Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sprzęt agd Wybór okapu, a styl aranżacji kuchni

Sprzęt agd


Wybór okapu, a styl aranżacji kuchni

Urządzasz właśnie swą wymarzoną kuchnię? Przed tobą nie lada wyzwanie – decyzja co do wyboru sprzętów AGD, w tym bardzo ważnego urządzenia – okapu – skupiającego uwagę wszystkich wchodzących do pomieszczenia. A może jesteś zmuszony wymienić dotychczasowy model na nowszy, albo po prostu znudził ci się już ten, z którego korzystałeś do tej pory? Bez względu na powód, dla którego kupujesz nowy okap, decyzja co do wyboru konkretnego modelu nie będzie łatwa. Czym więc się kierować?

Na zdjęciu: Siemens

Ważna rola

Współczesne okapy nie są już tylko okapami. To coraz częściej dobrze skonstruowane urządzenia, spełniające kilka funkcji, w tym również rolę dekoracyjną. To okap widać na pierwszy rzut oka w kuchni, to on ze wszystkich sprzętów jest najbardziej zauważalny w pomieszczeniu – góruje nad płytą grzewczą i dolną zabudową meblową. Szczególnie istotne miejsce zajmuje on w kuchni z wyspą, na której zlokalizowana jest płyta grzewcza. W takiej sytuacji, okap jest w samym centrum kuchennej aranżacji. Nie może więc być byle jaki. Jedno jest pewne: bez względu na lokalizację, okap powinien być nie tylko funkcjonalny ale i ładny, dostosowany stylem do reszty aranżacji.
 

Dobrać do wnętrza

Producenci sprzętów AGD dokładają wszelkich starań, by tworzyć sprzęty maksymalnie spełniające oczekiwania klientów, również te dotyczące ich wyglądu. Nikogo więc już nie dziwi, że w sklepach znajdziemy setki modeli różniących się nie tylko parametrami technicznymi, ale przede wszystkim formą, kolorystyką, zastosowanymi materiałami itp. Całe linie stylistyczne sprzętów AGD mają za zadanie współgrać z pozostałymi elementami zabudowy, uzupełniać aranżację, podkreślać jej walory. W przypadku okapów ma to szczególne znaczenie, bowiem często się ich nie zabudowuje, przeciwnie – wyeksponowane w odpowiedni sposób stają się zwykle ozdobą kuchni.
 

Jaki okap do mojej kuchni?

Aby dobrze dobrać okap do kuchennej aranżacji, warto zastanowić się, w jakim stylu jest lub będzie urządzona kuchnia. Narzuci to pewien kierunek w poszukiwaniu właściwego modelu. Generalnie, w bardzo dużym uproszczeniu, okapy można podzielić na dwie grupy: okapy rustykalne (tradycyjne) i nowoczesne.

  • Rustykalne będą odpowiednie nie tylko do tradycyjnych kuchni o klasycznym charakterze. Doskonale sprawdzą się też we wnętrzach sielskich, angielskich, wiejskich, kolonialnych, romantycznych, retro czy tych urządzonych w stylu Shabby Chic. Cechą charakterystyczną rustykalnych okapów jest dość dekoracyjna stylistyka, obłe kształty i obudowa - rama, często wykonana z drewna, używana jako podręczna półka. Nierzadko spotkać w nich można też tradycyjne materiały takie jak np. miedź. W przypadku tych okapów dużą rolę dekoracyjną odgrywa ich barwa, którą można dostosować do aranżacji kuchni. Warto wiedzieć, że mimo wyglądu jak z poprzedniej epoki, okapy rustykalne w niczym nie ustępują swym nowoczesnym odpowiednikom. Zazwyczaj ich możliwości techniczne są porównywalne.
  • Nowoczesne mają bardziej proste formy, bez zbędnych zdobień czy dekoracji, zazwyczaj wykonane ze stali inox, nierzadko w połączeniu ze szkłem. Jest ich zdecydowanie więcej w ofercie sklepów ze sprzętem AGD, wpisują się bowiem w charakter większości kuchni. Nie narzucają się swą formą i stylem, można je więc umieścić zarówno w kuchni skrajnie minimalistycznej, industrialnej, urządzonej w stylu skandynawskim, fusion, jak i w prostej, współczesnej kuchni zwykłego Kowalskiego. Do wyboru mamy nowoczesne okapy przyścienne: w kształcie odwróconej litery T – o prostej formie i geometrycznej obudowie oraz okapy skośne – niezwykle popularne w nowoczesnych kuchniach, często wykonane ze szkła i stali nierdzewnej. Niebanalne, wyspowe okapy okrągłe (w kształcie rury), zwisające pionowo nad płytą grzewczą umieszczoną na kuchennej wyspie, doskonale pasować będą z kolei do niebanalnej kuchni otwartej na salon. Nowością są też okapy blatowe – przeznaczone do montowania w zabudowie meblowej i okapy sufitowe – praktycznie niewidoczne, umieszczane w suficie podwieszanym. Są one doskonałym uzupełnieniem nowoczesnych, przestrzennych aranżacji.

Ograniczenia techniczne

Wygląd wyglądem, ale dobry, skutecznie oczyszczający kuchenne powietrze okap musi być przede wszystkim dostosowany do warunków technicznych danej kuchni. Nie w każdym pomieszczeniu można zamontować okap z wyciągiem, w niektórych będzie to jedynie pochłaniacz. To bardzo ważna kwestia, rzutuje bowiem na rodzaj urządzenia, a co za tym idzie, również na jego konstrukcję, formę i wygląd zewnętrzny.

Komentarze


4.00/5 1 1
4
Slimfit

Ja mam u siebie zwykły okap drewniany, bez żadnych technologicznych bajerów. Jest całkeim ładny, ale utrzymywanie go w czystości to prawidzwy koszmar! :\ No i nie odprowadza powietrza tak skutecznie, jak te nowoczesne okapy. Zastnawiam się własnie nad wymianą. Celuję właśnie w coś rustykalnego, żeby zachować dotychczasowy klimat. :)

Zobacz również


Jak kupić mikser?


Mikser należy do tych sprzętów AGD, które niezwykle przyspieszają i...

Parowar – gotuj szybko, zdrowo i bez tłuszczu!


Moda na aktywny styl życia trwa w najlepsze. Wszyscy ćwiczą, chwalą się swoimi...

Nowoczesne okapy kuchenne. Jakie warianty możliwe?


Kuchnia już dawno w rozumieniu konsumentów przestała być wyłącznie miejscem...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności