Wyciąg czy pochłaniacz?
Do tego, że okap w kuchni jest sprzętem niezbędnym już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. W sklepach możemy jednak spotkać dwa typy okapów: wyciągi i pochłaniacze lub okapy mogące pracować w obu tych trybach. Czym się one różnią, który wybrać, czym się kierować podczas zakupów?
Niezbędny
Okap pozwala oczyszczać i odświeżać powietrze, gwarantuje odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, usuwa zapachy powstałe podczas gotowania. Jest wręcz niezbędny podczas kulinarnych przygód, szczególnie w nowoczesnych domach czy mieszkaniach, wyposażonych w bardzo szczelne okna, kiedy zaburzona jest naturalna cyrkulacja powietrza. Gromadzące się opary, nie mogą być wtedy skutecznie usunięte, co może prowadzić do osadzania się pary wodnej na zabudowie meblowej czy ścianach, w skrajnych przypadkach powodując uszkodzenia kuchennych elementów a nawet powstawanie pleśni. Konieczność oczyszczania i osuszania powietrza w kuchni jest więc bezdyskusyjna. Z pomocą jakiego okapu jednak to robić?
Wyciąg
Praca okapu z wyciągiem polega na zasysaniu oparów i wilgotnego powietrza znad płyty grzewczej i odprowadzaniu go do kanału wentylacyjnego umieszczonego w kominie. Powietrze takie, przechodząc przez urządzenie zostaje wstępnie oczyszczone przez specjalne filtry umieszczone w wyciągu i odprowadzone na zewnątrz budynku. Sprzęt taki polecany jest do większości kuchni, pracuje bowiem bardzo efektywnie, a odprowadzenie oparów poza kuchnię jest najbardziej pożądanym efektem. Powietrze w pomieszczeniu pozostaje czyste, suche, wolne od kuchennych zapachów.
Wyciąg nie dla każdego
Montaż okapu z wyciągiem ma jednak kilka wad i ograniczeń. Wyciąg nie może być zamontowany w kuchni, w której jest tylko jeden kanał wentylacyjny. Zwykle tego typu sytuacje mają miejsce w starszych budynkach, w nowoczesnym budownictwie przewiduje się już możliwość podłączenia okapu do komina. Wyciąg musi mieć więc swój integralny kanał wentylacyjny. Pamiętajmy, że w tak szczególnym pomieszczeniu jakim jest kuchnia, tradycyjny, minimum jeden kanał wentylacyjny to obowiązek. Nie wolno więc podłączać do niego jakichkolwiek urządzeń, w przeciwnym wypadku wentylacja grawitacyjna nie będzie funkcjonować poprawnie. Montaż, szczególnie wydajnego i często pracującego na najwyższych obrotach, wyciągu może też powodować problemy z ciśnieniem w pomieszczeniu, czego efektem może być zasysanie powietrza z kanału wentylacyjnego. Warto w takich przypadkach zamontować specjalne nawiewniki w oknach lub dbać o częsty dopływ świeżego powietrza do kuchni np. poprzez regularne wietrzenie pomieszczenia. Okapu z wyciągiem nie można też montować w kuchni, w której jest wspólny kanał wentylacyjny dla kilku pomieszczeń – taka sytuacja ma miejsce np. w blokach. Odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza skutkowałoby bowiem przedostawaniem się naszych kuchennych zapachów do sąsiadów mieszkających powyżej naszego piętra. Co więc mają zrobić właściciele takich kuchni? Właśnie z myślą o nich powstały pochłaniacze.
Pochłaniacz
Okap z pochłaniaczem pracuje w trybie zamkniętym. Oznacza to, że zasysane opary przechodzą przez system specjalnie dobranych filtrów zamontowanych w okapie, po czym powracają do pomieszczenia, już jako oczyszczone i osuszone powietrze. Urządzenie takie nie musi być podłączane do kanału wentylacyjnego, jest więc doskonałą alternatywą dla kuchni wyposażonych tylko w jeden komin wentylacyjny. Wyeliminowany jest też problem równowagi ciśnieniowej w pomieszczeniu. Pochłaniacz nie powoduje też wychładzania pomieszczenia, jak może to mieć miejsce w kuchni z wyciągiem. Powietrze nie jest usuwane na zewnątrz budynku, powraca do kuchni, nie musi się wiec od nowa ogrzewać. Minusem tego typu urządzenia jest konieczność częstych i regularnych wymian filtrów zamontowanych w okapie. Niestety filtry węglowe nie należą do najtańszych, a to one są obowiązkowym wyposażeniem pochłaniacza - odpowiadają za pochłanianie i neutralizowanie zapachów. Brak systematycznej pielęgnacji będzie skutkował gorszym oczyszczaniem powietrza, a w konsekwencji nawet do awarii sprzętu. Z badań wynika też, że pochłaniacze pracują nieco głośniej niż wyciągi, gorsze są też efekty ich pracy.
W skrócie
Wyciąg:
- pracuje w trybie otwartym – odprowadza powietrze i opary na zewnątrz,
- jest bardzo efektywny,
- musi być podłączony do niezależnego kanału wentylacyjnego,
- nie może być montowany w kuchni ze wspólnym kanałem wentylacyjnym,
- może powodować zachwianie równowagi ciśnieniowej w pomieszczeniu,
- może powodować wychładzanie pomieszczenia, szczególnie zimą, kiedy zasysa i wyprowadza na zewnątrz ogrzane powietrze.
Pochłaniacz:
- pracuje w trybie zamkniętym – zassane i oczyszczone powietrze wraca do kuchni,
- nie wymaga podłączenia do kanału wentylacyjnego,
- nie powoduje problemów z ciśnieniem w pomieszczeniu,
- nie powoduje wychładzania kuchni,
- wymaga regularnej pielęgnacji i wymiany filtrów,
- pracuje mniej efektywnie i głośniej od wyciągu.
Zdecydowanie okap lepszy bo pracuje w obiegu otwartym ,tzn. odprowadza opary na zewnątrz, no ale musi być odpowiednia wentylacja, która zapewnia dopływ wystarczającej ilości powietrza do pomieszczeń.
W starszych blokach pochłaniacz to jedyne rozwiązanie