Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Mała kuchnia z wyspą i stołem

Porady


Mała kuchnia z wyspą i stołem

Mała kuchnia, mimo że podczas planowania jej aranżacji może stanowić wyzwanie, to przy odrobinie starań efekt końcowy będzie wprost zachwycający. W takich przestrzeniach tkwi duży potencjał, który należy jednak mądrze i optymalnie wykorzystać. Czy w małej kuchni można pokusić się połączenie wyspy kuchennej i stołu? Oczywiście, że tak. Sprawdź, jak to zrobić, by cieszyć się dopracowanym estetycznie wnętrzem małej kuchni, która nie straci przy okazji na funkcjonalności.

Na zdjęciu: Studio Mebli Eltop

Mała kuchnia – jak ją urządzić?

Małe kuchnie mogą być naprawdę piękne i ergonomiczne, ale trzeba do nich podejść z odpowiednim planem na zagospodarowanie przestrzeni. Biorąc pod uwagę niewielki metraż, warto postarać się wykorzystać każdy centymetr przestrzenny, w taki sposób by wnętrze służyło nam później wygodą podczas przygotowywania posiłków i delektowania się nimi. Jeszcze do niedawna wydawać się mogło, że aranżacja małej kuchni wymaga wielu wyrzeczeń, gdyż mamy po prostu za mało miejsca na takie rarytasy jak wyspa kuchenna czy stół. Jednak obecnie możemy korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych rozwiązań designerskich i konstrukcyjnych, dzięki czemu zyskujemy o wiele większe możliwości zrealizowania nawet najbardziej wyszukanych projektów. Jeżeli chcesz, by w kuchni znalazło się miejsce zarówno na wyspę kuchenną, jak i wygodny stół, musisz odpowiednio rozplanować zabudowę mebli oraz sposób rozmieszczenia poszczególnych sprzętów gospodarstwa domowego. Najlepszym układem mebli będzie w takim wypadku kształt litery L lub układ jednorzędowy. Dzięki temu aranżacja będzie spójna oraz doskonale połączy się wizualnie i pod względem praktycznym z wyspą zestawioną ze stołem kuchennym. Jeżeli kuchnia ma kształt szerokiego prostokąta, można także zastosować układ mebli w kształt litery U, a wyspa i stół będą stanowiły w pewnym sensie domknięcie takiej zabudowy dając miejsce na przejście do części dziennej po prawej i lewej stronie. W tak zabudowanej kuchni stół najlepiej będzie się prezentował i służył wygodą podczas użytkowania, gdy zostanie ustawiony równolegle do wyspy kuchennej stanowiąc niejako jej przedłużenie.

Wyspa kuchenna i stół w kuchni zamkniętej?

Wyspa kuchenna połączona ze stołem to rozwiązanie, które dedykowane jest przede wszystkim wnętrzom otwartym. Wynika to z tego, że w przypadku małych metrażowo kuchni zamkniętych w efekcie może dojść do wizualnego zagracenia aranżacji, co będzie prezentowało się niezbyt estetycznie, a całe pomieszczenie stanie się po prostu ciasne. Ponadto w małej kuchni o układzie zamkniętym wyspa kuchenna raczej będzie przeszkadzać i poruszanie się po pomieszczeniu stanie się znacznie utrudnione w szczególności, gdy będzie tu przebywać więcej niż jedna osoba. Dlatego zastosowanie wysypy kuchennej jest najlepszym wyborem przede wszystkim w pomieszczeniach kuchennych o dużej powierzchni metrażowej, a także w kuchniach otwartych na salon lub jadalnię (w tym przypadku nie ma już znaczenia wielkość wnętrza kuchennego).

Jak zaaranżować wyspę kuchenną połączoną ze stołem?

Połączenie wyspy kuchennej ze stołem to ciekawe wizualnie rozwiązanie, ale mające także walory praktyczne. Sprawdza się to jednak przede wszystkim w kuchniach otwartych na salon, gdzie chcemy zyskać dodatkowe miejsce od strony kuchennej na przygotowywanie posiłków i przechowywanie kuchennych akcesoriów, a od strony pokoju dziennego stół, przy którego blacie można wygodnie spożywać rodzinne posiłki i cieszyć się aromatem porannej kawy. Zestawienie wyspy kuchennej ze stołem to bardzo designerskie i efektowne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zarówno w aranżacjach klasycznych, nowoczesnych, jak i eklektycznych. Stół może być po prostu dostawiony do frontu wyspy lub też przymocowany do niej za pomocą specjalnego rozkładanego blatu. Dobrym pomysłem jest także wybór wyspy i stołu wykonywanych na indywidualne zamówienie, dzięki czemu całość prezentować się będzie spójnie jako jedna dopasowana bryła. Wówczas blat wyspy i stołu może być jednakowy i na jednym poziomie. Jeżeli jednak chcemy nieco oddzielić przestrzeń kuchenną od dziennej, to dobrym pomysłem będzie zastosowanie blatu wyspy wyżej niż blatu stołu (może to być różnica w wysokości sięgająca około 20 – 30 cm). Da to bardzo ciekawy efekt wizualny i sprawi, że zaznaczymy umowną granicę między kuchnią a salonem.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Gaga

Myślę, że to fajne rozwiązanie, żeby połączyć wyspę ze stołem, ale gdy ma się małe dzieci nie sprawdza się to. No chyba, że stół i krzesła będą nie wysokie, bo takie barowe są zdecydowanie za duże żeby dzieci na nich siedziały.

Zobacz również


Kuchnia w stylu angielskim


Dziś, jest o wiele łatwiej jeżeli planujemy przeprowadzkę lub mały remont. W...

Styl botaniczny, czyli miejska dżungla w kuchni


Kuchnia jest wnętrzem, w którym liczy się nie tylko funkcjonalność i dbałość...

Niebieska kuchnia


Kolor niebieski kojarzy nam się z naturą, jest elegancki, ale też pozwala na tworzenie...