Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jakie są standardowe wymiary szafek kuchennych?

Porady


Jakie są standardowe wymiary szafek kuchennych?

Na ergonomię oraz wygodę użytkowania zabudowy meblowej w kuchni wpływ ma wiele różnorodnych czynników. Niemniej jednak, są pewne zasady związane z ergonomią kuchenną, które sprawdzają się w każdej kuchni i to bez względu na jej charakter, metraż, układ. Jedną z takich kwestii stanowią wymiary szafek kuchennych. Szafki tworzące zabudowę meblową wykonywane są w oparciu o standardowe wymiary, dzięki czemu meble są do siebie odpowiednio dopasowane i z powodzeniem można do nich dobrać poszczególne sprzęty AGD oferowane przez różnych producentów. Jakie są standardowe wymiary szafek kuchennych oraz na co zwrócić uwagę planując aranżację mebli kuchennych?

Na zdjęciu: Studio Mebli Szewczyk

Szafki kuchenne a projektowanie kuchni

 

Stworzenie projektu zabudowy meblowej, która będzie zarazem estetycznie dopracowana, ergonomiczna, jak i stanie się odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania domowników, może stanowić nie lada wyzwanie. Planując aranżację kuchni należy bowiem zwrócić uwagę na wiele czynników, które będą później rzutować na komfort korzystania z wnętrza na co dzień, a także na sprawność wykonywania danych obowiązków związanych z przygotowywaniem posiłków i sprzątaniem po nich. Jedną z najważniejszych kwestii stanowią wymiary szafek kuchennych, z których składa się zabudowa meblowa. Ponadto także odległości pomiędzy szafkami i danymi strefami mają znaczący wpływ na wygodę użytkowania mebli. Urządzenie kuchni ułatwia to, że większość producentów mebli projektuje i wykonuje swoje meble w oparciu o znormalizowane wymiary, które zostały opracowane przez projektantów wnętrz. Metodą prób i błędów powstały standardowe schematy, dzięki którym użytkownicy danych mebli nie muszą się martwić, że zakupione komplety będą odbiegać od innych lub nie będą pasować do poszczególnych sprzętów AGD. Dzięki temu zyskujemy pewność, że zamówione meble i sprzęty kuchenne, mimo że pochodzić będą od różnych producentów, to zachowana zostanie równa linia frontów i wnęk, a cała aranżacja wnętrza wyglądać będzie na estetycznie dopracowaną.

 

Sprzęty AGD a wymiary mebli kuchennych

 

Podczas projektowania kuchni istotną rolę mają sprzęty AGD dedykowane zabudowie meblowej. Lodówka, zmywarka, zlew czy kuchenka grzewcza powinny idealnie pasować do szafek kuchennych zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Większość tych sprzętów posiada zazwyczaj ten sam wymiar wynoszący 60 cm szerokości. Nie jest to oczywiście reguła, gdyż większość producentów posiada w swojej ofercie urządzenia o niniejszej standardowej szerokości, jak i modele dedykowane niestandardowym wnętrzom, w których zastosowana ma zostać zabudowa wykonywana na wymiar. Dlatego przed zakupem należy zapoznać się z wymiarami szerokości, wysokości oraz głębokości danego urządzenia, podanymi przez producenta. Najczęściej oferowane wymiary to:

 

  • zlewozmywak – szerokość 45 cm, 50 cm, 60 cm, 80 cm,
  • lodówka – szerokość 60 cm,
  • piekarnik – szerokość 60 cm lub 90 cm,
  • zmywarka – szerokość 6o cm lub 45 cm.

 

Szerokość szafek kuchennych

 

Szerokość szafek kuchennych można modyfikować niemal dowolnie, gdyż producenci gotowych zestawów meblowych stosują spory wachlarz wariantów w tym zakresie. Dzięki temu szafki można dopasować do indywidualnych potrzeb i przeznaczenia, a także danych sprzętów AGD. Podobnie jest w przypadku mebli wykonywanych na wymiar. Najpopularniejszym wymiarem szafek jest 60cm, ale można założyć, że typowe szerokości szafek to także: 15 cm (np. cargo), 20 cm, 30 cm, 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm, 80 cm, 100 cm i 120 cm.

 

Wysokość szafek kuchennych

 

Pod względem komfortu użytkowania wnętrza duże znaczenie ma wysokość dolnych szafek kuchennych. Gdyż definiuje ona to, na ile mocno osoby pracujące przy blacie kuchennym będą musiały się schylać. Wysokości dolnych szafek kuchennych mieszczą się zwykle w przedziale 82 – 87 cm wraz z cokołem. Różnica ta wynika z wymiarów produkowanych sprzętów AGD. Aby linia dolnych szafek była równa, należy wymiary frontów dopasować do sprzętów kuchennych. Pewność, że wszystko będzie idealnie dopasowane da zastosowanie regulowanych nóżek, z pomocą których możemy modyfikować wysokość poszczególnych szafek. Natomiast wysokość korpusu szafki powinna wynosić 72 cm. W przypadku ustalania wysokości górnych szafek kuchennych mamy zdecydowanie większą swobodę. Bowiem zazwyczaj nie umieszcza się w nich sprzętów AGD. W związku z tym, wysokości szafek wiszących wahają się w przedziale od 40 cm do ponad 100 cm w zależności od producenta oraz oczekiwań kupujących.

 

Głębokość szafek kuchennych

 

Standardowe głębokości przewidywane dla szafek wiszących to 30 – 35 cm. W przypadku szafek dolnych wynosi od 50 cm do maksymalnie 56 cm. Jednak za najbardziej optymalną głębokość szafek dolnych uznaje się 54 cm, gdyż wymiar ten jest dopasowany do minimalnej głębokości urządzeń do zabudowy. Głębokość tych szafek jest w dużej mierze ograniczona przez blaty kuchenne, gdyż standardowa ich głębokość to 60 cm.

Studio Janpol
Studio Janpol
Studio Kome
Studio Kome
Studio Meble Vente
Studio Meble Vente
Studio Meblopunkt
Studio Meblopunkt
Studio Prestige
Studio Prestige
Studio Wistolm
Studio Wistolm

Komentarze


5.00/5 4 4
5
brygida

Dzięki temu artykułowi mogłam z chłopakiem sama zaprojektować sobie kuchnie i dobrać odpowiedni sprzęt do mebli. Oczywiście konsultowaliśmy to z projektantem potem, ale było to fajne doświadczenie i nowa wiedza.


5
Karol

Polecam artykuł. Nowa wiedza zawsze na czasie.


5
Marco

Wszystkie te wymiary, o których tu przeczytałem dałem naszemu projektantowi. Mam nadzieje, że się zapozna i dostosuje wszystko tak żeby było dla mojej rodziny ok.


5
nataniel

Zaciekawiły mnie te informacje w artykule. Na pewno skorzystam z nich jak tylko zaczniemy projektować swoją wymarzoną kuchnie.

Zobacz również


W kuchennym archipelagu


Każdy z nas marzy o doskonale rozplanowanej i maksymalnie funkcjonalnej kuchni. Zadanie...

Biała kuchnia z drewnianym blatem


Wszechobecna biel w kuchennej aranżacji to trend, który nie traci na popularności od...

Innowacyjny design w kuchni – zero zbędnych elementów


Obecny trend dominujący w dekoratorstwie pomieszczeń domowego zacisza opiera się w...