Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak zmniejszyć hałas w kuchni?

Porady

Jak zmniejszyć hałas w kuchni?

Ulubione0

Rosnące tempo życia, nieustający pośpiech, konieczność robienia wszystkiego „na wczoraj" sprawia, że we własnym domu pragniemy poczuć spokój i harmonię. Nic tak bardziej ich nie zakłóca jak hałas, wdzierający się niepostrzeżenie do naszych uszu i umysłów. Skoro najwięcej czasu w domu spędzamy w kuchni, to przede wszystkim w tym pomieszczeniu powinniśmy pomyśleć o minimalizowaniu hałasu. Jak to jednak zrobić?

Różne oblicza hałasu

Hałas może mieć różną postać. Nie zawsze są to krzyki czy wyjątkowo głośne dźwięki nie do wytrzymania. Niejednokrotnie ma on też postać jednostajnych, nie bardzo głośnych, ale uciążliwych odgłosów, drgań, buczeń. W kuchni źródeł hałasu może być wiele, począwszy od pracujących sprzętów AGD, przez odgłosy dobiegające z sąsiednich pomieszczeń, na dźwiękach z zewnątrz kończąc. Jak więc je skutecznie tłumić, by atmosfera w kuchni była komfortowa?
 

Odpowiednia konstrukcja

Kluczowe znaczenie dla tłumienia hałasu w każdym pomieszczeniu, również w kuchni, ma odpowiednio zaprojektowana i wykonana konstrukcja budynku. Jeśli więc jesteś na etapie budowy własnego domu zadbaj, by zarówno ściany zewnętrzne, wewnętrzne jak i stropy były właściwie izolowane. Dzięki odpowiedniej izolacji akustycznej znacznie zminimalizowane zostaną odgłosy dochodzące do kuchni z zewnątrz (np. hałas przejeżdżających ulicą samochodów), jak i w środku budynku (np. odgłosy bawiących się w sąsiednim pokoju dzieci, włączonego telewizora czy radia). Jeśli nie masz wpływu na konstrukcję budynku (mieszkasz w bloku lub w już wybudowanym domu) możesz spróbować zaizolować przegrody od wewnątrz (np. podwieszając w kuchni sufit z odpowiednią izolacją akustyczną, która oddzieli kuchnię od pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio nad nią). Nie wolno zapominać też o nowoczesnych, dobrej jakości oknach, które również poprawiają akustyczny komfort w kuchni, zapewniając jednocześnie właściwą cyrkulację powietrza. Jeśli odgłosy dochodzące do kuchni z reszty domu czy mieszkania są wyjątkowo głośne i dokuczliwe, warto pomyśleć o odpowiednich, tłumiących hałas drzwiach wejściowych do kuchni.
 

„Ciche" materiały wykończeniowe

Kuchnia to miejsce, w którym stale coś się dzieje, w którym zdarzają się hałaśliwe wypadki i upadki (ile razy upadły ci na podłogę sztućce czy pokrywki...). Dobrze jest więc jeszcze na etapie planowania aranżacji rozważyć wybór takich materiałów wykończeniowych, które nie tylko nie będą potęgować hałasu, ale pozwolą go skutecznie tłumić. O ile podłoga wykonana z kamienia lub płytek ceramicznych jest bardzo praktyczna w kuchni, o tyle pod względem pochłaniania hałasu o wiele lepiej wypada drewno, korek lub wykładzina. Nie tylko będą one tłumić odgłosy spadających na posadzkę przedmiotów, ale też zminimalizują ryzyko potłuczenia upadających talerzy czy szklanek. Doskonałe właściwości w tej sferze ma szczególnie korek, który może stać się również pochłaniającym hałasy elementem ściennym.
 

AGD wybieraj z rozwagą

Do pomieszczenia, w którym będzie sporo sprzętów AGD, trzeba je wybierać ze szczególną troską. Każde z nich w trakcie swej pracy, wydaje bowiem dźwięki o różnym poziomie hałasu. To, czy będą one uciążliwe czy nie, zależy przede wszystkim od klasy sprzętu. Można to jednak zweryfikować już na etapie zakupu urządzeń, analizując parametry podawane przez producenta na etykiecie produktu. Przyjmuje się, że akceptowalny poziom hałasu mieści się w granicach 35-47 dB. Wszystkie urządzenia emitujące dźwięki na niższym poziomie można uznać za wyjątkowo ciche, praktycznie niesłyszalne na co dzień. Sprzęty, o poziomie hałasu przekraczającym wartość 45 dB mogą okazać się uciążliwe, przeszkadzające w funkcjonowaniu w kuchennej rzeczywistości. O ile w przypadku urządzeń używanych raz na jakiś czas i to przez kilka minut lub sekund (np. mikser, ekspres do kawy) nawet wyższy poziom hałasu niekoniecznie musi być nie do wytrzymania, o tyle w przypadku okapu czy lodówki, które pracują prawie non stop lub w trakcie naszej obecności w kuchni, może to już być bardzo uciążliwe. Wybierajmy więc sprzęty o maksymalnie niskim poziomie hałasu, a jeśli to możliwe ustawiajmy tryby ich prac na minimum (np. w przypadku okapu), by urządzenie emitowało jak najmniej uciążliwych dźwięków. Często zdarza się też, że dane urządzenie pracuje zbyt głośno, ponieważ jest niewłaściwie zamontowane lub ustawione. Montaż sprzętów kuchennych warto więc powierzyć profesjonalistom.

Zobacz również

Pyroliza i kataliza, czyli piekarnik który sam się czyści.

Pyroliza i kataliza, czyli piekarnik który sam...

Samoczyszczące piekarniki – to nie żarty! Piekarniki, które same się czyszczą posiadają...

Nowy okap Franke STYLE LUX LED. Dobrze oświetlona strefa gotowania

Nowy okap Franke STYLE LUX LED. Dobrze oświetlona...

Nowoczesne oświetlenie LED zastosowane w okapie STYLE LUX LED pozwala znacząco obniżyć zużycie...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena