Kuchnia w stylu rustykalnym
Styl rustykalny w aranżacji wnętrz odzwierciedla sielankę i urok życia na wsi. Charakteryzuje go wykorzystanie naturalnych materiałów, neutralnych kolorów i prostych form. Rustykalna kuchnia przyciąga przytulnym klimatem i zachwyca wyjątkową atmosferą. Jeżeli marzysz o takim wnętrzu w swoim domu, koniecznie sprawdź, jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim.
Styl rustykalny – co to jest?
Jeżeli zastanawiacie się, czym jest styl rustykalny, wyobraźcie sobie dom na wsi i jego swojski klimat, dzięki któremu pomieszczenia są przytulne i ciepłe. Wszechobecne drewno, ale i inne naturalne materiały tworzą tu atmosferę, do której chce się powracać. Wnętrza w stylu rustykalnym są urządzone prosto, bez przepychu. Nie można jednak powiedzieć o nich, że są minimalistyczne. Naturalne elementy wyposażenia i dodatki sprawiają, że panuje w nich spokój i harmonia. Charakterystyczne dla stylu rustykalnego są stare lub postarzane meble.
Pochodzenie stylu rustykalnego
Skąd wzięła się nazwa stylu rustykalnego? Rusticus po łacinie oznacza „wiejski”. Sam styl zaś ma swoje początki na przełomie XIX i XX wieku. Za symboliczne jego narodziny uważa się moment, w którym jeden z amerykańskich przedsiębiorców podjął się wykonania fotela z pojedynczej deski. Styl ten stopniowo ewoluował, a jego popularność zaczęła rosnąć wraz z romantycznym sentymentem do życia wiejskiego i natury.
Styl rustykalny zyskał na znaczeniu szczególnie w Europie, gdzie wiejskie życie było nieodłączną częścią kultury w wielu krajach. Szczególną inspirację stanowiły angielskie i francuskie wnętrza. Współcześnie styl rustykalny nadal cieszy się uznaniem, jako odzwierciedlenie nostalgii za prostym i autentycznym życiem na wsi. Jak urządzić kuchnię w starym stylu?
Styl rustykalny – kolor kuchni
Rustykalne wnętrza wyróżniają kolory neutralne i naturalne. To stonowane barwy, które nawiązują do otaczającej nas przyrody i wiejskiego krajobrazu. Przede wszystkim są to kolory drewna i ziemi, a wśród nich takie odcienie jak ciepłe brązy i beże. Tony oliwkowe, butelkowe, a także delikatne, naturalne zielenie wykorzystywane są do uspokojenia rustykalnych aranżacji. Delikatne odcienie niebieskiego, takie jak pastelowy błękit lub szafir, mogą wprowadzać powiew świeżości.
Dla ożywienia wiejskich kuchni stosuje się natomiast ciepłe czerwienie i akcenty w kolorach pomarańczy. Barwy te mogą zagościć w pomieszczeniu w postaci drewna czy cegły, dodając mu ciepłego klimatu i przytulności. Dobierając kolory do wnętrz w stylu rustykalnym, warto również pamiętać o równowadze pomiędzy ciepłymi i chłodnymi odcieniami, aby stworzyć domową i harmonijną przestrzeń, która oddaje esencję wiejskiego życia.
Drewno w kuchni rustykalnej
To w dużej mierze drewno odpowiedzialne jest za sielski klimat panujący we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym. Kuchnia w drewnie to przede wszystkim drewniane szafki kuchenne. Wykorzystanie drewna w meblach i blatach nie tylko dodaje wnętrzu uroku, lecz także podnosi jego funkcjonalność i trwałość zabudowy.
Podobnie jest w przypadku podłogi, która za sprawą drewna zyskuje naturalny urok. Dobrym wyborem na podłogę będzie na przykład drewno sosnowe, dębowe lub jesion, o pięknej strukturze. Pamiętajmy jednak, że naturalna deska będzie bardziej wymagająca w pielęgnacji niż imitacja drewna. Raz na jakiś czas konieczna będzie jej konserwacja.
Jak natomiast wykończyć sufit w kuchni w stylu rustykalnym? Takie wnętrze nie może obejść się bez belki stropowej. Surowe belki stropowe nie tylko stanowią element dekoracyjny, który tworzy atmosferę bliską naturze i tradycji, lecz także drewnianej kuchni dodają trójwymiarowości. Zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na bardziej rozbudowane i nieoczywiste konstrukcje.
Kuchnia w stylu rustykalnym i naturalne materiały
Aranżacja kuchni w stylu rustykalnym bazuje na naturalnych materiałach. W jakiej postaci można zastosować je w kuchennym pomieszczeniu, by podkreślić panujący w nim wiejski klimat?
- Kamień – marmur czy granit może być wykorzystywany na ścianach w postaci okładziny tworzącej stylowe tło dla rustykalnego wystroju. Nierzadko wykonuje się z niego również blaty kuchenne. W rustykalnej kuchni sprawdzą się także kamienne podłogi.
- Drewno – jak wiemy, jest jednym z kluczowych elementów kuchni w stylu rustykalnym. Może pojawić się w postaci belki stropowej, podłogi, mebli i blatów kuchennych, a także jako ozdoba czy wykończenie ścian. Jego naturalna struktura i ciepła barwa doskonale komponują się z rustykalnym wystrojem.
- Cegła – stosowana jest przede wszystkim jako cegła na ścianach. Może stanowić przeciwwagę dla ciepłego w odbiorze drewna, będąc w kuchni w stylu rustykalnym surowym, industrialnym akcentem.
- Ceramika – zwłaszcza w postaci kafelków, ale i chociażby zlewozmywaków, jest popularnym i często wykorzystywanym materiałem w rustykalnych kuchniach. Odpowiednio dobrana ceramika może podkreślić naturalny wystrój wnętrza.
Meble i blaty w kuchni rustykalnej
Chociaż to z reguły drewno gra pierwsze skrzypce w stylu rustykalnym, doskonałym wyborem do kuchni będą nie tylko drewniane, lecz także kamienne blaty, np. marmurowe czy granitowe. Granit to naturalny kamień o szykownym wyglądzie i wysokiej trwałości. Granitowe blaty są odporne na uszkodzenia, wysokie temperatury oraz mocne zabrudzenia. Są więc praktycznym wyborem w kuchni. To szczególnie polecane rozwiązanie, jeżeli zależy nam na eleganckim efekcie.
Mimo że płyta robocza z naturalnego drewna czy kamienia pięknie się prezentuje, niemniej jednak jej zakup może stanowić spory wydatek. Tańszą alternatywą są blaty z laminatu, które łączą w sobie łatwość pielęgnacji z trwałością i estetyką. Dostępne w różnorodnych wzorach i kolorach, blaty z laminatu pozwalają na łatwe dopasowanie ich wyglądu do reszty wystroju. Doskonałym wyborem będzie chociażby płyta imitująca drewno. W stylu wiejskim sprawdzi się także blat z konglomeratu przypominający naturalny kamień.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mebli w stylu rustykalnym, koniecznie przeczytaj nasz poradnik: https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/meble-kuchenne-rustykalne-jak-je-zaprojektowac-3322.html
Rustykalna kuchnia – jak dobrać sprzęty AGD?
Centralną częścią wiejskich kuchni był oczywiście piec kaflowy. Teraz jednak, również w tak tradycyjnie urządzonym pomieszczeniu, nie musimy rezygnować z nowoczesnych sprzętów. Najbardziej naturalny efekt uzyskamy, stawiając na urządzenia wolnostojące, ale w sklepach znajdziemy również AGD do zabudowy, którego design wpasuje się w wystrój rustykalnych wnętrz. Mowa tu o sprzętach w stylu retro, które mają finezyjne uchwyty czy dekoracyjne pokrętła. Znaczącą rolę w rustykalnej aranżacji odgrywa także zlewozmywak. Najlepiej by był to tzw. zlew farmerski, którego front wystaje poza obręb szafki.
Co na ścianę w kuchni w stylu rustykalnym?
Wykończenie ścian, ze względu na ich stosunkowo dużą powierzchnię, ma istotny wpływ na aranżację całego kuchennego wnętrza. Co położyć na ściany w rustykalnej kuchni?
- Tynk strukturalny – zastosowanie tynku strukturalnego na ścianach kuchni rustykalnej może nadać im surowy, naturalny wygląd, który doskonale komponować będzie się z resztą wystroju. Tynk strukturalny może być wzbogacony o naturalne dodatki, które stworzą unikalną teksturę.
- Kamień – wykorzystanie naturalnych okładzin z kamienia, takich jak płytki kamienne czy kamień dekoracyjny równoważy i tonuje ciepły charakter drewna. Kamień, jako materiał naturalny, dodaje surowego uroku i elegancji.
- Cegła – ściany wykończone cegłą są charakterystycznym elementem kuchni w stylu rustykalnym. Można zastosować cegły zarówno w postaci surowej, jak i pomalowanej na stonowane kolory.
- Drewniane deski ścienne i lamele – wykorzystanie drewnianych desek na ścianach doda kuchni przytulności. Można zastosować je jako wykończenie całej ściany lub jako dekoracyjny akcent.
- Farba – pomalowanie ścian na stonowane naturalne kolory, takie jak biel, beż czy kremowy, pomoże stworzyć spokojną i harmonijną atmosferę. Do rustykalnych wnętrz polecane są farby o matowym wykończeniu.
Popularnym elementem, który często znajdziemy w aranżacjach kuchni w stylu rustykalnym, są otwarte półki i relingi. Te pierwsze mogą stanowić miejsce do przechowywania sypkich produktów, naczyń czy kuchennych akcesoriów, ale też dekoracyjnych dodatków.
Oświetlenie w rustykalnej kuchni – jak zaplanować?
Rozmieszczenie i liczba punktów świetlnych w kuchni jest niezwykle ważna dla naszego komfortu podczas wykonywania codziennych obowiązków. W stylu rustykalnym lampy dodatkowo pełnić powinny funkcję dekoracyjną. Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się belki stropowe, mogą one posłużyć jako wsparcie dla oświetlenia kuchennego. Możemy zamontować na nich lampy sufitowe z materiałowym, rattanowym lub wiklinowym abażurem. Lampy wiszące dobrze jest zaplanować także nad wyspą, barem czy stołem, o ile te elementy znajdą się w naszej kuchni. Przytulną atmosferę podbić mogą kinkiety z mosiądzu lub brązu. Dla dodatkowego doświetlenia newralgicznych stref kuchni warto zastosować oświetlenie punktowe. Tzw. oczka i taśmy LED możemy wykorzystać także do podświetlenia otwartych półek czy blatów.
Styl rustykalny w kuchni – dodatki
Kuchnia w stylu rustykalnym charakteryzuje się naturalnymi materiałami, przytulnymi elementami i wiejskim, tradycyjnym wyglądem. Sielskie wnętrze nie obejdzie się więc bez odpowiednich dodatków. Co wybrać?
- Ceramiczne i gliniane naczynia – akcesoria i naczynia kuchenne wykonane z ceramiki, takie jak dzbanki, miski i słoiki, mogą dodać naturalnego uroku kuchni rustykalnej. Ich tradycyjny design harmonijnie współgrać będzie z resztą wystroju.
- Tekstylia z naturalnych materiałów – kuchenne tekstylia: serwety, obrusy czy poduszki w stonowanych odcieniach ziemi, ocieplą aranżację. Z kolei dodatki wykonane z lnu, bawełny czy wełny podkreślają naturalny charakter wnętrza.
- Drewniane akcesoria i ozdoby – drewniane deski do krojenia, miski na owoce i warzywa doskonale wpisują się w założenia stylu, w którym dominującym materiałem jest drewno.
- Metalowe dodatki – dodatki kuchenne wykonane z mosiądzu, miedzi i żelaza, w tym półki, donice i metalowe uchwyty, swoim surowym designem równoważą przytulność, jaką do wnętrza wnosi drewno.
Rośliny i zioła – mogą stanowić ciekawy akcent kolorystyczny, ale także dodają świeżości kuchennej przestrzeni. Pomogą też oddać naturalny charakter pomieszczenia.
Lampiony i świeczniki – stylowe lampiony i świeczniki stworzą w kuchni wyjątkowo przyjemny klimat.
Otwarte półki – otwarte półki zamiast zamkniętych szafek są świetnym dodatkiem do kuchni w stylu rustykalnym. Pozwalają wyeksponować np. domową ceramikę.
Dekoracja okien w rustykalnej kuchni
Przemyślana dekoracja okien to niezwykle ważny akcent w rustykalnych kuchniach. Czym ozdobić okna w tak urządzonym wnętrzu?
Zasłony z naturalnych tkanin
Świetnym wyborem do kuchni w stylu rustykalnym będą zasłony z naturalnych materiałów, takich jak len, bawełna czy juta. Najlepiej by były one w stonowanych odcieniach (beże lub brązy), ale do wiejskiego wystroju pasować będą również tkaniny w kwiaty.
Rolety rzymskie z wzorzystych tkanin
Wykorzystanie rolet rzymskich ze wzorzystych tkanin w kratę, motywy kwiatowe albo geometryczne wzory ożywi wystrój rustykalnej kuchni.
Koronkowe firanki
Zastosowanie koronkowych firanek na oknach kuchennych doda wnętrzu delikatności i subtelności. Koronkowe firanki dodatkowo pięknie współgrać będą z wpadającym do pomieszczenia naturalnym światłem.
Zazdrostki
To dekoracja okien jednoznacznie kojarząca się z wiejskimi chatkami. Są praktyczne, szczególnie jeżeli nasz dom zlokalizowany jest przy ulicy. Zasłaniają kuchnię przed oczami przechodniów, a jednocześnie nie zabierają nam dostępu do naturalnego światła.
Żaluzje lub rolety bambusowe
Rolety bambusowe nie tylko tworzą ciepłą atmosferę, lecz także zapewniają prywatność i kontrolę nad światłem, co w kuchni jest niezwykle istotne.
Styl rustykalny nowoczesny
Nowoczesna kuchnia w stylu rustykalnym może stanowić połączenie tradycyjnego, wiejskiego uroku ze współczesnymi elementami wyposażenia. Bazą tak urządzonego wnętrza nie muszą już być surowe materiały. Aranżacja raczej skupiać będzie się wokół minimalizmu, naturalnych barw, prostych form i stylizowanego AGD. Cegłę na ścianie może zastąpić mozaika ceramiczna czy płytki typu subway. Wciąż jednak w kuchni nie może zabraknąć pasujących do stylu rustykalnego dodatków, tworzących przytulną atmosferę. Pomimo nowoczesnego charakteru wnętrza, mile widziany będzie przeszklony kredens czy piękna zastawa stołowa użyta w formie dekoracji, ale i naturalny kamień: marmur, granit czy trawertyn – występujące czy to pod postacią blatu roboczego czy w formie płyty naściennej.
Kuchnia w stylu rustykalnym – aranżacje
Angielskie kuchnie w stylu rustykalnym
Angielskie wnętrza rustykalne znane są z uroku wiejskiej elegancji. Spotkamy w nich często solidne, drewniane meble, które zwykle są wykonywane z ciemnego drewna, takiego jak dąb, orzech lub mahoń. Z drewna wytwarzane są również duże stoły, które zapewniają miejsce do spożywania wspólnych posiłków dla całej rodziny. W kuchniach angielskich duży nacisk kładzie się na tradycyjne elementy dekoracyjne: kute uchwyty do szafek, mosiężne baterie kuchenne, rzeźby czy frezowania. Sufit zdobią drewniane belki stropowe, a podłogi często są wyłożone drewnianymi panelami lub kafelkami w tradycyjnych, naturalnych kolorach. W angielskich wnętrzach nierzadko można znaleźć tradycyjne piece kaflowe, które nadają pomieszczeniom tym jeszcze bardziej sielskiego klimatu.
Oprócz tego ważną rolę odgrywają tekstylia: obrusy, zasłony czy poduszki z grubego lnu lub bawełny, o tradycyjnych wzorach i motywach roślinnych. W efekcie angielskie kuchnie w stylu rustykalnym emanują tradycją, elegancją i ciepłem wiejskiego domu, tworząc przytulną przestrzeń, która jest funkcjonalna i pięknie się prezentuje.
Mała kuchnia w stylu rustykalnym
Kuchnia w stylu rustykalnym raczej kojarzy nam się z przestronnymi wnętrzami i otwartymi przestrzeniami. Kilka trików jednak wystarczy, by móc cieszyć się rustykalnym wystrojem niewielkiego pomieszczenia. Kluczowy będzie tu wybór materiałów i kolorów. Jasne barwy optycznie powiększą wnętrze, dlatego idealnym wyborem będą na przykład sosnowe szafki kuchenne. Drewno sosnowe, ze swoją naturalną barwą i charakterystycznymi sękami, nada kuchni wiejskiego uroku, a jednocześnie nie będzie przytłaczające, jak mogłoby mieć to miejsce w przypadku odmian o ciemnych odcieniach. W wizualnym powiększeniu kuchni pomogą również jasne podłogi, ściany i sufity, a także przeszklone szafki wiszące. Pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami warto umieścić relingi, za sprawą których otrzymamy dodatkową dekorację oraz miejsce do przechowywania kuchennych akcesoriów.
Rustykalna kuchnia w bieli
Biel – zwłaszcza przecierana – perfekcyjnie wpisuje się w założenia stylu rustykalnego. W końcu w czasach, kiedy powstawał, biel była kolorem, na który najczęściej malowało się ściany. Barwa ta ma też wiele zalet. We wnętrzach daje efekt świeżości, jasności i przejrzystości, na uzyskaniu którego w kuchni nam przecież zależy. Rustykalną aranżację w bieli pomogą stworzyć bogato zdobione meble, wykończone białą farbą krzesła i stoły z rzeźbionymi nogami oraz białe kredensy.
Przeczytaj także:
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/boho-loft-najmodniejsza-odmiana-stylu-industrialnego-2743.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/styl-vintage-w-kuchni-pomysly-inspiracje-zdjecia-3312.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/cegla-klinkierowa-na-scianie-w-kuchni-2931.html