Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Odległości między szafkami a wyspą w kuchni....

Porady


Odległości między szafkami a wyspą w kuchni. Jakie to ma znaczenie?

Kuchnie z wyspą cieszą się dużą popularnością zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i otwartych. Wynika to z licznych zalet tego rozwiązania, które dotyczą nie tylko kwestii estetyki aranżacji, ale i funkcjonalności. Niemniej jednak, przed złożeniem zamówienia na taki układ zabudowy meblowej, warto upewnić się, czy wnętrze spełnia odpowiednie warunki do zastosowania w nim wyspy kuchennej. W tym celu warto sprawdzić odległości między poszczególnymi szafkami kuchennymi a wyspą.

Na zdjęciu: Studio Mebli Chome

Wyspa a ergonomia kuchenna

 

Planując aranżację swojej wymarzonej kuchni należy skupić się przede wszystkim na trzech filarach: funkcjonalności i ergonomii, estetyce, komforcie użytkowania wnętrza. To właśnie te czynniki sprawiają, że kuchnia staje się wnętrzem sprzyjającym gotowaniu oraz spędzaniu w niej czasu z bliskimi. Jednym z rozwiązań, które jest bardzo praktyczne oraz znacząco podnosi komfort korzystania z kuchni, jest wyspa kuchenna. Wyspę kuchenną można określić jako dodatkową szafkę wolnostojącą, która zwykle umiejscowiona jest w centralnej części pomieszczenia. Zazwyczaj nie ma ona połączenia z ciągiem zabudowy meblowej, choć w niektórych projektach kuchni pojawia się jako połączenie z blatem lub stołem kuchennym. Wyspa może spełniać różne funkcje, w zależności od oczekiwań użytkowników. Może stanowić dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków, przechowywania naczyń, a także być wyposażona w sprzęty AGD lub zlewozmywak. Bez wątpienia ten element wyposażenia meblowego daje duże możliwości użytkowe i czyni kuchnię wygodniejszą oraz bardziej funkcjonalną. Niemniej jednak, należy pamiętać o tym, że jeżeli chcemy w pełni cieszyć się dobrodziejstwami jakie oferuje wyspa kuchenna, musi ona znajdować się w odpowiedniej odległości od szafek kuchennych. W przeciwnym razie poruszanie się po pomieszczeniu będzie niewygodne, kuchnia stanie się wizualnie zbyt ciasna, a ponadto otwieranie poszczególnych szafek lub szuflad nie będzie zbyt komfortowe.

 

Wyspa kuchenna dopasowana do warunków wnętrza

 

Największą zaletą wyspy kuchennej jest to, że zwiększa możliwości użytkowe w kuchni. Dzięki niej zyskujemy bowiem więcej miejsca na przechowywanie, a także dodatkową przestrzeń do przygotowywania lub serwowania posiłków. Ponadto pracując przy niej, nie musimy patrzeć na ścianę, lecz mamy widok na resztę pomieszczenia i możliwość integracji z pozostałymi domownikami. Przyjęło się, że wyspa kuchenna jest przeznaczona do kuchni otwartych, czyli łączonych z salonem lub jadalnią. Współcześnie jednak odchodzi się od takiego ograniczenia i coraz częściej spotykamy wyspy kuchenne także we wnętrzach oddzielonych od pokojów dziennych. W takim przypadku należy jednak upewnić się, czy cechy konkretnego wnętrza pozwolą na wygodne użytkowanie zabudowy i wyspy. Przede wszystkim pomieszczenie powinno mieć przynajmniej 15 m2 powierzchni, dzięki czemu nie będzie w nim zbyt ciasno po montażu wyspy kuchennej. Ponadto wyspa kuchenna w zamkniętych kuchniach sprawdzi się najlepiej, jeżeli wnętrze będzie miało kształt kwadratu lub zbliżony do niego. Wówczas będzie zdecydowanie łatwiej ustawić wyspę w odpowiedniej odległości od szafek i całej zabudowy mebli kuchennych. Bowiem wyspę kuchenną użytkuje się wygodnie, tylko gdy mamy do niej łatwy dostęp z każdej strony.

 

Odległości szafek a wyspa kuchenna

 

Najmniejsza wyspa kuchenna zajmuje nie mniej niż 1 m2 powierzchni podłogowej. Wówczas taką wyspę z powodzeniem można zastosować we wnętrzach mających 15 m2 powierzchni. Niemniej jednak za najbardziej optymalny metraż wnętrza przyjmuje się 25 m2 i więcej. Wówczas warto pokusić się o szersze wyspy kuchenne, które można wyposażyć w sposób bardziej funkcjonalny i praktyczny. Natomiast w przypadku kuchni otwartych na salon lub jadalnię mamy zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne. Wyspa staje się tu symboliczną granicą dzielącą strefę kuchenną od dziennej. Jednak, aby korzystanie z niej było wygodne musi ona być ustawiona w odpowiedniej odległości od zabudowy szafek kuchennych. Dotyczy to oczywiście zarówno kuchni otwartych, jak i zamkniętych. Minimalna odległość wyspy od szafek kuchennych wynosi 90 cm. Jednakże będzie zdecydowanie wygodniej, jeśli będzie to od 100 do 120 cm. Przy czym odległość wyspy kuchennej od stołu musi być większa – przynajmniej 140 cm. Gdyż musimy założyć także dodatkowe miejsce na swobodne odstawianie krzeseł. Niniejsze parametry mają duże znaczenie, gdyż rzutują one na sposób i komfort użytkowania wnętrza kuchennego.

Studio Darex
Studio Darex
Studio Drewmar
Studio Drewmar
Studio Interstyl
Studio Interstyl
Studio MBS opole
Studio MBS opole
Studio Vente
Studio Vente
Studio Witoński
Studio Witoński

Komentarze


5.00/5 5 5
5
Michal

Artykuł ciekawie napisany. Warto poświęcić chwilę na jego przeczytanie!


5
Natalia

Zawsze marzyła mi się kuchnia z wyspą. Niestety brakuje u nas miejsca na swobodne rozmieszczenie wyspy i mebli.


5
Justyna

Ma ogromne znaczenie! U nas rozmieszczenie jest ok.


5
Elzbietk@

Znaczenie jest bardzo ważne. Znajoma ma źle obliczoną odległość i odległości wyspy od mebli są dosyć wąskie. Nie jest to ani praktyczne, ani ładne.


5
MichalinaD

My w kuchni mamy idealną odległość wyspy od mebli kuchennych. Jest to ważne z punktu widzenia wygodnego poruszania się w kuchni. Mała odległość sprawia, że jest za ciasno, natomiast zbyt duża odległość sprawia, że wyspa jest zbyt daleko, żeby np. coś przenieść czy postawić.

Zobacz również


Kącik do jedzenia w niewielkiej kuchni


Urządzanie małej, ale praktycznej i wygodnej kuchni jest nie lada wyzwaniem. Duże...

Kuchnia w kolorze


Na końcowy efekt aranżacji każdego pomieszczenia w dużej mierze wpływają wybrane...

Artykuły warsztatowe, które znajdą zastosowanie w kuchni


Coraz większą popularnością cieszą się aranżacje wnętrzarskie, w których...