Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Aranżacje Wnętrza Współczesna kuchnia, czyli jaka? Podstawowe...

Wnętrza


Współczesna kuchnia, czyli jaka? Podstawowe zasady aranżacji kuchni w stylu współczesnym.

Współczesna kuchnia ma niejedno oblicze. Rządzi się swoimi prawami, ale jej znakiem rozpoznawczym jest wszechobecna funkcjonalność, przemyślany i dokładnie przeanalizowany układ, prostota oraz otwartość.

Na zdjęciu: Studio Komandor

Nowe oblicze kuchni

Współczesna kuchnia, w odróżnieniu od tych urządzanych przed laty, jest centralnym pomieszczeniem domu czy mieszkania. Pełni w nim najważniejszą rolę, skupia domowników a nierzadko i przybyłych gości. Jest tym miejscem, w którym chce się przebywać, przygotowywać i jeść posiłki, ale też po prostu siedzieć i rozmawiać. Kuchnią wypada się chwalić, bo z reguły jest czym: piękną aranżacją, pieczołowicie dobranymi dodatkami, zaplanowanym w każdym calu układem mebli i sprzętów AGD.
 

Przede wszystkim otwarta

Współczesna kuchnia powinna być otwarta. Ma zachwycać wszystkich domowników i gości, ma sprzyjać wspólnemu spędzaniu czasu, wspólnemu gotowaniu. Nie wolno jej zamykać, zasłaniać czy ukrywać. Powinna być domowym centrum dowodzenia stylistycznie skomponowanym z resztą wnętrza. Na szczęście bezpowrotnie minęły już czasy ciasnych, małych, niejednokrotnie ciemnych, wyjątkowo wąskich i nieustawnych pomieszczeń kuchennych. Współcześnie, nawet jeśli nie ma się do dyspozycji zbyt dużej powierzchni na kuchnię, otwiera się ją na salon, dzięki czemu nie tylko staje się modnym wnętrzem, ale zyskuje też, tak potrzebny jej oddech i wolną przestrzeń. Brak ścian dodaje wnętrzu lekkości, wprowadza do niego dodatkowe światło, stwarza zupełnie nowe możliwości aranżacyjne.
 

Funkcjonalna

Funkcjonalność to jedna z najważniejszych cech współczesnej kuchni. Dotyczy to zarówno jej układu, rozmieszczenia sprzętów, jak i doboru materiałów wykończeniowych. Wszystko musi być łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie efektownie się prezentujące. Prosta zabudowa meblowa bez zbędnych rzeźbień, nietypowych form czy dodatków to jedno, ale równie ważne jest jej wyposażenie. Szafki z najnowocześniejszymi, praktycznymi systemami, pojemne i funkcjonalne szuflady, szafki cargo to podstawa współczesnej kuchni. Do tego obowiązkowo nowoczesny sprzęt AGD wyposażony w funkcje, do maksimum ułatwiające codzienne życie. Jednym słowem – współczesna kuchnia to kuchnia praktyczna, komfortowo urządzona i użyteczna.
 

Nie do końca sprecyzowana

Trudno doszukać się jednego i tylko jednego stylu, jaki powinien obowiązywać podczas urządzania współczesnej kuchni. Zazwyczaj style te nie są jednoznaczne i wzajemnie się przenikają, można jednak wyodrębnić kilka cech charakterystycznych. Najczęściej współczesne kuchnie łączą w sobie elementy nowoczesności, minimalizmu i high-techu.

  • Minimalizm dąży do jak największej prostoty w kuchni. Dotyczy to zarówno form kuchennej zabudowy, zastosowanej kolorystyki wnętrza, oświetlenia, jak i doboru dodatków. Materiały, z jakich korzysta się urządzając kuchnię minimalistyczną, same w sobie są proste, niewyszukane. Dominuje tu stal nierdzewna, szło, niebarwione drewno, ale spotkać też można polerowane fronty meblowe. Nie ma tu mowy o wzorzystych dodatkach, dekoracjach, rzeźbieniach czy zbędnych akcesoriach pozostawionych na blacie. Wszystko ma mieć swoje miejsce, najlepiej jeśli będzie schowane w szafce czy szufladzie. Dotoczy to również kuchennego AGD, które powinno być zabudowane, oszczędne w kolorystce, jednak bogate w funkcjonalne, nowoczesne wyposażenie. Zwykle kuchnia minimalistyczna jest jasna, biała, utrzymana w stonowanej, wyciszonej stylistyce.
  • Kuchnia nowoczesna z kolei pozwala na odrobinę szaleństwa. Podobnie jak minimalistyczna jest prosta w swej formie, geometrycznie uporządkowana, jednak widać w niej elementy zaczerpnięte ze światowych trendów. Lekka zabudowa „odrywana" od podłogi, coraz częściej wieszana na ścianie lub stawiana na delikatnych nóżkach jest głównym elementem nowoczesnej kuchni. Dominują w niej nowe, nie do końca standardowe materiały wykończeniowe, jak chociażby tworzywa sztuczne. Nie brakuje też przezroczystości, szkła i pomysłowego oświetlenia nie tylko całego wnętrza, ale i poszczególnych jego fragmentów. Buduje to ciepły klimat przytulności i stwarza wnętrze, w którym chce się przebywać. W nowoczesnej kuchni można pokusić się o odrobinę szaleństwa, chociażby w postaci nietypowych sprzętów AGD – wolnostojącej, kolorowej lodówki czy drobnych urządzeń o awangardowych kształtach, stojących na kuchennym blacie.
  • High-tech w kuchni to przede wszystkim nowoczesne sprzęty AGD. Wyposażone w najnowocześniejsze technologie nie tylko są niezwykle funkcjonalne, ale i stają się głównymi dekoracjami wnętrza. Kuchnia taka jest dość sterylna, nawiązuje trochę do stylu industrialnego, ale dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia, staje się przyjazna w odbiorze. Z powodzeniem można w niej wykorzystywać szkło, stal nierdzewną, ale też kamień naturalny czy drewno.

Urządzając kuchnię współczesną warto czerpać z wszystkich powyższych styli, nie zamykać się na jeden, tworzyć ciekawe, zaskakujące połączenia pod wspólnym znakiem funkcjonalności i komfortu.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Pierwszoplanowy aktor – stół


Nieważne czy jest duży czy mały, prostokątny, owalny czy okrągły. Najważniejsze,...

Kuchnia na poddaszu, czy to w ogóle możliwe?


Poddasza użytkowe cieszą się rosnącą popularnością. Zazwyczaj aranżowane na nich...

Różowa kuchnia – pomysł na niebanalną aranżację


Różowa kuchnia – czy może wyglądać stylowo? Tak! Czy wpisuje się w...