Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Systemy do szafek narożnych, czyli jak...

Porady


Systemy do szafek narożnych, czyli jak zagospodarować każdy zakątek kuchni?

Kuchnia jest wnętrzem, które stanowi prawdziwe centrum dowodzenia i serce każdego domu. Spędzamy w niej na co dzień sporo czasu użytkując ją na wiele różnorodnych sposobów. Musi więc zostać zaprojektowana z rozmysłem, aby była przyjemna w odbiorze, ale i praktycznie zagospodarowana. Jednym z obszarów, który zazwyczaj sprawia swoiste trudności w zakresie funkcjonalnego zagospodarowania jest szafka narożna. Jednak rynek oferuje obecnie wyjątkowo atrakcyjne i zarazem przydatne rozwiązania, które pomogą wykorzystać potencjał szafek narożnych w maksymalnym stopniu. Sprawdź, jakie systemy dedykowane szafkom narożnym polecamy najbardziej.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Zabudowa meblowa jest wielozadaniowa i tą myślą warto się kierować podczas planowania jej rozstawienia oraz wyposażenia. W kuchni oprócz ergonomii liczy się także kwestia przechowywania. W miarę użytkowania tego wnętrza z czasem okazuje się, że miejsca w szafkach i szufladach zaczyna nam brakować, bowiem akcesoriów kuchennych przybywa. Dlatego ze względu na chęć uzyskania jak największej pojemności do przechowywania w kuchni, meble muszą być dobrze zaprojektowane i wyposażone w dodatkowe systemy. Często okazuje się, że to właśnie szafka narożna i jej funkcjonalne zagospodarowanie przyprawia najwięcej trudności. Mimo że posiada ona dużą pojemność, to wykorzystanie jej potencjału bez specjalnych systemów okazuje się wręcz niemożliwe, a dostęp do przechowywanych rzeczy utrudniony. Dlatego systemy dedykowane szafkom narożnym stanowią prawdziwe wybawienie w walce o funkcjonalne i wygodne zagospodarowanie wnętrza tego rodzaju szafek w kuchni. Sprawdźmy, które systemy sprawdzą się najlepiej.

Cargo do szafki narożnej

Cargo to system, który cieszy się popularnością we wnętrzach kuchennych już od dobrych kilku lat. Są to w pełni wysuwane kosze lub półki, które gładko suną po specjalnych szynach. Dzięki temu za pomocą prostego ruchu możemy z łatwością wysunąć całą zawartość szafki i mieć łatwy dostęp do naczyń i innych przechowywanych akcesoriów. Cargo są na tyle wytrzymałe, że z powodzeniem udźwigną nawet ciężkie garnki, patelnie, a nawet małe sprzęty AGD. Polecane są w szczególności Cargo typu nerka, gdyż kształt wysuwanych półek jest tak wyprofilowany, by pozwalać na maksymalne wykorzystanie możliwości przechowywania w szafce, a zarazem łatwo jest je wysunąć. Takie systemy są zazwyczaj wielopoziomowe, co wpływa na zwiększenie ilości miejsca na poszczególne przedmioty kuchenne.

Szuflady na rogu - czy to możliwe?

Ciekawym rozwiązaniem są szuflady narożne. Trzeba przyznać, że prezentują się dość finezyjnie i posiadają niebanalny kształt, ale są też praktyczne ze względu na podział przestrzeni. Taki system w znacznej mierze ułatwia utrzymanie porządku i zapewnia sprawniejszą organizację wśród przechowywanych przedmiotów. W przypadku szuflad zwiększa się także funkcjonalność całego ustawienia poszczególnych części zabudowy meblowej. Rozwiązanie to jest też znacznie tańsze niż inne systemowe wyposażenie narożnych szafek. Zaletą jest także to, że szuflady wysuwają się całkowicie, więc możemy dotrzeć nawet do najdalszych zakamarków.

Zakręć swoim kątem, czyli półki obrotowe

Wartym uwagi rozwiązaniem są także kosze obrotowe, które montowane są wewnątrz szafek. Mimo że nie są one wysuwane, to mamy łatwy dostęp do poszczególnych przedmiotów w nich przechowywanych, gdyż po prostu obracamy danymi poziomami. Obrotowe kosze znane też jako „karuzele" w narożnych szafkach to wygodny sposób na przechowywanie, dzięki któremu bez trudu dotrzemy do wszystkich zapasów.

Prostota, czyli zwykłe półki

Trzeba przyznać, że coraz częściej odchodzimy od najprostszego rozwiązania, czyli klasycznych półek w szafkach narożnych. Wynika to z faktu, że dostęp do rzeczy przechowywanych w samym tyle lub w kątach szafki jest znacząco utrudniony i często niezbędne jest wyjęcie wszystkiego co stoi z przodu. Jest to oczywiście czasochłonne i wymaga więcej starań, co podczas wykonywania codziennych obowiązków kuchennych może być dość frustrujące. Jednak półki w szafce narożnej są z pewnością najtańszym sposobem na jej zagospodarowanie. Sprawdzą się ponadto jako miejsce do przechowywania rzeczy, których używamy okazjonalnie i bardzo rzadko. Wówczas będziemy tam zaglądać od czasu do czasu, a wyjmowanie poszczególnych akcesoriów kuchennych z tylnych części półek nie będzie irytujące. W szafkach narożnych z półkami warto przechowywać rzeczy większe i o nieregularnych kształtach, gdyż wśród drobiazgów łatwo będzie tu o bałagan.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Technologie marki Siemens – innowacje, które ułatwiają...


Siemens od lat uznawany jest za pioniera w dziedzinie zaawansowanych technologii AGD....

Innowacja w kuchni. Lightboard Frames by Franke


Nowoczesna kuchnia to wnętrze komfortowe, piękne i dobrze zorganizowane, ale przede...

Nowoczesne funkcje piekarników


Piekarniki, jakie występują na rynku sprzętów AGD na chwilę obecną to nie są...