Barwy i Kolory W Kuchni | Porady Max Kuchnie
Barwy i Kolory W Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Barwy w kuchni


Kolorowo pod stopami

Doskonale urządzona kuchnia to nie tylko perfekcyjnie zaprojektowane meble, dobrane z pieczołowitą starannością dodatki, odpowiednie oświetlenie czy ładne AGD. Na jej wygląd i odbiór jako całości, w dużej mierze wpływ ma też podłoga, która powinna być punktem wyjścia do tworzenia kuchennych aranżacji. Jak jednak wybrać jej barwę, by była inspiracją dla reszty pomieszczenia?

Ma znaczenie!

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak podłoga, jej faktura czy barwa może wpłynąć na wizualny efekt kuchennego pomieszczenia. W dużej mierze to barwa podłogi determinuje wybory pozostałych kuchennych elementów, stając się niejako podstawą całej aranżacji, jednocześnie dopinając całości. Najważniejszy jest materiał, z jakiego zostanie wykonana. Na ten temat warto trochę poczytać i skonsultować się z fachowcami wykonującymi podłogi. W tak specyficznym miejscu, jakim jest kuchnia możemy wbrew pozorom zastosować wiele rożnych tworzyw i naturalnych materiałów: od kamienia, przez ceramikę, drewno, na tworzywach sztucznych a nawet szkle kończąc. Każdy z nich ma inną barwę, a ich wybór zależy od stylu, w jakim chcemy urządzić kuchnię a także od indywidualnych upodobań i gustów.
 

Paleta barw

Kolor podłogi, szczególnie w kuchni będzie w dużym stopniu wpływał na nas, nasze odczucia wizualne czy na charakter pomieszczenia. Jasne, białe podłogi powiększają optycznie wnętrze, nadają mu zwiewności, lekkości i stwarzają doskonalą bazę do dalszych, nawet najbardziej zwariowanych aranżacji, bowiem do jasnej podłogi pasuje właściwie wszystko. Na drugim biegunie znajdują się podłogi ciemne, wręcz czarne, które idealnie wpisują się w charakter nowoczesnej, minimalistycznej kuchni. Jeśli do tego wykonane są na wysoki połysk, możemy stworzyć niezwykłe wnętrze, pełne szyku i elegancji. Niestety warto pamiętać, że ciemne podłogi nie tylko pomniejszają pomieszczenie, ale są też mało praktyczne – widać na nich każdy okruszek czy nawet najmniejsze zachlapanie. Nie są więc odpowiednie dla osób zakochanych w gotowaniu i spędzaniu czasu przy stole. Szarości idealnie sprawdzą się w nowoczesnych kuchniach, np. industrialnych czy minimalistycznych, których głównym elementem będą jasne, lakierowane lub drewniane szafki. Śmietanki, beże i delikatne brązy to z kolei idealne tło dla zabudowy tradycyjnej, rustykalnej. Nie poleca się za to stosowania na podłogach bardzo intensywnych i mocnych w wyrazie kolorów, jak czerwień, soczysta zieleń, pomarańcz, róż. Może są efektowne i oryginalne, ale szybko męczą oczy i równie szybko mogą się znudzić, a co jak co, ale podłogę w kuchni nie tak łatwo zmienić.


Natura dyktuje warunki

Barwa podłogi w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego zostanie wykonana, szczególnie jeśli zdecydujemy się na naturalne surowce jak drewno czy kamień. To ich kolory i odcienie będą decydować o wyglądzie całej podłogi. Nie sposób bowiem zmienić barwy kamienia – możemy co najwyżej wybierać spośród różnych gatunków, w których z łatwością znajdziemy bardzo jasne, niemalże śnieżnobiałe odmiany, przez szare, beżowe, brązowo-rude, na grafitowych i czarnych kończąc. Podobnie jest z podłogą drewnianą – jej kolor w dużym stopniu zależy od gatunku drewna, jaki wybierzemy na deski lub parkiet: czy będzie to jasny klon, jesion, ciemniejszy dąb, czerwony buk czy ciemne, egzotyczne wenge. Drewno ma jednak w tym wypadku przewagę nad kamieniem, bowiem można je bejcować, malować, bielić lub barwić na inne, dowolne kolory, co nieco poszerza wachlarz możliwości związany z wyborem konkretnej barwy. Nie warto jednak usilnie próbować tego typu zabiegów, szczególnie jeśli zamierzamy diametralnie zmienić barwę drewna, w końcu urok podłogi drewnianej polega na jej naturalności.
 

Do wyboru, do koloru

Dużo większe pole do popisu stwarzają materiały tj. ceramika, szkło, panele, czy wykładzina. Producenci tego typu podłóg oferują je w setkach barw i odcieni, by każdy znalazł w ich ofercie coś odpowiedniego dla swej kuchni. Płytki podłogowe, oprócz tego, że są bardzo praktycznym rozwiązaniem sprawdzającym się na kuchennej podłodze, stwarzają nieograniczone możliwości aranżacyjne. I nie dotyczy to jedynie ich barw czy odcieni. Równie ważna jest struktura płytek, ich wykończenie, wielkości czy dostępne w kolekcjach dekory. Z kolei to, w jaki sposób je ułożymy może wizualnie poszerzyć lub wydłużyć pomieszczenie. Co więcej, wykorzystując różne kolory lub odcienie płytek możemy optycznie wyodrębnić poszczególne strefy kuchenne – inny kolor podłogi zastosować w części, w której przyrządzamy posiłki, a inny w strefie jadalnianej. Podobnie możemy postępować z panelami. Mimo, iż nie jest to materiał szczególnie polecany do pomieszczeń kuchennych, wiele osób decyduje się wykorzystać je na podłodze. Podobnie jak płytki, występują w wielu kolorach i odcieniach dlatego z łatwością dobierzemy odpowiedni do naszego pomieszczenia. Bardziej odważni mogą pokusić się o zastosowanie na podłodze szkła w dowolnym kolorze, które jednak może nie sprawdzić się jako idealny materiał na podłogę. Równie szeroką paletę barw oferują producenci wykładzin podłogowych, jednak to rozwiązanie jest coraz mniej popularne.

Komentarze


3.00/5 1 1
3

Super, stowana zabudowa i odwazna podłoda - czad!

Zobacz również


Kuchnia miejscem spotkań towarzyskich


Każde wnętrze mieszkalne ma swoje konkretne przeznaczenie i w związku z tym pełni...

Biała kuchnia, czyli kuchnia po skandynawsku


Moda na jasne, nowoczesne wnętrza trwa w najlepsze! Wszędzie - szarości, beże, biel i...

5 pomysłów na kuchenną ścianę


Fragment ściany nad kuchennym blatem pomiędzy ciągiem dolnych i górnych szafek...