Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak zmniejszyć hałas w kuchni?

Porady


Jak zmniejszyć hałas w kuchni?

Rosnące tempo życia, nieustający pośpiech, konieczność robienia wszystkiego „na wczoraj" sprawia, że we własnym domu pragniemy poczuć spokój i harmonię. Nic tak bardziej ich nie zakłóca jak hałas, wdzierający się niepostrzeżenie do naszych uszu i umysłów. Skoro najwięcej czasu w domu spędzamy w kuchni, to przede wszystkim w tym pomieszczeniu powinniśmy pomyśleć o minimalizowaniu hałasu. Jak to jednak zrobić?

Na zdjęciu: Studio Meblostrefa

Różne oblicza hałasu

Hałas może mieć różną postać. Nie zawsze są to krzyki czy wyjątkowo głośne dźwięki nie do wytrzymania. Niejednokrotnie ma on też postać jednostajnych, nie bardzo głośnych, ale uciążliwych odgłosów, drgań, buczeń. W kuchni źródeł hałasu może być wiele, począwszy od pracujących sprzętów AGD, przez odgłosy dobiegające z sąsiednich pomieszczeń, na dźwiękach z zewnątrz kończąc. Jak więc je skutecznie tłumić, by atmosfera w kuchni była komfortowa?
 

Odpowiednia konstrukcja

Kluczowe znaczenie dla tłumienia hałasu w każdym pomieszczeniu, również w kuchni, ma odpowiednio zaprojektowana i wykonana konstrukcja budynku. Jeśli więc jesteś na etapie budowy własnego domu zadbaj, by zarówno ściany zewnętrzne, wewnętrzne jak i stropy były właściwie izolowane. Dzięki odpowiedniej izolacji akustycznej znacznie zminimalizowane zostaną odgłosy dochodzące do kuchni z zewnątrz (np. hałas przejeżdżających ulicą samochodów), jak i w środku budynku (np. odgłosy bawiących się w sąsiednim pokoju dzieci, włączonego telewizora czy radia). Jeśli nie masz wpływu na konstrukcję budynku (mieszkasz w bloku lub w już wybudowanym domu) możesz spróbować zaizolować przegrody od wewnątrz (np. podwieszając w kuchni sufit z odpowiednią izolacją akustyczną, która oddzieli kuchnię od pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio nad nią). Nie wolno zapominać też o nowoczesnych, dobrej jakości oknach, które również poprawiają akustyczny komfort w kuchni, zapewniając jednocześnie właściwą cyrkulację powietrza. Jeśli odgłosy dochodzące do kuchni z reszty domu czy mieszkania są wyjątkowo głośne i dokuczliwe, warto pomyśleć o odpowiednich, tłumiących hałas drzwiach wejściowych do kuchni.
 

„Ciche" materiały wykończeniowe

Kuchnia to miejsce, w którym stale coś się dzieje, w którym zdarzają się hałaśliwe wypadki i upadki (ile razy upadły ci na podłogę sztućce czy pokrywki...). Dobrze jest więc jeszcze na etapie planowania aranżacji rozważyć wybór takich materiałów wykończeniowych, które nie tylko nie będą potęgować hałasu, ale pozwolą go skutecznie tłumić. O ile podłoga wykonana z kamienia lub płytek ceramicznych jest bardzo praktyczna w kuchni, o tyle pod względem pochłaniania hałasu o wiele lepiej wypada drewno, korek lub wykładzina. Nie tylko będą one tłumić odgłosy spadających na posadzkę przedmiotów, ale też zminimalizują ryzyko potłuczenia upadających talerzy czy szklanek. Doskonałe właściwości w tej sferze ma szczególnie korek, który może stać się również pochłaniającym hałasy elementem ściennym.
 

AGD wybieraj z rozwagą

Do pomieszczenia, w którym będzie sporo sprzętów AGD, trzeba je wybierać ze szczególną troską. Każde z nich w trakcie swej pracy, wydaje bowiem dźwięki o różnym poziomie hałasu. To, czy będą one uciążliwe czy nie, zależy przede wszystkim od klasy sprzętu. Można to jednak zweryfikować już na etapie zakupu urządzeń, analizując parametry podawane przez producenta na etykiecie produktu. Przyjmuje się, że akceptowalny poziom hałasu mieści się w granicach 35-47 dB. Wszystkie urządzenia emitujące dźwięki na niższym poziomie można uznać za wyjątkowo ciche, praktycznie niesłyszalne na co dzień. Sprzęty, o poziomie hałasu przekraczającym wartość 45 dB mogą okazać się uciążliwe, przeszkadzające w funkcjonowaniu w kuchennej rzeczywistości. O ile w przypadku urządzeń używanych raz na jakiś czas i to przez kilka minut lub sekund (np. mikser, ekspres do kawy) nawet wyższy poziom hałasu niekoniecznie musi być nie do wytrzymania, o tyle w przypadku okapu czy lodówki, które pracują prawie non stop lub w trakcie naszej obecności w kuchni, może to już być bardzo uciążliwe. Wybierajmy więc sprzęty o maksymalnie niskim poziomie hałasu, a jeśli to możliwe ustawiajmy tryby ich prac na minimum (np. w przypadku okapu), by urządzenie emitowało jak najmniej uciążliwych dźwięków. Często zdarza się też, że dane urządzenie pracuje zbyt głośno, ponieważ jest niewłaściwie zamontowane lub ustawione. Montaż sprzętów kuchennych warto więc powierzyć profesjonalistom.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Ręczna czy elektryczna? Jaką tarkę wybrać?


Tarka należy do podstawowego wyposażenia kuchni. Dzięki niej, możemy zetrzeć...

Chodniczek w kuchni – hit czy kit?


Klasyczne dywany zazwyczaj stanowią istotny element aranżacyjny wszystkich wnętrz poza...

Korkowa kuchnia


Naturalny korek to materiał uniwersalny, dający wiele możliwości zastosowania....