem z pompą odpływową, która nie przestaje pracować, mimo że powinna. Element ten pełni ważna rolę w urządzeniu, więc jego popsucie ma nieprzyjemne konsekwencje dla użytkowników pralek. Sprawdź jakie są najczęstsze przyczyny tego, że pompa odpływowa w pralce cały czas pracuje.

Na zdjęciu: Whirlpool

Przyczyny problemu

Usterki wpływające na funkcjonowanie pralki stanowią główną przyczynę konieczności wymiany poszczególnych elementów lub w najgorszych przypadkach zakupu nowego urządzenia. Aby uniknąć zbyt dużych kosztów, warto zlokalizować usterkę już na początku wystąpienia jej objawów, bo wyłącznie wtedy możemy coś na nią zaradzić. Powszechna usterka, jaką jest sytuacja, gdy pompa odpływowa cały czas pracuje w pralce może przysparzać o zmartwienie, ale lokalizując jej przyczynę możemy uratować swoją pralkę.


Najczęstszymi powodami problemów z pompą odpływową są:

  • uszkodzenie modułu sterującego,
  • zepsuty hydrostat,
  • awaria pompy myjącej,
  • uszkodzony kondensator rozruchowy.

 

Moduł sterujący został uszkodzonyh

Sytuacja, gdy pompa odpływowa w pralce pracuje przez cały czas jest dość popularnym problemem znanym większości użytkowników tych urządzeń. Aby zrozumieć na czym w zasadzie polega ta usterka, warto poznać sposób działania pompy odpływowej. Element ten jest jednym z kluczowych w pralkach, gdyż odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu wody podczas każdego cyklu prania. W związku z tym, element ten bierze czynny udział w zasadzie we wszystkich najważniejszych etapach cyklu prania. Jeżeli więc ulega ona awarii, należy się pospieszyć z naprawą lub wymianą, gdyż konsekwencje uszkodzenia są dość dotkliwe.

 

Na sposób działania pompy ma wpływ między innymi moduł sterujący, który jeżeli jest uszkodzony może nie być w stanie odpowiednio przełączyć programu prania lub go wyłączyć. W konsekwencji wywołuje to ciągłą pracę pompy odpływowej. Nieustanne działanie pralki lub niekończący się program to powszechnie spotykany efekt zepsutego modułu sterującego. W takim przypadku należy skoncentrować się na programatorze i jego sposobie działania. Jeżeli któryś z elementów tego systemu nieodpowiednio działa, to zapewne przyczyną problemu z niekończącą się pracą pompy odpływowej leży właśnie w module sterującym.

 

Hydrostat nie działa prawidłowo

Hydrostat odpowiada przede wszystkim za otwieranie i zamykanie przepływu wody na podstawie wskazań czujników oraz za utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w pralce. W przypadku popsucia się hydrostatu, sposób działania pralki przestaje być satysfakcjonujący i w efekcie może wystąpić problem z pompą odpływową. Nieodpowiednie wskazania hydrostatu mogą więc wywoływać to, że pompa odpływowa nie przestaje pracować. W takim przypadku hydrostat wysyła niewłaściwy sygnał elektrozaworowi. Jeżeli to właśnie hydrostat odpowiada za nieodpowiedni sposób pracy pompy odpływowej, to wystarczy go wymienić by pralkaznów zaczęła działać prawidłowo. Jest to element, który nie jest drogi w wymianie.

 

Awaria pompy myjącej

Także awaria samej pompy myjącej może objawiać się jej ciągłą pracą. Dlatego to właśnie ten element pralki powinniśmy sprawdzić w pierwszej kolejności, by móc zaradzić problemowi. Zazwyczaj okazuje się, że pomimo właściwego poziomu wody pompa wciąż działa, a program prania się nie kończy i trwa dłużej niż trzy godziny. Jest to pierwszy kluczowy sygnał, świadczący o tym, że uległa ona uszkodzeniu. W takim przypadku niezbędne okaże się wymienienie pompy myjącej na nową, by przywrócić odpowiednie działanie pralce. Należy też zwrócić uwagę na to, aby dobrać pompę do konkretnego modelu urządzenia, by wszystko do siebie pasowało jak należy.

 

Zepsuty kondensator rozruchowy

Gdy pompa odpływowa nie przestaje pracować, przyczyną może być zepsuty kondensator rozruchowy. Element ten występuje w takich modelach pralek, jak Indesit czy Whirlpool. Gdy działa on w sposób nieprawidłowy, wówczas może to się przejawiać wciąż przekazywanym impulsem. Skutkiem będzie właśnie niekończące się działanie pompy odpływowej i niemożliwość przerwania tego procesu bez odłączenia pralki. Jeżeli inne opcje już wykluczymy, to w takim przypadku warto sprawdzić czy kondensator pompy jest sprawny. Jeśli to on jest przyczyną problemów z pralką, to jego wymiana rozwiąże problem.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Ekspres do kawy – który model wybrać?


Kawowy zawrót głowy, czyli dylemat smakoszy klasycznej „małej czarnej"...

Nowy Magazyn Max Kuchnie już w sprzedaży!


Witajcie Kochani w najnowszym wydaniu magazynu sieci Max Kuchnie. 

Jak wybrać solidny blat do kuchni


Piękna kuchnia to jedno, funkcjonalność i wygoda to drugie. Idealna kuchnia powinna...