Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Okap blatowy – praktyczne rozwiązanie dla...

Porady


Okap blatowy – praktyczne rozwiązanie dla każdej kuchni

Współczesna kuchnia to synonim stylu, ergonomii i funkcjonalności. Wszystkie jej elementy są coraz bardziej praktyczne i użyteczne. Również w kwestii kuchennego AGD nie ma mowy o zastoju. Producenci wymyślają coraz to nowsze i nowocześniejsze rozwiązania służące podniesieniu komfortu użytkowników. Doskonałym tego przykładem mogą być nowoczesne okapy blatowe.

Na zdjęciu: Siemens

Nowe spojrzenie na okap

Okap blatowy to wyjątkowo nowoczesne spojrzenie na tego typu sprzęt. Do tej pory wszystkie modele okapów konstruowane były z myślą o górnej lokalizacji, montażu nad płytą grzewczą. Ze względów praktycznych, aby nie przeszkadzały podczas gotowania, musiałby być wieszane w pewnej odległości od płyty. Wiszące okapy wciągały parę wodną i zapachy wydostające się z garnków podczas gotowania do góry i uwalniały je do kanałów wentylacyjnych kuchni. Jak to wygląda w przypadku okapów blatowych? Okap blatowy chowany jest w blacie zabudowy meblowej, najczęściej pomiędzy płytą grzewczą a ścianą. Może być na stałe wysunięty na wysokość ok. 40 cm nad poziom blatu lub, co jest o wiele praktyczniejsze, może być schowany w blacie i wysuwany jedynie na czas gotowania. Wysuwa się go za pomocą panelu sterowania umieszczonego w okapie lub zdalnie za pomocą pilota.
 

Aranżacja bez okapu

Okapy blatowe otwierają zupełnie nowe możliwości aranżacyjne i funkcjonalne w kuchni. Fakt, że nie musimy nic wieszać nad płytą, pozwala na niespotykane dotąd projekty górnej zabudowy. Mogą w tym miejscu pojawić się praktyczne i pojemne szafki na podręczne przyprawy czy akcesoria używane podczas gotowania. Może to być miejsce wykorzystane na lokalizację innych sprzętów kuchennych, chociażby kuchenki mikrofalowej. Wreszcie może być to przestrzeń wolna od jakiejkolwiek zabudowy, dzięki czemu kuchnia zyska na lekkości i nowoczesnym wyglądzie. Brak okapu bezpośrednio nad płytą docenią zwłaszcza właściciele wysp kuchennych, na których planują płyty grzewcze. Nie każdy bowiem jest zwolennikiem i wielbicielem wielkiego okapu kominowego zwisającego w centralnym punkcie kuchni, a do tej pory takowy musiał być obowiązkowym elementem kuchni z wyspą.
 

Oszczędność miejsca

Okap blatowy to też doskonała propozycja dla właścicieli niewielkich kuchni. Możliwość dowolnego zabudowania i zaaranżowania strefy bezpośrednio nad płytą grzewczą sprawia, że przestrzeń tą można niezwykle funkcjonalnie zagospodarować pojemnymi szafkami. W małej kuchni liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni, brak dużego, wiszącego okapu zajmującego sporo miejsca jest wiec w takim wypadku na wagę złota. Okap blatowy nie tylko eliminuje ten problem, sam również nie potrzebuje zbyt dużo miejsca. Zazwyczaj montowany jest w strefie niewykorzystywanej w kuchni – pomiędzy ścianą a płytą grzewczą, zaje się być więc rozwiązaniem idealnym. Co więcej, również jego wyposażenie techniczne – silnik, filtry itd. nie zajmują cennej przestrzeni – znajdują się one w szafce kuchennej, tak samo jak elementy płyty grzewczej.
 

Ciszej...

Fakt umieszczania okapu w blacie roboczym, a w właściwie pod nim ma jeszcze jedną ważną zaletę: okap taki pracuje nieco ciszej niż jego wiszące odpowiedniki. Nie jest to zasługa jakichś nowoczesnych rozwiązań czy izolacji, ale już samo „zamknięcie" w szafce serca urządzenia, czyli silnika sprawia, że jego szum jest zdecydowanie mniej słyszalny. Okapy blatowe są przy tym tak samo wydajne i skuteczne jak ich tradycyjni kuzyni, nie ma więc obaw o nieprzyjemne zapachy w kuchni czy zbyt dużą wilgotność w pomieszczeniu. Jedynym ograniczeniem w montażu takiego okapu jest umieszczenie piekarnika bezpośrednio pod płytą grzewczą – zwyczajnie nie będzie na niego miejsca pod kuchennym blatem i nie będzie się on w stanie pomieścić na tej samej powierzchni z piekarnikiem. Sam montaż okapu blatowego może również przysporzyć nieco kłopotów, warto więc wybrać do tego zadania profesjonalistów.
 

Modniej...

Okap blatowy, szczególnie ten chowany w blacie kuchennym, jest praktycznie niewidoczny. Jest więc doskonałą propozycją do kuchni otwartych na salon. Świetnie „prezentuje się" w nowoczesnych, minimalistycznych lub futurystycznych wnętrzach, nie stroniących od nowinek technologicznych i aranżacyjnych. Urządzenie takie z pewnością stanie się jedną z głównych ozdób kuchni i obiektem zainteresowania przybyłych gości. Niestety, mimo coraz większej popularności, nie należy do najtańszych. Ceny okapów blatowych oscylują w granicach kilku tysięcy złotych, warte są jednak każdej ceny, zważywszy na doskonałą prezencję i funkcjonalność.

 

Komentarze


4.57/5 7 7
5

cos wspaniałego, jak wygląda to cenowo???/


4

nie miałam pojecia o takim sprzecie - coś superowego


5
starsza

Taki sprzęt wręcz idealny dla osób starszych i niepełnosprawnych.


4
fajna

Bardzo fajna rzecz , myślę że dla osób starszych i niepełnosprawnych bardzo bezpieczne i podręczne. Zainteresowałam się okapem blatowym i po zaciągnięciu języka okazało się,że polskie firmy mają również w ofercie, aż korci przytoczyć ,,ze Polacy nie gęsi...''


4
patrota

Aż korci powiedzieć ,, a nie mówiłem ?'' - @fajna żółwik.


5
Nadgorliwy

Odnośnie pierwszego komentarza... Wszystkie blatowe okapy w sklepie max kuchni i ich ceny są do podejrzenia tutaj: https://sklep.maxkuchnie.pl/agd-i-rtv/okapy-kuchenne/blatowe/


5
blok4535

Czy jest możliwość zamontowania takiego okapu w bloku? Jak wygląda podłączenie tego sprzętu?

Zobacz również


Naczynia emaliowane wracają do łask


Jeszcze parę lat temu w każdej polskiej kuchni nieodłącznym elementem wyposażenia...

Kuchnia plus salon – zgrany duet


Połączenie pomieszczenia roboczego w postaci kuchni z salonem, który stanowi...

Geometria w kuchni, czyli pomysł na oryginalną kuchnię


Geometryczny styl, długo jeszcze przed naszą erą cieszył się ogromną popularnością...