Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Zanim kupisz okap

Porady


Zanim kupisz okap

Posiadanie okapu w pomieszczeniu kuchennym to gwarancja czystego powietrza, neutralizacji niemiłych zapachów oraz sprawniejszego doprowadzenia lokum do porządku. Nim zainwestujesz w odpowiedni rodzaj charakteryzowanego sprzętu, warto jednak abyś wiedział, na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania zakupu.

Na zdjęciu: Samsung

Czym jest okap?


Pod pojęciem okapu kryje się nowoczesny „wyciąg", który stanowi w dzisiejszych czasach praktycznie standard wyposażenia kuchennego. Nieważne czy mamy dużą czy małą kuchnię, standardową czy nietuzinkową kształtem, czy mieszkamy w bloku, zabudowie szeregowej czy domku jednorodzinnym. W każdym z tych przypadków instalacja solidnej klasy wywiewu jest wręcz niezbędna. Dzięki innowacyjnym wentylatorom działającym z reguły na kilku poziomach, w zależności od potrzeby, możliwe jest niemal błyskawiczne pozbycie się oparów unoszących się nad garnkami z gotowanymi daniami, tłuszczu a nawet brudu. Kuchnia to miejsce, które powinno być sterylnie czyste i schludnie zaaranżowane a okap to sprzęt, jaki może ten czynnik spełnić. Koniec ze smrodem spalenizny, intensywnym zapachem smażeniny, ostrych przypraw typu ocet czy specyficznym aromatem cebuli bądź czosnku. Co więcej, wysokiej klasy okap pozwala na usunięcie nadmiernej wilgoci, co ma wpływ nie tylko na zachowanie kuchni w należytym porządku, ale także jest to sposób na przedłużenie zdatności do spożycia rozmaitych produktów żywnościowych, zwłaszcza owoców i warzyw, które szybko gniją, gdy jest zbyt wilgotno. Okap należy dobierać jako element aranżacyjny, a więc dostosowywać go do stylu urządzenia naszej kuchni. Ma on być integralną częścią wystroju kuchennego lokum.

 

Oczekiwania konsumenta a rodzaje sprzętów

 

W zakresie ofert okapów można mówić o niesamowicie szerokim wariancie rozmaitych modeli. Producenci co chwilę wypuszczają na rynek coraz to nowsze warianty opisywanych urządzeń, które są silnie zróżnicowane zarówno pod względem estetycznym, jak także biorąc pod uwagę zastosowane w nich mechanizmy. Dzisiejszy okap to coś więcej niż jedynie prosta maszyna pełniąca funkcje wywietrznika. To wielofunkcyjna innowacja. Nim zainwestujemy w pierwszy lepszy rodzaj sprzętu tej kategorii, dobrze aby dokonać wstępnej selekcji. Popatrzmy na to czy wybierany model sprawdzi się konkretnie w naszym pomieszczeniu kuchennym. Inne będą przecież zalecenia doboru okapu do obiektów nie za dużych powierzchnią zaś zupełnie odmienne w przypadku aranżacji kuchni otwartych na salon.

 

Najpopularniejsze modele

 

Wśród wielorakich typów okapów chętnie wybieranych dziś przez konsumentów, warte wyszczególnienia są m.in. modele przyścienne. Są one montowane zazwyczaj między zabudową meblową tworzoną przez szafki. Instaluje się je na ścianie, jak wskazuje na to już samo nazwanie modelu. Często określa się je jako okapy kominowe. Kolejnym wariantem, cieszącym się równie dużym zainteresowaniem, są maszyny narożne, jakie lokuje się w którymś z rogów kuchni. Przytwierdza się je bezpośrednio do ściany. Do wnętrz nowoczesnych i konkretnie stylizowanych rekomendowane są rodzaje wyspowe, czyli wyciągi wolno wiszące. Są montowane do sufitu, tuż nad kuchenką, która natomiast nie przylega do murów pomieszczenia, ale jest umiejscowiona z dala od nich. Pod szafką wiszącą można natomiast zamontować modele szufladowe, które mają specjalnie wysuwaną płytę pochłaniającą a także pochłaniacze podszafkowe. Między poszczególnymi szafkami naszej kuchni warto z kolei zainstalować model uchylny.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak czyścić dysze w kuchence gazowej?


Kuchenka gazowa jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia większości...

Zapalarka cały czas pracuje / pstryka w kuchence. Przyczyny...


Kuchenki gazowe wyposażone są zwykle w zapalarkę, którą powszechnie nazywa się...

Sposób na odpady, czyli młynek w zlewozmywaku


Aktualnie produkujemy rekordowe ilości śmieci na całym świecie, dlatego tak istotną...