Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Czyste powietrze w Twojej kuchni – jak o nie...

Porady


Czyste powietrze w Twojej kuchni – jak o nie zadbać?

Nie da się ukryć, że jakość powietrza jest bardzo ważna – szczególnie w kuchni. To tutaj codziennie się gotuje, czasem się coś przypali – a wszystko unosi się w powietrzu. Aby nie wdychać 'spalanego' gazu czy przypalonych potraw najlepiej podczas wszelkich czynności kuchennych korzystać z 'mocy' okapu. Jego zadaniem jest oczyszczenie powietrza ze wszystkich oparów, które powstają podczas gotowania. Sprytnie pozbywa się on nadmiaru wilgoci a także kulinarnych zapachów. Dodatkowo, ładny, nowoczesny okap może stanowić również dekorację naszej kuchni. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które różnią się między sobą budową, rozmiarem, wyglądem i działaniem. Jak więc wybrać taki, który zadba o czyste powietrze w naszej kuchni?

Na zdjęciu: Studio Sułowicz

Ma wciągać czy pochłaniać? Czyli okap okapowi nierówny
Ze względu na sposób działania, okapy możemy podzielić na takie, które pochłaniają lub wciągają wszystkie opary. Wyciąg pozwala na całkowite usunięcie zapachów i oparów poprzez specjalny przewód kominowy. Jest to opcja dla kuchni, w których znajdują się kanały wentylacyjne. Taki system działania wymusza konkretną lokalizację okapu – powinien się on znajdować jak najbliżej przewodów kominowych. Jeżeli zdecydujemy się na pochłaniacz, to nie musimy podłączać go do wentylacji. Wszystko przez specyficzne działanie urządzenia. Kuchenne powietrze jest zasysane. Przechodzi przez specjalne filtry, gdzie jest oczyszczane – następne czyste powietrze wraca do pomieszczenia. Jest to świetna opcja dla kuchni, które nie posiadają kanału wentylacyjnego. Oczywiście, aby pochłaniacz prawidłowo pracował, konieczna jest regularna wymiana filtrów.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania okapu?
Należy skupić się przede wszystkim na wydajności urządzenia. Wydajność bezpośrednio wpływa na szybkość oczyszczania powietrza. Okap o dobrych parametrach powinien wymienić brudne powietrze w pomieszczeniu około sześć razy w ciągu godziny. Jak obliczyć ten parametr? To proste! Wystarczy kubaturę naszej kuchni pomnożyć przez sześć. Jeżeli posiadamy otwartą kuchnię to warto wybrać urządzenie o większej wydajności. Dobrze oczyszczone powietrze w kuchni to podstawa, dlatego nie warto na tym oszczędzać i wybrać okap dobrej jakości.

 

Niezwykle istotny jest również poziom hałasu. Zbyt duża głośność może bowiem wpłynąć na komfort podczas gotowania. Nic tak nie irytuje jak bardzo głośny okap! Nikt nie lubi tego charakterystycznego huku nad głową, dlatego warto o to zadbać już podczas wybierania okapu. Jeżeli zdecydujemy się na jakiś model, sprawdźmy z jaką głośnością ma on zwyczaj pracować. Najlepiej, jeżeli głośność działania urządzenia wahała się w okolicach 48 dB.

 

Okap jest widocznym urządzeniem, dlatego warto zwrócić uwagę również na jego wygląd. Postarajmy się, aby był on wykonany w podobnym stylu, w którym urządzona jest nasza kuchnia. Istotny jest tutaj również rozmiar oraz forma okapu. Okap to sprzęt na lata, dlatego najlepiej poświęcić nieco więcej czasu na zakupy, niż potem żałować.

 

Komentarze


3.00/5 1 1
3
kaja33

Dobrze dobrany okap musi przefiltrować całe powietrze w kuchni min. 6 razy. Aby obliczyć najlepszą wydajność dla swojej kuchni robisz tak: wystarczy pomnożyć powierzchnię w m2 przez wysokość kuchni i wynik pomnożyć przez 6, 9 lub 12 w zależności od biegu (minimalny, średni, maksymalny).

Zobacz również


KPK, czyli Kodeks Postępowania Kuchennego


Nadrzędną zasadą, jaka powinna obowiązywać w każdej kuchni jest zachowanie ładu,...

Ekspres do kawy do biura


Ekspres to nie bez przyczyny podstawowe wyposażenie biura. Chwila na kawę daje...

Wyciąg czy pochłaniacz?


Do tego, że okap w kuchni jest sprzętem niezbędnym już chyba nikogo nie trzeba...