Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Otwarta kuchnia hit czy kit?

Porady


Otwarta kuchnia hit czy kit?

Od pewnego czasu niezwykle popularnym trendem wnętrzarskim jest połączenie kuchni z salonem lub pokojem dziennym. To tak zwane 'otworzenie kuchni' wygląda niezwykle efektywnie, jest też bardzo funkcjonalne i sprawdza się w wielu Polskich domach. Ładnie wygląda, powiększa przestrzeń, daje wiele nowych możliwości. Niestety, jak wszystko, ma również wady – a więc czy warto otwierać kuchnię na salon? Jakie są wady i zalety otwartej kuchni?

Na zdjęciu: Studio Vigo

Zalety otwartej kuchni


Otwarta kuchnia to fantastyczne rozwiązanie, zarówno w dużych jak i małych mieszkaniach. Otwierając kuchnię automatycznie powiększamy przestrzeń – kuchnia wydaje się większa, bardziej przestronna. Jeżeli decydujemy się na połączenie kuchni z salonem, mamy dwie możliwości. Możemy oba 'pomieszczenia' urządzić w dwóch różnych stylach, konkretnie zaznaczając granicę między nimi lub zastosować podobną kolorystykę i styl. Oprócz dodatkowej przestrzeni, otwarta kuchnia umożliwia nam nieustanny kontakt z domownikami i gośćmi. Nie spędzamy samotnych godzin w kuchni, podczas gdy reszta towarzystwa dobrze się bawi – cały czas, podczas przygotowywania posiłków i przekąsek mamy kontakt z bliskimi. Otwarta kuchnia daje możliwość oglądania telewizji podczas gotowania. W ten sposób możemy łączyć przyjemne z pożytecznym i maksymalnie wykorzystujemy czas. Jeżeli nie mamy okna w kuchni, połączenie jej z salonem dodatkowo ją rozświetli. Kuchnia połączona z salonem to również łatwy dostęp do jadalni. Nie musimy pokonywać dużych odległości, chodzić po schodach i tracić dużo czasu na przygotowywanie i sprzątanie stołu. Otwarta kuchnia to również okazja do wspólnego gotowania – co korzystnie wpływa na więzi między ludzkie.

 

 

Wady otwartej kuchni


Otworzenie kuchni na salon, ma również swoje słabe strony. Chodzi przede wszystkim o widoczny bałagan. Decydując się na kuchnię z salonem musimy być świadomi tego, że kuchnia jest otwarta i dostępna dla wszystkich. Nie trzeba się szczególnie wysilać, wszystko widać jak na dłoni – dlatego systematycznie trzeba dbać o porządek w kuchni. Drugą, równie uciążliwą cechą kuchni otwartych jest hałas. Przygotowując posiłki niejednokrotnie używamy sprzętów, które są dość głośne – nie mamy ściany i drzwi, która wszystkie dźwięki mogłaby zagłuszyć. Brak drzwi i ścian to również brak prywatności – a niektórzy podczas gotowania wolą mieć spokój niż kilkuosobową widownię. Jeżeli mamy małe dzieci, otwarta kuchnia może utrudnić nam kontrolę nad maluchami – przy zwykłej kuchni po prostu zamykamy drzwi i po problemie – tutaj, musimy mieć cały czas oczy dookoła głowy.

 

 

Dylemat otwartej kuchni


Jeżeli nadal zastanawiasz się nad najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojej kuchni, możesz wybrać 'pośrednie' rozwiązania, które otwierają kuchnię na pokój dzienny, ale nie do końca. Dobrym trikiem, jest tutaj ścianka działowa, blat lub barek. W ten sposób lekko odgrodzicie kuchnię od salonu ale nie będzie to typowa ściana. Możecie wykorzystać również roletę, zasłonę lub po prostu rozsuwane drzwi – używacie, gdy tego potrzebujecie. Warto skusić się na takie rozwiązania – wpuszczamy do kuchni więcej światła, sprawiamy, że staje się bardziej przestronna ale jednocześnie sprytnie i subtelnie odgradzamy ją od salonu.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w stylu angielskim


Aranżacja kuchni w stylu angielskim to niewątpliwie połączenie elegancji i...

Kuchnia w stylu rustykalnym


Styl rustykalny w aranżacji wnętrz odzwierciedla sielankę i urok życia na wsi....

Ścianka działowa – sposób na oddzielenie kuchni i...


Kuchnie otwarte na salon to bardzo popularny trend w aranżacji mieszkań. Połączenie...