Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak przygotować kuchnię na święta?

Porady


Jak przygotować kuchnię na święta?

Świąteczna tradycja zobowiązuje – 12 potraw to podstawa. Niestety smakołyki same się nie przyrządzą. To oznacza godziny spędzone w kuchni. W tej sytuacji niezbędne okazują się rozwiązania, które zapewniają porządek i pomagają w organizacji pracy.

Na zdjęciu: Häfele

Lepiej wykorzystać miejsce

Świąteczne gotowanie wymaga skoordynowania różnych czynności. W ruch idą różnorodne produkty i sprzęty pochowane w wielu szafkach. Miejsca w kuchni nigdy za mało, warto więc w pełni wykorzystać szafki narożne. – Na wykorzystanie takich szafek dawniej nie pozwalały oferowane rozwiązania. Dziś wyjściem są półki wysuwne, które umożliwiają pełny i swobodny dostęp do przechowywanych rzeczy. Znajdą tam swoje miejsce rzadziej wykorzystywane patelnie i garnki, których używamy przygotowując się do świątecznych uroczystości – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele. Sprzęty nie powinny też lądować w szafce byle jak – należy rozsądnie je poukładać, zaczynając od największych, najrzadziej używanych, do takich, których będziemy potrzebować najczęściej. Mniejsze przyrządy zmieszczą się w większych tworząc uporządkowaną układankę, a nie rozsypującą się piramidę.

 

Gniazdka pod ręką, kable pod kontrolą

Normą w kuchni staje się cała lista różnorodnych sprzętów, których używamy do gotowania. Wykorzystujemy już nie tylko wspomniane patelnie, garnki i elektryczny czajnik, ale również mikser, blender czy opiekacz. Kolejne urzędzenia oznaczają kolejne kable i wtyczki, co wymaga dużej liczby kontaktów. Z przewodami elektrycznymi poradzimy sobie z pomocą plastikowych klipsów, a dodatkowe kontakty zapewnią nam wysuwane gniazdka, które będą idealnym rozwiązaniem w okresie przedświątecznego gotowania. Te mogą zostać ukryte w blacie, szafce dolnej lub wiszącej. Wysuną się dopiero po naciśnięciu ich górnej klapki. Po skorzystaniu z potrzebnych nam sprzętów będzie można je schować po lekkim naciśnięciu.

 

Porządek ułatwia pracę

W kulinarnych przepisach przykłada się wagę do czasu i odpowiedniej kolejności dodawania składników. Musi się to przekładać na sposób pracy w kuchni – wszystko powinno być na swoim miejscu, by ograniczyć czas marnowany na zastanawianie się, gdzie aktualnie znajduje się właściwy sprzęt, akcesoria lub składniki. Porządek w kuchni musi być – a zachować go pomaga odpowiednie wyposażenie, jakim są wkłady do szuflad. To niepozorne udogodnienie może dokonać prawdziwej rewolucji. Wkłady możemy stosować w różnych szufladach, samemu decydując, jaką wielkość mają mieć ich poszczególne przegrody. Inne ułożenie zastosujemy w przypadku sztućców, a inne np. jeśli chodzi o pojemniki z przyprawami. Taka organizacja szuflad sprawi, że produkty i akcesoria będą zawsze na swoim miejscu, co pozwoli działać wręcz na pamięć i nie tracić czasu na poszukiwania.

 

Lepiej zarządzać odpadkami

Przygotowywanie posiłków nieodłącznie wiąże się z „produkcją" nowych śmieci. Zużyte opakowania po produktach, niewykorzystane resztki, obierki, puste butelki. W kuchni porządek należy utrzymywać na bieżąco. Osoby, które dbają o czystość i estetykę, a przy tym nie zapominają o ekologii, powinny przyjrzeć się wysuwnym sortownikom. - Można je zamontować na stalowych prowadnicach, zarówno pod komorą zlewozmywaka, jak i większej szufladzie czy zwykłej szafce. Można zdecydować, ile ich potrzebujemy, wybierając na przykład między 2 a 6 pojemnikami. Są odporne na uszkodzenia, łatwe w utrzymaniu i wyposażone w wypustki, które zapobiegają przesuwaniu się pojemników - wyjaśnia Jakub Malinowski. Nie bez znaczenie dla czystości w kuchni (i nie tylko) jest odkładanie rzeczy na miejsce. Jeśli nabierze się tego nawyku, trudniej będzie o gromadzenie się rzeczy zwyczajnie zbędnych – zaliczanie czegoś do kategorii „może się kiedyś przyda" to pierwszy krok do bałaganu. Świąteczne przygotowania można skrócić do minimum, wyposażając kuchnię w odpowiednie rozwiązania. A wolne chwile poświęcić choćby na szukanie wymarzonych prezentów.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/aranzacje/wnetrza/kuchnia-miejscem-spotkan-towarzyskich-1168.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wystroj-kuchni-na-boze-narodzenie-2791.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/siadzmy-do-stolu-zalety-i-wady-rozkladanych-mebli-2340.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/zastawa-stolowa-czyli-must-have-w-kazdej-kuchni-1798.html

 

Komentarze


4.00/5 1 1
4
MAKS

Na świętach największy chaos panuje zawsze w kuchni. Pieczenie, przygotowywanie potraw i wieczny rozgardiasz - taką kuchnię pamiętam zawsze. Faktycznie utrzymanie porządku w czasie świąt jest sprawą niemożliwą, ale wypracowaliśmy z dziećmi pewien system. Żona przygotowuje wszystkie potrawy na święta, a my co godzinę tylko zaglądamy i myjemy naczynia, wynosimy śmieci lub pomagamy w drobnych pracach. Dzięki temu jakoś utrzymujemy kuchnię w ryzach ;)

Zobacz również


Bateriowy zawrót głowy


Bateria. Niby jeden z najmniejszych kuchennych elementów, jednak niezwykle istotny....

Jak funkcjonalnie i praktycznie urządzić przestrzeń...


Kuchnia to szczególne pomieszczenie w domu, które potrzebuje szczególnego potraktowania...

Innowacyjny design w kuchni – zero zbędnych elementów


Obecny trend dominujący w dekoratorstwie pomieszczeń domowego zacisza opiera się w...