Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Schowaj swój okap, czyli okap blatowy

Porady


Schowaj swój okap, czyli okap blatowy

Wszyscy wiemy jak ważną rolę w każdej kuchni odgrywa okap. Moda na wszechobecny minimalizm wymusza na producentach sprzętów AGD wymyślanie coraz to nowszych, innowacyjnych rozwiązań. Musi być ładnie, minimalistycznie, funkcjonalnie i komfortowo. Przyznajcie sami, że tradycyjne okapy, nie zawsze wpasowują się w te kryteria, dlatego powstały ich nowe odpowiedniki. Przedstawiamy Wam okapy blatowe.

Na zdjęciu: Siemens

W odpowiedzi na minimalizm

Zazwyczaj okap kojarzy nam się z dużym, niezbyt ładnym urządzeniem umieszczonym nad kuchenką grzewczą. Jej rozmiary i ogólny wygląd, często może 'popsuć' perfekcyjną aranżację naszej kuchni. Nie możemy całkowicie z niego zrezygnować ze względu na jego przydatne funkcje. Z pomocą przychodzą kreatywni producenci okapów, którzy stworzyli innowacyjny sprzęt – okap blatowy.


Nie zawsze na górze

Dotychczas, wszystkie modele okapów projektowane były z myślą o 'górnej' lokalizacji. Bo przecież jak okap, to musi być umieszczony nad kuchenką. To rozwiązanie było dość logiczne – okap nie przeszkadzał podczas przygotowywania posiłków a jednocześnie wciągał parę wodną i zapachy powstające w wyniku gotowania. Innowacyjne okapy kuchenne działają nieco inaczej. Jest on chowany w blacie w kuchennej zabudowie, najczęściej między płytą grzewczą i ścianą. Możliwości są dwie – okap może być na stałe wysunięty, lub wysuwany tylko jeżeli go potrzebujemy. Zawiera on panel sterowania dzięki czemu możemy nim sterować i wysuwać go za pomocą pilota.


Dodatkowe miejsce

Decydując się na okap blatowy automatycznie powiększamy możliwości aranżacyjne naszej kuchni. Jeżeli nad kuchenką nie umieszczamy okapu, to tą przestrzeń możemy wykorzystać na dodatkową szafkę lub ozdobną półkę. Możemy to miejsce użyć do przechowywania akcesoriów często używanych podczas gotowania. Brak okapu sprawi, że zyskamy dodatkowe miejsce, które możemy zaaranżować w dowolny sposób.


Pracuje ciszej

Okap blatowy, oprócz tego, że 'daje' nam więcej miejsca, to pracuje ciszej niż jego tradycyjne odpowiedniki. Wszystko dzięki temu, że silnik schowany jest wewnątrz zabudowy – chcąc nie chcąc jego dźwięk jest nieco zagłuszony, dzięki czemu okap pracuje ciszej. Okapy blatowe są tak samo wydajne i skuteczne jak tradycyjne formy.


Nowoczesny wygląd

Dodatkowe miejsce, mniejszy szum i nowoczesny wygląd – to właśnie to przemawia na korzyść okapów blatowych nad tradycyjnymi. Taki okap jest praktycznie niewidoczny. Świetnie sprawdzi się w kuchniach otwartych na salon. Idealnie wpasuje się w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza – wystający okap nie zaburzy czystej, nienagannej prostoty. Niestety, okap blatowy nie należy do najtańszych rozwiązań. Doskonała prezencja w połączeniu z funkcjonalnością niestety sporo kosztuje, jednak zważywszy na zalety, to chyba warto.


Funkcjonalny i ukryty

Okapy blatowe zyskują coraz większe uznanie wśród konsumentów. Mimo wysokiej ceny, coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania. Oprócz podstawowych funkcji prezentuje się fenomenalnie. Idealnie wpasowuje się w modne, nowoczesne wnętrza.

Komentarze


3.00/5 1 1
3
Interlokutor

Zdaje się, że poza wymieniem jednej tylko wady w postaci wysokich kosztów zakupu okapu blatowego, brakuje bardzo istotnej uwagi na temat zewnętrznych pól grzewczych i niekoniecznym spełnianiu swoich funkcji w przypadku korzystania z tradycyjnie rozmieszczonych palników.

Zobacz również


Nowoczesne okapy kuchenne. Jakie warianty możliwe?


Kuchnia już dawno w rozumieniu konsumentów przestała być wyłącznie miejscem...

Co to jest no Frost? Czy warto?


Czy kiedykolwiek, podczas wizyty w sklepie ze sprzętem AGD zastanawialiście się co...

Pyroliza i kataliza, czyli piekarnik który sam się...


Nie ma się co czarować, postęp techniki coraz bardziej ułatwia nam życie. Sprzęty i...