Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Wyspa kuchenna. Jak ją urządzić?

Porady

Wyspa kuchenna. Jak ją urządzić?

Ulubione0

Wyspa kuchenna jest rozwiązaniem, które przeżywa obecnie swój renesans. Coraz chętniej jest stosowana szczególnie w przestronnych wnętrzach, jak i w kuchniach otwartych na salon lub jadalnię, ze względu na jej walory użytkowe i estetyczne. Ponadto daje spore możliwości wykorzystania w zależności od wyboru wyposażenia. Podpowiadamy, w jaki sposób można urządzić wyspę kuchenną.

Wyspa kuchenna i jej zalety
Wyspa kuchenna jest chętnie wybieranym rozwiązaniem ze względu na kilka istotnych zalet. Stanowi optymalny sposób na urozmaicenie wnętrza, bowiem za jej sprawą przestrzeń staje się nie tylko ciekawsza aranżacyjnie, ale też bardziej spójna. Ponadto umożliwia wspólne gotowanie i spożywanie posiłków, co zbliża członków rodzinny. Osoba przygotowująca posiłki w kuchni może też obserwować to, co robią inni w salonie. Wyspę kuchenną można wyposażyć w różnorodny sposób i uzyskać różne jej funkcjonalności. Warto przemyśleć jakie są potrzeby i oczekiwania członków rodziny i urządzić ją w zgodzie z nimi.

Wyspa kuchenna jako strefa zmywania
Na wyspie kuchennej można zamontować zlewozmywak oraz zaaranżować ją właśnie z myślą o sprzątaniu po posiłkach. Pozwoli to na zaoszczędzenie cennego miejsca na blacie roboczym przy zabudowie meblowej, na którym uzyskamy przestrzeń do wygodniejszego przygotowywania posiłków. Na wyspie kuchennej można zamontować zlew, a pod jej blatem obok niego także zmywarkę. Na wolnym fragmencie blatu obok zlewu można ustawić designerską suszarkę lub zostawić miejsce na odkładanie lub segregowanie naczyń.

Wyspa kuchenna a gotowanie
Najpopularniejszym zastosowaniem wyspy kuchennej jest używanie jej jako miejsca do gotowania. Wystarczy zamontować na niej płytę grzewczą, a obok pozostawić fragment wolnego blatu, na którym będzie można wygodnie przygotowywać składniki potraw. Pod blatem można zamontować piekarnik lub pozostawić wolne szafki i szuflady, w których będą przechowywane podręczne garnki, patelnie i sztućce. Dzięki temu nie będzie trzeba zbyt wiele chodzić po kuchni podczas gotowania, bo wszystko znajdzie się pod ręką.

Wyspa kuchenna jako stół jadalniany
Wyspa kuchenna z powodzeniem może także służyć jako wygodne miejsce do spożywania posiłków. W takim przypadku od strony zewnętrznej powinna znajdować się odpowiednia wnęka na nogi pod blatem. Można przy niej ustawić hokery i wygodnie usiąść. Wówczas rezygnuje się w tym miejscu z wszelkich szafek. Od strony kuchni natomiast może znaleźć się blat roboczy przydatny do przygotowywania posiłków lub miejsce do zmywania naczyń.

Zobacz również

Zazdrostki do kuchni

Zazdrostki do kuchni

Zazdrostki to krótkie firanki, które zyskały popularność już przeszło 300 lat temu, gdy...

Jak ocieplić kuchenne wnętrze

Jak ocieplić kuchenne wnętrze

Jeżeli lubimy nowoczesny, minimalistyczny styl – to fajnie. Kuchnia jest nasza i mamy prawo...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena