Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd AGD „na dopalaczach”

Sprzęt agd


AGD „na dopalaczach”

W obecnych czasach powiedzenie, że „czas to pieniądz" nabiera prawdziwie dosłownego znaczenia. Wszyscy się spieszą, świat jest w nieustannym pędzie, nawet codzienne czynności skracamy do minimum, oszczędzając nie tylko czas ale i energię. Nie dziwi więc fakt, że producenci sprzętów, których używa się najczęściej – kuchennego AGD, tworzą coraz doskonalsze i szybciej pracujące urządzenia.

Na zdjęciu: Whirlpool

W trosce o czas i pieniądze

Opcje przyspieszające funkcjonowanie kuchennych sprzętów mają służyć przede wszystkim wygodzie użytkowników. Im szybciej bowiem potrawa się ugotuje a naczynia pozmywają, domownicy będą mieć więcej cennego czasu dla siebie, który mogą spożytkować w o wiele bardziej pożyteczny sposób, niż nadzorując gotujące się danie. Co więcej, funkcje takie pomagają też zaoszczędzić energię elektryczną – im szybciej coś się ugotuje, tym mniej energii do tego zużyje płyta grzewcza, podobnie jak krócej pracująca zmywarka, dlatego przyspieszenie kuchennego tempa jest też w interesie naszego portfela. Nie wszystkie szybkie funkcje jednak wpływają na mniejsze zużycie prądu, jednak zalety płynące z tytułu przyspieszenia pracy niejednokrotnie są nie do przeliczenia.
 

Gotowanie z dopalaczem

Jak dotąd jednym z najszybszych i najdoskonalszych w swej konstrukcji i zasadzie działania sprzętem AGD jest płyta indukcyjna. Grzeje potrawę, a nie naczynie, w której jest ona gotowana, ciepło wytwarzane jest na dnie garnka, a wszystko to dzieje się w niezwykle szybkim tempie. To zasługa indukcji, która pozwala na błyskawiczne podgrzewanie i gotowanie, przy jednoczesnych, minimalnych stratach energii (ciepło wytwarzane w garnku, nie „ucieka" poza niego). Płyta grzeje jedynie w miejscu, w którym styka się z naczyniem, pozostając przy tym zimna w dotyku. Przyjmuje się, że w porównaniu do tradycyjnych płyt ceramicznych gotowanie czy smażenie może być krótsze z użyciem płyty indukcyjnej nawet o 20-30%. Większość płyt indukcyjnych dostępnych na rynku wyposażona jest też w funkcję Booster (inaczej zwaną Power, Power boost). To bardzo przydatna opcja, pozwalająca płycie zwiększyć moc nawet o 50% i w jeszcze szybszym tempie zagotować wodę w garnku lub podgrzać potrawę. W funkcję tę może być wyposażone tylko jedno z pól grzewczych, dwa a nawet wszystkie cztery. Ilość ta powinna być uzależniona od naszych indywidualnych potrzeb, szkoda bowiem przepłacać za płytę wyposażoną w 4 pola z funkcją Booster, jeśli będziemy tej opcji używać sporadycznie.
 

Gorąco w tempie błyskawicznym

Funkcja booster nie jest obca też piekarnikom. Pozwala na ekspresowe nagrzanie komory do pożądanej temperatury, dzięki czemu nie musimy długo czekać na właściwe warunki do pieczenia ciasta czy dania. Warto wiedzieć, że takie błyskawiczne nagrzewanie odbywa się przy użyciu takiej samej ilości energii jak podczas tradycyjnego nagrzewania piekarnika. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na tę opcję podczas zakupu urządzenia.


Wyciąganie na najwyższych obrotach

W okapach także stosuje się funkcję Booster. W tym przypadku polega ona na zwiększonej do maksimum mocy okapu i może okazać się pomocna w wielu sytuacjach, które na co dzień zdarzają się w kuchni, np. kiedy gotujemy potrawę o wyjątkowo uciążliwym aromacie lub kiedy potrzebujemy pozbyć się dymu lub swądu dania, które niepostrzeżenie nam się przypaliło.


Ekspresowe chłodzenie


W chłodziarkach i zamrażarkach też pomyślano o szybszej pracy tych urządzeń. Ma to szczególne znaczenie, kiedy często robimy duże zakupy i sporą ilość produktów o temperaturze pokojowej wsadzamy do lodówki. Funkcja szybkiego chłodzenia nie tylko błyskawicznie obniży temperaturę wewnątrz chłodziarki, pozwoli też na szybkie schłodzenie umieszczonych w niej produktów i wyrównanie temperatury panującej w lodówce. Z kolei funkcja szybkiego zamrażanie przydaje się, jeśli często zapominamy np. o wcześniejszym przygotowaniu kostek do ludu do ulubionych napojów. Jej rolą jest też niedopuszczanie do wzrostu temperatury w zamrażarce wywołanej umieszczeniem w jej wnętrzu niezmrożonych produktów, co w normalnych warunkach mogłoby przyczynić się nawet do szybszego psucia przechowywanych w zamrażarce produktów spożywczych. Szybkie mrożenie pozwala dodatkowo zachować wszelkie witaminy i walory smakowe mrożonej żywności, co ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Na rynku można spotkać modele, które w trakcie szybkiego mrożenia obniżają temperaturę w komorze zamrażarki nawet do -40 st. C! W większości chłodziarko-zamrażarek funkcje szybkiego chłodzenia i mrożenia wyłączają się automatycznie, ale i tak użytkownik ma możliwość ręcznego wyłączenia tych opcji, w dowolnym momencie.


Szybko pozmywane


Szybkie pozbycie się brudu z kuchennych naczyń to marzenie niejednego domownika. Z pomocą przychodzą więc zmywarki, które nie tylko zmywają naczynia, ale mogą robić to wyjątkowo szybko, np. kiedy potrzebujemy czystych naczyń podczas spotkania towarzyskiego. Wszystko za sprawą programów szybkich lub skróconych, podczas których zmywanie odbywa się w nieco niższej niż standardowo temperaturze i zwykle przy wyeliminowaniu kilku etapów zmywania jak np. mycie wstępne czy suszenie. Programy te są więc przeznaczone do codziennego zmywania naczyń nie bardzo zabrudzonych.

Komentarze


3.00/5 1 1
3

co zqa tytuł.... phi!

Zobacz również


Nowoczesne okapy kuchenne. Jakie warianty możliwe?


Kuchnia już dawno w rozumieniu konsumentów przestała być wyłącznie miejscem...

Płyta i okap w jednym, czy to się sprawdza?


Nowoczesne sprzęty kuchenne mają nam przynieść wygodę podczas gotowania, niezależnie...

Kominowy, podszafkowy czy wyspowy? Wybierz z nami odpowiedni...


Od pewnego czasu okap stał się integralnym elementem każdej kuchni. Nie tylko idealnie...