Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia zgodnie z tradycją

Porady


Kuchnia zgodnie z tradycją

Ponadczasowość – to główna cecha, która wyróżnia kuchnię inspirowaną stylem klasycznym. Urządzając pomieszczenie zgodnie z obecnie panującymi trendami raczej nie mamy pewności, że dokonujemy inwestycji na długie lata. Wystarczy trochę czasu a już to, co było modne niegdyś odchodzi do przysłowiowego lamusa, będąc wypierane jednocześnie przez innego rodzaju elementy wyposażenia czy stylizacje. W przypadku kuchni oldschoolowej takich dylematów nie ma. Jest uniwersalizm, ale nie nijakość.

Na zdjęciu: Studio Płuciennik

Zawsze piękne
Pomieszczenia kuchenne opierające się na kompozycjach nieco starodawnych nigdy nie tracą swego uroku, niezależnie od tego co dzieje się w zasadzie na rynku aranżacyjnym i co w danym momencie jest na topie. Taka standardowa stylizacja nawołująca do lat minionych wiecznie będzie elegancka i przy okazji pozwoli stworzyć wnętrze bardzo estetyczne i przytulne. W takiej kuchni domownicy mogą poczuć, że naprawdę są u siebie a nie w sterylnym laboratorium jak w przypadku kuchni nowocześnie urządzanych. Dodatkowo warto też podkreślić, że wnętrze kuchenne tego typu jest bardzo wygodne. To swoista mieszanka aranżacyjna różnych stylizacji pojawiających się na przestrzeni kilku czy nawet niekiedy kilkunastu wieków. W tego rodzaju designach kuchennych stosowane są elementy dziewiętnastowieczne, wyposażenie nawołujące do stulecia osiemnastego czy szesnastego a nawet dekoracje rodem z okresu panowania kultury antycznej. Wiele inspiracji pochodzi z nurtów typowo angielskiego, amerykańskiego stylu federalnego bądź biedermeieru niemieckiego.

 

Wiecznie harmonijne
Mimo takiego misz-maszu stylizacyjnego, kuchnia klasyczna, jako całość odznacza się na tyle innych kompozycji aranżacyjnych przede wszystkim ogromnym ładem i porządkiem. Wnętrze w ten deseń urządzane można śmiało pochwalić za symetryczny układ, w którym nadrzędną rolę pełnią umiar, zdrowy rozsądek w kwestii rozplanowywania, co gdzie ma się znaleźć, prostota oraz minimalizm, ale niemylony z pospolitością. Kuchnia w takiej formule jest nieco powściągliwa, lecz wyłącznie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nie ma tu fikuśnych ozdób jak przy rokoko czy bardzo bogatych wykończeń jak w baroku. Dominuje elegancja, ale przejawiająca się w harmonii.

 

W starym stylu, ale nie staro
Dzisiejsze rozumienie stylizacji kuchennej opierającej się na klasyczności wystroju urządzanego pomieszczenia wcale nie jest starodawnością. Można odtworzyć wnętrza inspirowane dawnymi nurtami, ale nie oznacza to, że nasze cztery kuchenne kąty będą staromodne i przestarzałe. Nic bardziej mylnego. Nie musimy robić z domu muzeum. Wystarczy, że połączymy pewne elementy z dawnych lat ze współczesnymi dodatkami. Bez trudu da się taką kompozycję uzyskać decydując się na zestawy meblowe w oldschoolowym wydaniu, ale za to nowoczesne technologie i funkcjonalność w dzisiejszych, solidnych sprzętach. Najistotniejsze okazuje się, aby wyposażenie było malowane, bardzo masywne i do tego najlepiej drewniane. Musimy zatroszczyć się o najdrobniejszy element i każdy detal, który dopełni wizualnej całości. Skoro w naszej kuchni klasycznej wybierzemy nowatorską wyspę, jako blat roboczy zamiast tradycyjnego stołu, dobrze byłoby dobrać do niej standardowy okap. Wtedy design ładnie się będzie komponował a poszczególne jego części składowe znakomicie się uzupełnią. W takich kuchniach dobrze sprawdzają się rozmaite kredensy, które poza tym, że są bardzo pojemne, dodatkowo mają także sporo dekoracji. Przydatna może się okazać również serwantka czy oszklona witryna w komodzie wolnostojącej. Musimy jednakże kierować się prostą zasadą – co za dużo to niezdrowo i zachować umiar w każdym calu.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
marzycielka

Taka kuchnia to marzenie…

Zobacz również


Meble kuchenne rustykalne – jak je zaprojektować?


Kuchnia w stylu rustykalnym przyciąga wyjątkowym, sielskim klimatem. Sercem takiej...

Nowocześnie czy klasycznie? W jakim stylu urządzić...


Urządzając kuchnię stajemy przed jedną z największych i najważniejszych decyzji,...

Drewno w kuchni?


Drewno to jedyny materiał, który nigdy nie wyszedł i nie wyjdzie z mody....