Barwy i Kolory W Kuchni | Porady Max Kuchnie
Barwy i Kolory W Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Barwy w kuchni Dwukolorowa aranżacja kuchni – jakie...

Dwukolorowa aranżacja kuchni – jakie połączenia są obecnie w modzie?

Właściwy dobór kuchennej kolorystyki to nie lada wyzwanie. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, jak wielką rolę pełnią w kuchni barwy i odpowiednio zestawione odcienie. Kuchnia musi być funkcjonalna a przy tym modna i gustownie zaaranżowana, jak więc bawić się w niej kolorami?

Na zdjęciu: Studio Esse

Na dwa kolory

Generalnie przyjmuje się, że w tak szczególnym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia, we wnętrzu, w którym stale dużo się dzieje i nie brakuje urozmaicenia, powinniśmy być oszczędni w doborze barw. A dokładniej w ich ilości. Z powodzeniem wystarczy mieszanka dwóch głównych kolorów, które w dostatecznym stopniu stworzą przyjemną, pożądaną aranżację. Wprowadzanie do pomieszczenia dodatkowych barw czy odznaczających się odcieni mogłoby jedynie zaowocować trudnym do opanowania chaosem i ciężkim do zniesienia aranżacyjnym bałaganem.
 

Nie do zdetronizowania

W kuchennych wnętrzach już od kilku sezonów nieprzerwanie prym wiedzie biel i wszelkie jej pochodne. Jasne barwy stanowią doskonałą bazę, punkt wyjścia do dalszych aranżacyjnych eksperymentów. Biel pasuje właściwie do każdego stylu, w jakim zechcemy urządzić kuchnię: od tradycyjnego, przez aranżacje romantyczne, skandynawskie, industrialne na nowoczesnych i minimalistycznych kończąc. Współgra też z wszystkimi innymi kolorami, tworzy niepowtarzalne duety, pozwala kreować niesztampowe, oryginalne i ciekawe kuchenne wnętrza. Biel ma też drugą, niezaprzeczalną zaletę – doskonale powiększa optycznie wnętrze, rozjaśnia je, odbijając zarówno promienie słoneczne jak i światło sztuczne. Jest przyjemna dla oka, nie męczy go, sprzyja tworzeniu przyjemnych aranżacji, w otoczeniu których chce się przebywać.
 

Dwukolorowe aranżacje

O tym, jakie kolory w kuchni zestawimy ze sobą powinno decydować kilka czynników. Jednym z nich są obowiązujące trendy, które w dużej mierze dyktują warunki modnych aranżacji. Zastosowanie się do nich gwarantuje uzyskanie pożądanego efektu modnej kuchni na topie. Kuchnia taka to w dużej mierze pomieszczenie kontrastów. Sterylna biel może być zatem zestawiona z ostrymi kolorami, barwnymi plamami ożywiającymi jasną monotonię.

  • Modne w tym sezonie są ciepłe odcienie takie jak czerwień, pomarańcz, żółć. Mogą grać w duecie z bielą w postaci jednej barwnej ściany, fragmentu zabudowy meblowej czy wybranego sprzętu AGD. Hitem ostatnich czasów są kolorowe, np. pomarańczowe, wolnostojące chłodziarki. Wprowadzają do kuchni świetne urozmaicenie, dodają jej koloru, pozytywnie nastrajają. Podobnie działają wszystkie ciepłe barwy modne w tym sezonie. Czerwień dodaje energii a żółty wprowadza przyjemne ciepło do wnętrza. Jeśli więc spędzamy w nim sporo czasu warto pomyśleć o przemyceniu do aranżacji pozytywnych odcieni. Kuchnia z ich udziałem nie tylko nie pozostanie niezauważona, ale też będzie pobudzać nasz apetyt. Jak zawsze wskazane jest jednak zachowanie umiaru, mocne pomarańczowe czy czerwone kolory zastosowane w nadmiarze będą męczyć oczy i drażnić domowników.
  • Zimne, mocne kolory jak turkus, niebieski czy fioletowy również mogą towarzyszyć bieli, jednak warto zdawać sobie sprawę, że ochładzają one optycznie pomieszczenie, nadając mu nieco obcego charakteru. Zaleca się więc ich zastosowanie szczególnie w nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach, w których nie przebywa się zbyt często. Takie barwy pobudzają do pracy, motywują, jednak nie wpływają pozytywnie na apetyt.
  • Bardzo modnym ostatnio połączeniem stosowanym w kuchennych aranżacjach są też duety opierające się na szarościach. Coraz częściej wybierany popiel, podobnie jak biel, stanowi doskonały punkt wyjścia do dalszych aranżacji. Pasuje praktycznie do każdej barwy (może z wyjątkiem brązu) i potrafi tworzyć doskonałe połączenia. Bardzo trendy jest zestawianie go z... bielą. Te dwie bazowe barwy nie stanowią dla siebie konkurencji, przeciwnie, doskonale się uzupełniają. Świetnie nadają się do tworzenia modnych minimalistycznych kuchni inspirowanych industrialnymi loftami. Zarówno szarości jak i biele mogą pojawiać się naprzemiennie na ścianach, podłodze i frontach meblowych. To, gdzie zdecydujemy się zastosować poszczególne barwy zależy jedynie od naszej wyobraźni i gustu. Warto jednak pamiętać, że biel na ścianach optycznie powiększy wnętrze, czego nie można powiedzieć o odcieniach szarego. Popielate ściany i podłogę lepiej więc zastosować w przestronnej, dużej kuchni, dla mniejszych rezerwując jasne ściany.
  • Ostatnim, nigdy nie wychodzącym z mody kolorem jest czerń. Pozwala tworzyć niezwykle eleganckie aranżacje, zestawiać go więc można z wieloma barwami: z bielą stworzy mocne, monochromatyczne kontrasty, wzmocni działanie energetycznych barw (np. czerwieni czy błękitu) lub uzupełni łagodny wyraz szarości. Ze względu na swój mocny charakter, czerń wybierana jest jednak stosunkowo rzadko do kuchennych aranżacji, decydują się na nią jedynie ci najodważniejsi.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Czarna kuchnia. Czy wyprze tradycyjną biel?


Czerń i biel to dwa kolory, które najintensywniej ze są kontrastują. Ponadto,...

Ściany w kuchni – jak je wykończyć w nietypowy sposób?


O stylowości Twego pomieszczenia kuchennego bardzo często przesądza nie tyle asortyment...

Szybki sposób na odnowienie Twojej kuchni


Jeżeli Twoja kuchnia powoli zaczyna Cię przytłaczać to znak, że czas na remont! Nie...