Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd W trosce o czyste powietrze - okapy

Sprzęt agd


W trosce o czyste powietrze - okapy

Okap to jeden z ważniejszych sprzętów w kuchni. Oczyszcza powietrze z oparów powstałych podczas gotowania, usuwa nadmiar wilgoci i kulinarne zapachy. Z reguły sam w sobie stanowi też element dekoracyjny kuchni, którego nie sposób przeoczyć. Dobrze jest więc uwzględnić konkretny model już na etapie planowania kuchennej zabudowy, bowiem jego wybór determinuje wiele ważnych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę.

Wybór odpowiedniego okapu wcale nie jest jednak prosty. Mnogość modeli dostępnych na rynku, ich rodzaje, różne parametry z pewnością nie ułatwiają decyzji. Na co zatem warto zwrócić uwagę?
 

Wyciąga czy pochłania?

Przede wszystkim ustalmy czy w naszej kuchni możemy zainstalować wyciąg czy jedynie pochłaniacz. To podstawowy podział okapów ze względu na sposób ich działania.
Wyciąg umożliwia usunięcie z pomieszczenia oparów i zapachów poprzez przewód kominowy. Dlatego też, tego typu urządzenia możemy podłączyć jedynie w kuchni, która wyposażona jest w kanały wentylacyjne. Wpływa to bezpośrednio na lokalizację okapu, który powinien być zlokalizowany jak najbliżej przewodów kominowych, by droga odprowadzania oparów była jak najkrótsza.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku pochłaniacza. Tego typu okap nie musi być podłączony do wentylacji, ponieważ kuchenne powietrze jest zasysane, przechodząc przez specjalne filtry oczyszcza się, po czym wraca z powrotem do pomieszczenia. To opcja jest szczególnie przydatna w kuchniach bez dodatkowego kanału wentylacyjnego lub w problematycznych pomieszczeniach np. na poddaszu. Pochłaniacze, dla sprawnej i nieawaryjnej pracy, wymagają regularnej wymiany filtrów.


Zdjęcie: Hotpoint

Ukryć czy wyeksponować?


Bogata oferta rynkowa producentów AGD umożliwia dostosowanie okapu do planowanej zabudowy, nawet w najbardziej nietypowej formie. Dostępne są bowiem piękne, dekoracyjne okapy, górujące nad resztą kuchni, stanowiące jej główny element, niedające się przeoczyć. Z drugiej strony można kupić okapy przeznaczone do zabudowy, które dyskretnie spełniają swe funkcje, same pozostając w ukryciu, zajmują przy tym mało przestrzeni, dlatego nadają się do nawet najmniejszej kuchni. Decyzja, jaki rodzaj wybrać, powinna być podyktowana planem zabudowy meblowej, bowiem to ona w największym stopniu narzuca styl i charakter kuchni, któremu należy podporządkować sprzęty AGD.

Wśród okapów dekoracyjnych, wiszących samodzielnie można wyróżnić:
Kominowe inaczej zwane przyściennymi – montuje się je na ścianie przy płycie grzewczej, mogą przyjmować różne kształty, formy od prostokątnych, przez półokrągłe, narożne, na skośnych kończąc.
Wyspowe – przeznaczone do montażu nad płytą grzewczą umieszczoną na środku kuchni, na wyspie kuchennej. Tego typu okapy są wyjątkowo dekoracyjne, doskonale prezentują się z każdej strony. Mogą być okrągłe, owalne, prostokątne, kwadratowe itp.
W grupie okapów do zabudowy spotkać można:
Teleskopowe – montowane w szafce wiszącej nad płytą grzewczą, są częściowo widoczne, uruchamia się je przez wysuniecie do przodu jednej z części, dlatego zwane są też szufladkowymi.
Podszafkowe – umieszczone od spodniej strony szafki, nie mają wysuwanego elemntu. Całkowicie niewidoczne, schowane za frontem szafki.
Nie sposób nie wspomnieć tu o nietypowych, ale za to bardzo ciekawych rozwiązaniach jak:
Okapy do zabudowy blatowej – to bardzo nowoczesne rozwiązanie, pozwalające umieścić okap w blacie obok płyty. Niektóre modele można całkowicie wsunąć w blat, kiedy nie pracują.
Okapy do zabudowy sufitowej – tego typu okapy są wmontowane w sufit nad płytą i wyglądem przypominają raczej lampę niż okap, są więc prawie niezauważalne, co docenią zwłaszcza właściciele otwartych kuchni.
 

Wydajność

Ten parametr jest niezwykle ważny w przypadku okapu, wpływa bowiem na sprawność, z jaką oczyszcza on kuchenna atmosferę. Dobry okap powinien wymienić powietrze w pomieszczeniu sześć razy w ciągu godziny. Aby obliczyć ten parametr dla naszej kuchni, wystarczy jej kubaturę pomnożyć przez 6. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że w otwartej kuchni lepiej sprawdzi się okap o wyższej wydajności. Jeśli więc chcemy mieć dobrze oczyszczone powietrze lepiej na tym nie oszczędzać.
 

Poziom hałasu

Głośność, z jaką pracuje okap ma niebywały wpływ na komfort gotowania i przebywania w kuchni. Nikt bowiem nie lubi, kiedy podczas kulinarnych eksperymentów coś huczy mu nad głową. Wybierając konkretny model warto zatem sprawdzić, z jaką głośnością pracuje, najlepiej jeśli będzie ona oscylować w okolicach 48 dB (lub mniej).
 

Stylistyka, kolor, wykończenie

Styl, w jakim urządzamy kuchnię z pewnością wpłynie na decyzję odnośnie formy, wielkości czy koloru okapu. Z całą pewnością można stwierdzić, że każdy znajdzie na rynku odpowiedni model. Obok prostych, najbardziej popularnych okapów spotkać bowiem można rustykalne, stylizowane na retro, a także skrajnie nowoczesne, futurystyczne w swej formie. Dostępne są w wielu wykończeniach, kolorach, kształtach, tak, by mogły wpisać się w wystrój każdej kuchni.

Komentarze


3.44/5 9 9
3

spoko, przydatny artykoł


Moja mała uwaga: w budynkach wielorodzinnych (blokach) wyposażonych w instalacje gazową (płyta grzejna - gazowa), nie możemy podłączać okapów do instalacji wentylacyjnej. Wynika to z przepisów budowlanych. Często klienci zapominaja o tym. Ważne jest też systematyczne wymienianie filtrów węglowych. Sprzedaję meble i sprzet agd. Zazwyczaj klienci wraz z okapem, jeżeli nie jest podłączany do wentylacji - zakupują filtry węglowe. Niestety nawet co dziesiąty nie wymienia ich regularnie.


5
gosia

Okap to wg mnie jeden z ważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Pozwala na komfortową pracę przy płycie grzewczej, filtruje powietrze, uwalnia otoczenie od brudu i tłuszczu, gwarantuje świeżość, pozwala uniknąć zabrudzeń i – co za tym idzie – zniszczenia mebli kuchennych.


3
kaja

Jedną z najważniejszych rzeczy, w jaką powinniśmy zainwestować, jest okap, i to bez dwóch zdań. Tu nie chodzi tylko o dizajn, ale o czyste świeże powietrze, które zyskamy tylko i włącznie dzięki odpowiedniej filtracji powietrza. Wydajany okap, lub pochłaniacz to element niezbędny w każdej kuchni, chyba, że chcemy mieć i brzydkie zapachy, i tłuste, szybko niszczejące meble.


5
okapykuchenne

Jakby ktoś wątpił - można myć ściereczką;)


4
przezorna

Marzysz o czystej i zdrowej kuchni? Wybierz świadomie prozdrowotny okap. Mówię o filtrach plazmowych, przyjaznych dla alergików. Oczyszczają powietrze najzdrowiej i najskuteczniej.


4
pewka

Pewka, że okap lepszy tylko że nie zawsze go wolno montować.


3
Janusz

No tak, racja do kuchenek gzowych nie wolno montować okapów z silnikiem,wynika to z przepisów jak i z zdrowego rozsądku.Rzeczywiście -filtry węglowe tylko do pochłaniaczy i trzeba wymieniać, filtry aluminiowe i do wyciągów i do pochłaniaczy,myć raz w miesiącu, a filtry plazmowe też do pochłaniaczy,z gwarancją na 5 lat bodajże.


4
Milena

Zdrowa i czysta kuchnia- to ekologiczny okap, który usuwa tłuszcz, osiadajacy na meblach i ścianach co jest siedliskiem bakterii i grzybów.

Zobacz również


Schowaj swój okap, czyli okap blatowy


Wszyscy wiemy jak ważną rolę w każdej kuchni odgrywa okap. Moda na wszechobecny...

Jak kupić mikser?


Mikser należy do tych sprzętów AGD, które niezwykle przyspieszają i...

Ostro(żnie) z nożem


Można przyjąć, że wyposażenie kuchni to kwestia indywidualna. Jednocześnie nikt nie...