Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Tynk mozaikowy na ścianach w kuchni

Porady


Tynk mozaikowy na ścianach w kuchni

Płytki ceramiczne i kafelki to materiały, które przez wiele lat dominowały w kuchniach pełniąc praktyczne i zarazem estetyczne wykończenie ścian w tym pomieszczeniu. Obecnie jednak możemy zauważyć, że rozwiązanie to traci na popularności i coraz chętniej sięgamy po inne alternatywy, które prezentują się nieco bardziej finezyjnie i nowocześnie a jednocześnie są też praktyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Jednym z takich zyskujących na popularności rozwiązań wykończenia ścian kuchennych jest tynk mozaikowy. Sprawdźmy, jakie są zalety i wady tego rodzaju wykończenia.

Na zdjęciu: Studio Mebli Kome

Kuchnia bez płytek. Jak wykończyć ścianę nad blatem?

Kuchnia jest wnętrzem, w którym panują specyficzne warunki. Warto mieć to na uwadze podczas wybierania mebli i sprzętów kuchennych, ale także decydując się na rodzaj wykończenia ścian. Bowiem w kuchni łatwo o trudne w usunięciu zabrudzenia, osady z kurzu zmieszanego z tłuszczem, a także niekorzystne oddziaływanie zmian temperatury na poszczególne powierzchnie. Dlatego także ściany w kuchni powinny być odpowiednio zabezpieczone przed tymi czynnikami, by na długo mogły zachować estetyczny wygląd. Przyjęło się, że najlepszym wyborem w tym zakresie są płytki ceramiczne, które stosowane są zarówno na ścianach, jak i podłogach kuchennych. Jednak współcześnie mamy zdecydowanie większy wybór także wśród innych materiałów wykończeniowych, które będą równie trwałe i łatwe w utrzymaniu, a ponadto będą nieco bardziej finezyjne pod względem wzorniczym. Ściana nad blatem roboczym jest najbardziej narażona na powstawanie silnych zabrudzeń oraz osiadanie tłuszczu i pary wodnej. Dlatego też musi być szczególnie trwała i odporna na częste czyszczenie. Alternatywą dla tradycyjnych płytek ceramicznych może być między innymi szkło Lacobel, które doskonale prezentuje się jako wykończenie ściany w kuchniach urządzonych w myśl stylu nowoczesnego. Jego minimalistyczna dekoracyjność, zdolność odbijania światła doskonale wpływają na podkreślenie walorów modnych aranżacji, a dzięki jednolitej powierzchni jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Dla osób ceniących bardziej uniwersalne pod względem stylu rozwiązania polecamy kamień dekoracyjny. Modne są obecnie marmury, opal, a także łupki. Kamień dekoracyjny idealnie wpisuje się w dowolny design aranżacji kuchennej i nadaje jej szlachetnego wyrazu. Jednak zauważyć możemy, że to tynki mozaikowe wracają do naszych wnętrz z wielkim impetem. Wynika to między innymi z ich doskonałych właściwości użytkowych, ale i zalet estetycznych, gdyż pozwalają nadać aranżacji swoistej finezji wzorniczej.

Tynk strukturalny jako alternatywa dla glazury lub szkła

Tynk mozaikowy to rozwiązanie, które przez kilka sezonów nie pojawiało się w modnych propozycjach aranżacyjnych. Dziś natomiast możemy obserwować, że powróciło zainteresowanie tym sposobem wykończenia ścian kuchennych, co wynika z licznych zalet tego rozwiązania. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że tynk mozaikowy jest bardzo odporny na niekorzystne warunki charakterystyczne dla wnętrza kuchennego. Nie jest dla niego groźny ani wpływ zmian temperatur, para wodna, wilgoć, ani nawet częste szorowanie w celu usunięcia pojawiających się podczas przygotowywania posiłków i zmywania naczyń zabrudzeń. Ponadto takie tynki zmniejszają nasiąkliwość ścian. Umożliwiają też komponowanie dowolnych mieszanek z kolorowego kruszywa, a w konsekwencji uzyskiwanie niepowtarzalnych efektów wizualnych na ścianie kuchennej. Szczególnie polecane do kuchni są zmywalne tynki, gdyż łatwiej jest je utrzymać w czystości. Zaletą tynków strukturalnych jest również duża trwałość kolorów. Ich powierzchnie można bez obaw szorować i zmywać, a ich kolory nie wyblakną i nie zmienią swoich odcieni. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie beżowe i kremowe tynki mozaikowe, gdyż są bardziej uniwersalne i wyglądają jak naturalne kamienie. Rynek oferuje także duży wybór różnorodnych faktur, jakie można uzyskać za pomocą poszczególnych tynków mozaikowych. Dzięki temu stanowią one doskonałą alternatywę dla innych rodzajów wykończenia ścian w kuchni i pozwalają na swobodniejsze kształtowanie ostatecznego charakteru poszczególnych aranżacji wnętrzarskich.

Jak widać tynki mozaikowe mają wiele praktycznych i estetycznych zalet, dzięki czemu stanowią ciekawą alternatywę dla farb lub kafelek popularnie stosowanych na ścianę w kuchni. Ze względu na specyfikę wnętrza kuchennego najbardziej polecane są tynki akrylowe jedno- lub dwuwarstwowe. Dzięki nim w efektowny sposób możemy uzyskać strukturalną powierzchnię ściany, która będzie optymalnie dopasowana do przyjętego w kuchni designu i kompozycji kolorystycznej.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Konglomerat i kompozyty – materiały wykończeniowe do...


Kuchnia to serce każdego domu, dlatego też istotne jest, aby to wnętrze urządzić jak...

Kuchnia cała w szkle


Szkło to niezwykle wdzięczny materiał. Pięknie prezentuje się jako dekoracja, ale...

2 sposoby na fronty w kuchni – połysk czy mat? Co...


Każdy, kto chociaż raz musiał urządzić lub remontować kuchnię, wie, że jest to nie...