Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Minimalizm kontrolowany

ARANŻACJE


Minimalizm kontrolowany

Jeśli lubisz porządek, proste formy iharmonijne wnętrza, styl minimalistyczny jest stworzony właśnie dla ciebie. Najokazalej prezentuje się on w kuchni, pod warunkiem zachowania kilku podstawowych zasad podczas urządzania tego pomieszczenia.

Na zdjęciu: Zdjęcie: WHIRLPOOL

Im mniej, tym lepiej

To podstawowy wyznacznik stylu. W kuchni minimalistycznej wszystko musi być ograniczone do minimum. Zaczynając od ilości zastosowanych kolorów, przez znikomą ilość kształtów zabudowy meblowej, na nielicznych dekoracjach i dodatkach kończąc. Kuchnia minimalistyczna nie znosi chaosu wywoływanego przez zbędne bibeloty. Wszystko powinno być poza zasięgiem wzroku, by niepotrzebnie nie wywoływać wrażenia nieporządku i zagracenia. Całość musi być w idealnej harmonii.
 

Prostota zabudowy

Proste, geometryczne kształty mebli kuchennych to jeden z podstawowych znaków rozpoznawczych stylu minimalistycznego. Nie do przyjęcia są tu zdobione fronty, frezowania, łuki itp. Minimalizm kocha kąty proste, dlatego szafki kuchenne powinny przyjmować formy kwadratów lub prostokątów, podobnie jak stół, czy wyspa. Najlepiej jeśli fronty wykonane będą na wysoki połysk, który jeszcze bardziej podkreśli prosty styl wnętrza. Ze względu na swego rodzaju „wrogość" stylu do wszelkich zbędnych dodatków, można nawet pokusić się o szafki bez uchwytów, a jeśli już muszą być, niech koniecznie będą proste, kanciaste, nierzucające się w oczy. Zabudowa powinna być jednolita, nie bardzo skomplikowana o prostej, łagodnej linii.
Kolory i przestrzeń


W minimalistycznym wnętrzu obowiązuje bardzo „uboga" gama kolorów. Najdoskonalej w tym stylu czuje się biel i delikatne jej odcienie oraz czerń i szarości. Takie zestawienia gwarantują stworzenie atmosfery minimalizmu i poczucie przestrzeni, nawet w kuchni o niedużych rozmiarach. Nie zmienia to faktu, że minimalizm najlepiej prezentuje się na dużych powierzchniach, najlepiej otwartych, w których może zostać uwolniony, sprawi, że wnętrze wyda się, i faktycznie będzie, bardzo eleganckie i szykowne. Zwykle staje się tłem dla jednego dominującego elementu np. pięknego obrazu czy dekoracji w sąsiadującym z kuchnią pomieszczeniu.
 

Najlepsze materiały

W stylu minimalistyczny dużą rolę odgrywają dobrej jakości materiały, na których nie powinno się oszczędzać, by przypadkowo nie osiągnąć efektu przeciwnego do zakładanego. Dlatego też inwestujmy w hartowane szkło, stal nierdzewną, beton dekoracyjny. Dobrym pomysłem jest też polerowany gres w postaci wielkoformatowych płytek lub kamień. Na ścianie doskonale prezentować się będą duże płytki lub tafle szkła umieszczonego pomiędzy dolnym, a górnym ciągiem szafek. Szkło doda szyku kuchni minimalistycznej, jeśli zastosujemy je też w postaci innych elementów kuchennej zabudowy np. na blacie roboczym.
 

ADG

Wybierając sprzęty AGD do minimalistycznej kuchni zdecydujmy się na urządzenia najwyższej jakości, które nie tylko będą niezawodne i funkcjonalne, ale i zaskoczą nowoczesnym designem. Najlepiej jeśli będą w czarnym lub białym kolorze, koniecznie lśniące, o prostych, kanciastych formach i geometrycznych kształtach. Wszelki elementy dekoracyjne stosowane przez producentów na sprzętach, nie powinny być akceptowane. AGD koniecznie musi być zabudowane – im bardziej tym lepiej, dlatego warto zdecydować się nie tylko na płytę czy piekarnik do zabudowy, ale też lodówkę, kuchenkę mikrofalową, a nawet ekspres do kawy.
 

Chaos zakazany!

Styl minimalistyczny charakteryzuje się maksymalnym uporządkowaniem i ogólną harmonią. Nie ma tu więc miejsca na dekoracyjne dodatki, ozdoby, czy kuchenne akcesoria stojące na blacie. Wszystko powinno być ukryte za frontami kuchennych szafek, a na wierzchu musi panować porządek. Jeśli jesteś bałaganiarzem lub po prostu nie lubisz sprzątać po kulinarnych uniesieniach, zastanów się czy nie wybrać innego stylu, bowiem minimalizm ogranicza wszystko do minimum – bałagan i użyteczne kuchenne akcesoria również. Jeśli już coś musi się pojawić na wierzchu, powinno mieć nowoczesną formę, najlepiej jeśli będzie to jakiś designerski kuchenny gadżet. Takie uporządkowanie i niechęć do zbędnych dodatków i bibelotów ma też swoje dobre strony – kuchnia minimalistyczna jest niezwykle łatwa do utrzymania w czystości.

Komentarze


3.00/5 3 3

moja kuchnia wygląda bardzo podobnie


4

moim zdaniem ten trend powinien dotyczyc wszystkich wnetrz - nie tylko kuchni


5

łałłłłł

Zobacz również


Biała kuchnia z czarnym blatem


Białe meble kuchenne polecane są szczególnie w przypadku mniejszych pomieszczeń....

Kolory farb do kuchni - top 10 inspiracji


Projektując swoją wymarzoną kuchnię musimy zadbać o wiele kluczowych detali,...

Czerwony jak cegła – czyli sposób na wykończenie...


Od pewnego czasu prawdziwym aranżacyjnym hitem jest ściana z cegły. Często zdecydujemy...