Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Okap – funkcjonalna maszyna w eleganckiej...

Porady


Okap – funkcjonalna maszyna w eleganckiej obudowie

Wyciąg w pomieszczeniu kuchennym stanowi podstawę solidnego wykończenia każdego mieszkania. Konsumenci mają do wyboru szeroki wachlarz rozmaitych okapów, które są zróżnicowane ze względu na materiały, z jakich są wykonane, style, kolorystykę oraz jakość. Nasuwa się w związku z tym pytanie – jak wybrać okap, którego zakupu nie będziemy żałować?

Na zdjęciu: Studio Prestige

Ozdoba czterech kuchennych ścian

Początkowo, pierwsze wypuszczane na rynek wyciągi miały pełnić funkcje wyłącznie praktyczne. Uznawano je za wentylatory, które mają wywiewać nieprzyjemne aromaty unoszące się po lokum kuchennym podczas gotowania, pieczenia czy przyrządzania przetworów. Wraz z biegiem czasu producenci zaczęli podchodzić do kwestii wytwórstwa okapów z dużo większą skrupulatnością, przywiązując wagę nie tylko do solidności maszyn, ale również do ich wyglądu. To zaowocowało estetycznymi urządzeniami, które poza tym, że są praktyczne, stanowią również ozdobę każdej kuchni. Okapy, jakie dostępne są dziś w rozmaitych salonach z asortymentem wykończeniowym wyróżniają się ciekawym design'em. Robione są ze stali nierdzewnej jak również mosiądzu czy miedzi. Bez problemu można znaleźć również modele z tworzyw sztucznych, obite szlachetnym drewnem, jak i nawet awangardowe wersje ze szkła. Akurat w kwestii projektowania wyciągów renomowane firmy nie znają umiaru, puszczając wodze fantazji i tworząc kreatywne okapy wykańczane na przeróżne sposoby. Dzięki tak silnemu urozmaiceniu, domownicy mają szerokie pole manewru, mogąc dostosowywać wariant wyciągu stricte do swych preferencji oraz stylu aranżacji kuchni.

Nie tylko estetyka

Poza design'em ważnym kryterium wyboru okapów powinny być ich wymiary. Konkretny model wyciągu musi być dopasowany idealnie do kształtu i charakteru naszego pomieszczenia kuchennego. Musimy wiedzieć, że zaleca się ze względów czysto technicznych, aby szerokość okapu była co najmniej równa szerokości płyty. Może być także nieco większa, wtedy przeważnie w grę wchodzi dodatkowa strefa odstawcza wynosząca zazwyczaj między 10 a 15 centymetrów dodatkowych po bokach. Istnieją też określone standardy dostosowywania okapów pod kątem ich wielkości. Modele narożne zazwyczaj mają po 105 centymetrów. Wyspowe warianty liczą z reguły od 50 do 120 centymetrów, podobnie przyścienne. Z kolei wyciągi podszafkowe oraz szufladowe posiadają przeważnie wymiary wynoszące minimum 50 a maksimum 80 centymetrów, w zależności w zasadzie od tego jaka jest szerokość miejsca instalacji, bowiem z reguły wyciągi tego typu odpowiadają wymiarowo miejscu ich montażu. Zgodnie ze wskazówkami ekspertów z dziedziny aranżacji wnętrz kuchennych, warto zawiesić okap na wysokości 70 – 80 centymetrów nad kuchenką. Jest to optymalny punkt montażowy. Należy pamiętać jednak, że dysponując kuchenkami gazowymi konieczne jest wieszanie okapów nieco wyżej niż w przypadku wyposażenia w postaci kuchenki elektrycznej.

Równie ważne oświetlenie

Okap powinien posiadać odpowiednie oświetlenie. Zupełnie standardowe modele wyciągów, bez zaawansowanych funkcji i przeciętne jakością pracy cechują się wyposażeniem w formie dwóch tradycyjnych żarówek. Alternatywą wobec klasycznych żarówek są natomiast neonówki, coraz częściej stosowane przez producentów. Popularnym rozwiązaniem okazują się tez lampki halogenowe, które mogą być kilkupunktowe. To już kwestia wyłącznie naszych indywidualnych potrzeb oraz budżetu, jakim dysponujemy na cel zakupu okapu.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
violcia

Wow! Te purpurowe fronty połączone z białymi blatami wyglądają po prostu genialnie! Chyba musze pomyslec o wymianie mebli :D

Zobacz również


Sposób na odpady, czyli młynek w zlewozmywaku


Aktualnie produkujemy rekordowe ilości śmieci na całym świecie, dlatego tak istotną...

Przydatne w kuchni sprzęty AGD


Dobrze dobrany sprzęt AGD znacznie usprawnia wykonywanie kuchennych prac, czyli tak...

Innowacja w kuchni. Lightboard Frames by Franke


Nowoczesna kuchnia to wnętrze komfortowe, piękne i dobrze zorganizowane, ale przede...