Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Rodzaje okapów kuchennych

Porady


Rodzaje okapów kuchennych

Funkcja okapów na przestrzeni lat i zmieniających się trendów uległa znaczącemu przeobrażeniu. Coraz częściej poza tym, że ma być to funkcjonalny i efektywnie działający sprzęt AGD, pochłaniacz stanowić powinien również niebanalną ozdobę każdego pomieszczenia kuchennego. Tym samym nie ma co dziwić fakt, że na rynku istnieje cała masa rozmaitych typów okapów.

Jak to działa?

 

Praca okapu często zwanego potocznie wentylatorem opiera się na działaniu wysokiej jakości mechanizmu mającego za zadanie wywiewać opary z wnętrza kuchni. W tym celu pochłaniacz zostaje podłączony do kanału wentylacyjnego. Masy brudnego powietrza, nieprzyjemne aromaty, osady i tłuszcz są w specyficzny sposób zasysane a następnie trafiają do elementów składowych okapów, jakimi są specjalne filtry. Generalnie konsumenci mogą wybierać spośród wariantów z zamkniętym bądź otwartym systemem obiegu powietrza. W pierwszym przypadku wciągnięte przez pochłaniacz powietrze zostaje wewnątrz pomieszczenia, w drugim jest wypuszczane na zewnątrz. Niezależnie jednak od tego, jaki model okapu wybierzemy, wynik będzie podobny – z lokum kuchennego pozbędziemy się produktów spalania tłuszczów. Nie ma zatem nieestetycznych osadów i tłustych plam na ścianach czy suficie. Ponadto warto również dodać, że istotnym parametrem technicznym kupowanego przez nas okapu powinna być jego szerokość. Najlepiej, aby była ona większa niż szerokość płyty grzewczej, zwłaszcza jest to wymagane podczas posiadania tzw. płyty zimnej, czyli indukcyjnej bądź ceramicznej. Przy płycie gorącej z kolei dopuszcza się okapy takie same szerokością, co wymiary płyty.

 

Duży wybór

 

W zależności od potrzeb, preferencji oraz zasobności portfela, konsumenci zdecydowanie mają z czego wybierać. Wyróżnia się rozliczne rodzaje pochłaniaczy, które odznaczają się zarówno zróżnicowaniem funkcji, jak także i stylowością a także sposobem ich montowania. Do popularnych rodzajów okapów zalicza się między innymi warianty przyścienne. Przylegają one do murów kuchennych, są często projektowane jako modele narożne. Przeważnie są konstruowane na kształt kwadratu z charakterystycznie ściętym narożnikiem. Niestety minusem w tym przypadku okazuje się spora powierzchnia, jaką ten rodzaj sprzętu zajmuje. Zupełnie inaczej prezentują się okapy podszafkowe, które jak wskazuje na to już samo ich nazewnictwo, przeznaczone są do instalacji bezpośrednio pod wiszącą szafką. Wówczas świetnie wplatają się w zabudowę meblową kuchni. Są komfortowe w użytkowaniu, łatwo dopasowywane do reszty asortymentu kuchennego oraz na tyle zgrabne swą konstrukcją, że nie zajmują za dużo przestrzeni. Czymś zupełnie innym są okapy uchylne, a więc takie, które są przeznaczone do montażu w szafce wiszącej. Żeby je włączyć, wystarczy podnieść płytę - stąd określenie uchylne. Dodatkowo warto również wspomnieć o okapach wyspowych, które można zamontować w dowolnie wybranej lokalizacji, przeważnie nad wyspą, pośrodku sufitu.

 

Zobacz również:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/okap-tuba-do-kuchni-ktory-bedzie-najlepszy-3167.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/najmniejszy-okap-do-zabudowy-3058.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/plyta-i-okap-w-jednym-czy-to-sie-sprawdza-2968.html

 

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Młynki koloidalne


Jeżeli nie mieszkamy w domu lub segregując śmieci nie mamy też możliwości na...

Z przymrużeniem oka, czyli kuchnia w stylu fusion


Jesteś indywidualistą, pociągają cię nietypowe, zaskakujące zestawienia, nie znosisz...

Dobra patelnia - jak kupować, żeby nie żałować?...


W każdej kuchni trudno by się było obejść bez naczyń. Służą nam do...