Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Utrzymanie czystości


Zapach(niało) w kuchni

Piękne aromaty unoszące się w kuchni to wyznacznik każdego domowego ogniska. Jak jednak sprawić, by zapachy powstałe podczas gotowania czy przechowywania produktów spożywczych nie przeistaczały się w niesympatyczne wonie, a jeśli już się to stanie, to jak zneutralizować przykre aromaty?

Na straży czystego powietrza

Najważniejszym sprzętem dbającym o utrzymanie właściwych parametrów powietrza w kuchni jest okap. To dzięki niemu możemy oczyszczać powietrze pozbawiając je nadmiernej wilgoci, oparów gazu czy niepożądanych zapachów powstających podczas gotowania. Okap może pełnić funkcję wyciągu(zasysa opary i wyprowadza je na zewnątrz budynku poprzez kanał wentylacyjny umieszczony w kominie) lub pochłaniacza (urządzenie to również zasysa opary, jednak nie wyprowadza ich na zewnątrz, za to oczyszcza przepuszczając przez specjalne filtry i z powrotem wtłacza czyste, suche powietrze do pomieszczenia). Przyjmuje się, że wyciąg pracuje efektywniej, jednak jeśli warunki techniczne i istniejąca instalacja wentylacyjna uniemożliwiają nam montaż takiego typu okapu, zdecydujmy się na pochłaniacz. Pamiętajmy też, by wybrać model o odpowiedniej wydajności (najlepiej poprosić o pomoc specjalistę w sklepie ze sprzętem AGD), by skutecznie usuwał niechciane zapachy i zapobiegał przedostawaniu się ich do innych pomieszczeń, szczególnie jeśli mamy kuchnię częściowo lub całkowicie otwartą.
 

Problematyczna lodówka

Najwięcej problemów z kuchennymi zapachami spotkamy w... lodówce. Mimo, że jest to urządzenie stworzone do przechowywania żywności, a obniżona temperatura hamuje procesy starzenia się i psucia produktów spożywczych, nie zawsze uda nam się zapobiec powstawaniu przykrych zapachów w jej wnętrzu. Warto więc regularnie przeglądać zawartość chłodziarki, a nowo zakupione produkty zawsze starajmy się układać głębiej, na skraj półek przesuwając żywność nabytą wcześniej. Unikniemy w ten sposób zapchania starszych produktów w głąb lodówki, o których możemy sobie przypomnieć dopiero wtedy, kiedy same dadzą o sobie znać przykrym zapachem. Starajmy się też żywność przechowywać w oddzielnych, najlepiej plastikowych lub szklanych, szczelnie zamykanych pojemnikach – dzięki temu zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się aromatów wewnątrz urządzenia. Regularnie myjmy też chłodziarkę, np. wodą z płynem do mycia naczyń, na koniec przecierając ją roztworem wody i octu. W zachowaniu świeżości w lodówce z pewnością pomogą specjalne powłoki antybakteryjne, pokryte jonami srebra uniemożliwiające bakteriom rozwój, a co za tym idzie spowalniające powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Aby w chłodziarce długo panował przyjemny zapach, można wypróbować kilku babcinych sposobów. Jednym z nich jest ustawienie w lodówce na talerzyku ziarenek kawy, która słynie z neutralizacji zapachów. Podobny efekt może też dać soda oczyszczona, która oprócz zapachu wchłonie również nadmiar wilgoci.


Pachnąca zmywarka

Wbrew pozorom, urządzenie, które z racji swej funkcji powinno być najczystsze w całym zbiorze kuchennego AGD, może przysporzyć najwięcej problemów z przykrymi zapachami. Jest to wyjątkowo prawdopodobne szczególnie w sytuacjach, kiedy nie zmywamy zbyt często i „przechowujemy" z zmywarce brudne naczynia w oczekiwaniu na pełny załadunek sprzętu. Zmywarka i brudne powierzchnie naczyń stają się wtedy idealną pożywką dla bakterii i grzybów, a wydzielające się zapachy potrafią przyprawić o zawrót głowy. Dobrze jest więc nie dopuszczać do takich sytuacji, jeśli mamy małą ilość brudnych naczyń ustawmy zmywarkę na tryb połowy załadunku lub po prostu zmyjmy je ręcznie. Zmywarkę warto też raz na jakiś czas uruchomić zupełnie pustą, najlepiej w programie o najwyższej temperaturze. Do takiego „samoczyszczenia" używajmy specjalnych środków (do kupienia w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego), ewentualnie zastosujmy tabletkę lub żel, którego używany na co dzień w urządzeniu. Regularnie czyśćmy też filtry, bowiem osadzające się na nich resztki mogą z czasem zacząć wydzielać nieprzyjemną woń.
Aby ze zmywarki wydobywał się zawsze świeży, przyjemny zapach, warto stosować specjalne odświeżacze do tego typu urządzeń (zazwyczaj mają postać zawieszek wypełnionych granulatem lub płynem) lub umieszczać plasterek cytryny podczas każdego cyklu zmywania.
 

Świeży piekarnik i mikrofalówka

Urządzenia, w których przyrządza się potrawy zawsze powinny być czyste i pachnące. Często zdarza się jednak, że wyczuwalny jest w ich wnętrzu zapach poprzednio przyrządzanego dania, lub co gorsza swąd przypalonej przez przypadek potrawy. Jak więc radzić sobie z takim problemem? Na pewno wnętrze takich urządzeń warto regularnie myć po każdym użyciu, zwłaszcza jeśli coś nam wykipiało lub się przypaliło. Kuchenki mikrofalowe są z reguły wyposażone w specjalne programy pozwalające usuwać z wnętrza zapachy, bez wahania uruchamiajmy je regularnie. Można też zastosować stary, sprawdzony sposób i do miski z wodą wcisnąć sok z cytryny lub wrzucić kawałki jej skórki i uruchomić urządzenie na 5 minut. Unosząca się w komorze „cytrynowa" para oczyści (rozmiękczy ewentualne, trudne do usunięcia zabrudzenia) i zneutralizuje wszelkie zapachy. Podobnie można postąpić w przypadku odświeżania piekarnika. Równie dobre efekty uzyskamy zastępując cytrynę skórką pomarańczy, cynamonem lub kilkoma kropelkami aromatu waniliowego. Można też pokusić się o mieszankę wody, goździków, majeranku i mięty. Efekt zachwycający nozdrza gwarantowany!

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Młynek koloidalny – wszystko, co musisz wiedzieć przed...


Montaż młynka pod zlewem to niezawodny sposób na zmniejszenie ilości kuchennych...

Garnek w kuchni to podstawa!


Żadna kuchnia nie może się bez nich obejść. Garnki, bo o nich mowa, są podstawowymi...

Biała kuchnia z czarnym blatem


Kuchnia w kolorze białym od lat zachwyca niepowtarzalnym urokiem. Bez względu na to, czy...