Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia z wyspą do siedzenia

Porady


Kuchnia z wyspą do siedzenia

Kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób. Jeszcze kilka lat temu zakładano, że takie rozwiązanie dedykowane jest wyłącznie przestronnym, dużym metrażowo wnętrzom kuchennym. Dziś natomiast zauważyć można, że przy odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni wyspa kuchenna sprawdzi się również w mniejszych pomieszczeniach w szczególności, gdy ma służyć także miejscem do siedzenia. Czy kuchnia z wyspą do siedzenia to odpowiednie rozwiązanie także do Twojego domu? Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom wyspy kuchennej, by to ocenić.

Na zdjęciu: Studio Mebli Inter-Styl

Wyspa kuchenna – funkcjonalność i styl

Wyspa kuchenna cieszy się niesłabnącą popularnością już od dobrych kilku lat. Doceniana jest przede wszystkim za wielofunkcyjnych charakter, a także ciekawe walory estetyczne, którymi wzbogaca całą przestrzeń kuchni. Co ciekawe, wyspę kuchenną z łatwością można dopasować do dowolnego stylu aranżacyjnego, dzięki czemu pasuje zarówno do aranżacji urządzonych w myśl tradycyjnych rozwiązań designerskich, jak i nowoczesnych. O efekcie końcowym zdecyduje tu przede wszystkim kompozycja kolorystyczna, wykorzystane materiały, a także ogólne wzornictwo zabudowy meblowej i samej wyspy. Oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych, wyspa kuchenna stanowi bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Jeżeli zostanie odpowiednio zagospodarowana, może znacząco wpłynąć na podwyższenie komfortu korzystania z kuchni, a także sprawność wykonywania poszczególnych obowiązków związanych z przygotowywaniem posiłków oraz sprzątaniem po nich. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów jej urządzenia jest połączenie powierzchni użytkowej blatu jako stołu kuchennego, a od strony kuchennej zagospodarowanie jej dodatkowymi szafkami lub szufladami.

Wyspa kuchenna jako stół

Jedną z największych zalet wyspy kuchennej jest to, że można ją zagospodarować w niemal dowolny sposób. Oznacza to, że dzięki potencjałowi użytkowemu tego rozwiązania każdy indywidualnie może nadać jej spersonalizowany wyraz dopasowując wyposażenie, kształt i rozmiar do potrzeb oraz warunków konkretnego pomieszczenia kuchennego. W kuchniach otwartych na salon wyspa najczęściej stanowi umowną granicę pomiędzy dwoma różniącymi się funkcjonalnością pomieszczeniami. Oddzielenie części dziennej od kuchennej pozwala bowiem na zachowanie estetycznego ładu i uzyskanie większego efektu przestronności. W takim przypadku ciekawym pomysłem jest wykorzystanie wyspy kuchennej jako stołu. Wówczas od strony salonu wyraźnie widoczny jest jej blat, a także dostawione stołki barowe (hokery). Natomiast od strony kuchennej z powodzeniem można zastosować praktyczne rozwiązania usprawniające użytkowanie kuchni i wykonywanie codziennych obowiązków. Wyspa kuchenna stanowi wtedy swoisty łącznik między kuchnią a pokojem dziennym, a ponadto służy walorami użytkowymi i wygodą.

Wyspa do siedzenia – jak ją zagospodarować?

Decydując się na wyspę kuchenną, przy której mają się także znaleźć miejsca siedzące, można zagospodarować ją na dwa sposoby. Pierwszym jest potraktowanie jej jako alternatywę dla stołu kuchennego i wówczas można całą jej powierzchnię wykorzystać jako miejsce do siedzenia wokół blatu. Zyskujemy wówczas więcej miejsc siedzących, ale niestety tracimy powierzchnię użytkową i miejsce do przechowywania akcesoriów kuchennych. Dlatego to właśnie drugi wariant cieszy się większą popularnością. Polega on na ułożeniu stołków barowych przy jednej krawędzi wyspy kuchennej od strony pokoju dziennego. Natomiast równoległą stronę wyspy aranżujemy wtedy w sposób bardziej dopasowany do użytkowania wnętrza kuchennego. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie niższego blatu roboczego od strony kuchni, który stanowić będzie dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków lub ich wydawania. Natomiast pod blatem wyspy kuchennej można z powodzeniem zamontować dodatkowe szuflady, szafki, półki na wino. Taki system zagospodarowania wyspy kuchennej pozwala na pełniejsze wykorzystanie jej potencjału użytkowego.

Wyspa kuchenna z miejscami siedzącymi to funkcjonalne i ciekawe estetycznie rozwiązanie. Jego główną zaletą jest możliwość podwójnego wykorzystania potencjału tego rozwiązania, gdyż od strony salonu zyskujemy miejsca siedzące, a po drugiej stronie dodatkową przestrzeń na przechowywanie akcesoriów kuchennych oraz niewidoczny z zewnątrz blat roboczy do przygotowywania posiłków. Aby wyspa prezentowała się efektownie wystarczy wyposażyć ją w dopasowane do aranżacji pokoju dziennego hokery oraz klimatyczne oświetlenie. Cała kompozycja powinna też łączyć styl aranżacji kuchennej i dziennej w harmonijną kompozycję. Kuchnia z wyspą stanie się wówczas miejscem wyróżniającym się nie tylko większą ergonomią, ale i bardziej dopracowaną estetyką.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w stylu wiejskim


Oryginalne i przytulne aranżacje pomieszczeń w stylu wiejskim, inaczej ludowym czy...

Kolorowa kuchnia w stylu pop-art


Odważna zabawa kolorem w kuchennej aranżacji to propozycja dla optymistycznych...

Kilka sposobów na praktyczną aranżację wnęki w kuchni


Cztery kąty kuchennego zacisza wcale nie muszą być nijakie aranżacyjnie. Istnieje...