Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Na jakim programie prać firanki?

Porady


Na jakim programie prać firanki?

Zachowanie ładnego wyglądu dekoracji okiennych wcale nie musi być dużym wyzwaniem. Co prawda ręczne pranie firanek jest dość wymagające, a przede wszystkim czasochłonne, na szczęście coraz więcej producentów pralek oferuje nam modele z dedykowanymi programami do firan i zasłon. Co jednak, kiedy nasze urządzenie nie ma cyklu przeznaczonego do tego typu tekstyliów? Sprawdź, w ilu stopniach i na jakim programie prać firanki.

Na zdjęciu: Samsung

Zanim zaczniesz: namaczanie lub pranie wstępne

 

Firanki, wbrew pozorom, dość szybko i łatwo się brudzą, nawet jeżeli nie widzimy tego na pierwszy rzut oka. Narażone są bowiem na różnego pochodzenia zapachy, w tym na przykład te kuchenne czy z dymu tytoniowego, które bez problemu wnikają w tkaniny, ale też chociażby zachlapania tłuszczem albo jedzeniem. Firankom nie sprzyja także działanie kaloryferów, a nawet lamp i promieni słonecznych. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na ich wygląd i kondycję, dlatego, aby przywrócić im nienaganny wygląd, ich pranie warto rozpocząć od namaczania lub prania wstępnego. Moczenie firanek może odbywać się z wykorzystaniem różnych domowych lub drogeryjnych środków, w zależności od rodzaju zabrudzeń. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30-40°C.

  • Zżółknięte firanki i takie, na których pojawiły się tłuste plamy namaczamy w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, która pomoże nam wybielić firanki, i/lub płynu do mycia naczyń – w przypadku plam z tłuszczu.
  • Zakurzone firanki warto na kilka godzin pozostawić w czystej wodzie. Jeżeli w międzyczasie woda ulegnie zabrudzeniu, należy ją wymieniać.
  • Kolorowe firanki dobrze jest moczyć w wodzie z płynem do prania, dzięki czemu ich kolor nie straci na intensywności.

Zamiast moczyć firanki, możesz też włożyć je do pralki i uruchomić program prania wstępnego. Wszyscy producenci pralek zalecają jednak, by przed umieszczeniem firan w bębnie usunąć z nich wszelkie rolki, żabki czy kółka, na których mocuje się firankę do karnisza. Elementy te można prać w specjalnych woreczkach. Nie ma natomiast potrzeby rozprostowywania taśmy marszczącej, która ze względu na swoją strukturę bardzo dobrze przepuszcza wodę i łatwo się dopiera.

 

W ilu stopniach prać firanki?

 

Temperatura wody podczas prania, dokładnie tak jak w trakcie namaczania firan, nie powinna być zbyt wysoka. Firanki najlepiej prać zatem w 30-40 stopniach. Firany wykonywane są z delikatnych tkanin, które łatwo zniszczyć, stosując gorącą wodę. Zanim jednak umieścimy nasze firany w pralce, dobrze jest także sprawdzić symbole na metkach. Każdy materiał może mieć inne wymagania co do prania.

 

Na ile obrotów ustawić pralkę?

 

Kluczową kwestią podczas prania firanek jest nie tylko to, w jakiej pierzemy je temperaturze, lecz także, na ile obrotów ustawimy pranie. Firanek nie warto odwirowywać na wysokich obrotach. Ustawmy najniższą dostępną wartość wirowania lub też całkowicie z niego zrezygnujmy. W ten sposób zniwelujemy ryzyko rozdarcia materiału i zredukujemy zagniecenia.

 

W czym prać firanki ecru, a w czym białe firany?

 

Białe firany możemy prać w specjalnie przeznaczonych do tego środkach z wybielaczem optycznym, który dodatkowo zadba o zachowanie ich śnieżnobiałego koloru.

Co jednak z firankami ecru? Jaki proszek wybrać: do białych czy kolorowych tkanin? Dobrym wyborem będzie proszek do białego prania. Ważne jednak, by w tym wypadku nie stosować wybielaczy, które mogłyby doprowadzić do powstania mało estetycznych zacieków.

Pamiętajmy też, że struktura firanek sprzyja tworzeniu się piany, dlatego, jeżeli pierzemy je w zwykłym proszku, wystarczy jego niewielka ilość, a gdy korzystamy z dedykowanych środków, zapoznajmy się z zaleceniami producenta.

 

Na jakim programie prać firanki?

 

Nie każda pralka automatyczna wyposażona jest w program do prania firanek. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy w niej takiego programu, w którym będziemy w stanie bezpiecznie pozbyć się zanieczyszczeń z naszych firan. Sprawdź, na jakim programie prać firanki w pralkach poszczególnych producentów.

 

Na jakim programie prać firanki w pralce Siemens?

 

W wybranych modelach pralek Siemens IQ znajdziemy program „Firany” o parametrach specjalnie dobranych do prania firanek. Do wyboru mamy tu trzy poziomy temperatury wody: zimna, 30°C i 40°C. Dodatkowo możemy uruchomić pranie wstępne, odplamianie, dodatkowe płukanie oraz funkcję redukcji zagnieceń. Możemy też zrezygnować z wirowania końcowego.

W pralkach Siemens, w których nie mamy do dyspozycji programu „Firany”, możemy wybrać program „Wełna”, „Pranie Ręczne” lub „Tkaniny Delikatne”.

 

Na jakim programie prać firanki w pralce Kernau?

 

W pralkach Kernau do prania firan możemy wykorzystać program „Pranie ręczne/Delikatne”. Przy takich ustawieniach pralka podgrzeje wodę do temperatury 30°C, a pranie będzie trwać 90 minut.

 

Na jakim programie prać firanki w pralce Samsung?

 

Producent pralek Samsung zaleca, by firanki prać, używając cyklu „Delikatne” lub „Pranie ręczne”. Ciekawe rozwiązanie proponują również pralki Samsung z serii Eco Bubble. To dodatkowa funkcja, którą możemy uruchomić wraz z większością dostępnych programów. Urządzenie, wykorzystując detergent, wodę i powietrze, stworzy aktywną pianę, która skuteczniej pozbywać będzie się zanieczyszczeń z pranych tkanin. Dzięki temu możliwe jest pranie w niższych temperaturach, a nawet w zimnej wodzie. To świetny patent na pranie firan.

 

Na jakim programie prać firanki w pralce Beko?

 

W najnowszych pralkach Beko znajdziemy specjalny program „Zasłony” przeznaczony do prania nie tylko zasłon, lecz także firanek. W programie tym prędkość obrotów podczas wirowania jest automatycznie obniżona do 800 na minutę, co zapobiegać ma nadmiernemu mięciu się firan czy zasłon. Domyślne ustawienia temperatury wody wynoszą 40°C, możemy jednak ją obniżyć, a nawet wybrać wodę zimną.

W pralkach Beko, w których nie ma dedykowanego programu do prania firan i zasłon, wybierzmy cykl „Delikatne” o bardzo zbliżonych parametrach lub – jak zaleca producent – „Wełna/Pranie Ręczne”.

 

Na jakim programie prac firanki

 

Na jakim programie prać firanki w pralce Amica?

 

Jeżeli nasza pralka Amica oferuje program prania „Łatwe prasowanie”, możemy wybrać go podczas prania firan. Co prawda, zgodnie z instrukcją, przeznaczony jest on do prania odzieży, w tym przede wszystkim koszul, jednak takie parametry, jak temperatura wody na poziomie 30 stopni i maksymalna prędkość wirowania 800 obrotów/min sprawiają, że program ten w pełni nadaje się do odświeżania naszych firan. Dodatkowo, po ostatnim wirowaniu bęben przez kilka minut wykonywać będzie ruchy redukujące zagniecenia. Wraz z programem „Łatwe prasowanie” możemy też uruchomić funkcję „Pranie wstępne”, która będzie przydatna podczas prania mocno zabrudzonych tekstyliów.

Inną opcją jest wybór programu „Pranie ręczne”, w którym woda również podgrzana zostanie do 30 stopni C, jednak maksymalna prędkość wirowania wyniesie 600 obr./min. Ten cykl przyda się do prania bardzo delikatnych tkanin.

 

Na jakim programie prać firanki w pralce Bosch?

 

Niektóre modele pralek Bosch wyposażone zostały w program „Zasłony”, w którym producent zaleca również pranie firan. Temperaturę wody możemy wybrać z zakresu od wody zimnej do 40°C, a maksymalna prędkość wirowania to 800 obr./min. Zwróćmy uwagę również na fakt, że przy wyborze programu „Zasłony” domyślnie aktywowana zostanie funkcja prania wstępnego. Jeżeli natomiast nie jest ono konieczne, możemy je wyłączyć.

 

Instrukcja obsługi i ustawiania pralki Bosch


Źródło: Instrukcja obsługi i ustawiania pralki Bosch WAW24540PL.

 

W pralkach Bosch możemy też skorzystać z programu prania „Delikatne”, w którym maksymalne parametry są identyczne, co w przypadku programu „Zasłony”. Tutaj, jeżeli nasza pralka oferuje taką opcję, warto uruchomić również funkcję „Mniej zagnieceń”.

 

Na jakim programie prać firanki w pralce Whirlpool?

 

W pralkach Whirlpool, w zależności od modelu, możemy skorzystać z dwóch opcji. Pierwsza z nich to program „Delikatne”, w której temperaturę możemy regulować w zakresie do 40°C, a maksymalna prędkość wirowania to 1000 obr./min. Druga to program „Wełna”, przeznaczony również do prania delikatnych tekstyliów, które powinny być prane ręcznie. Jeżeli chodzi o ustawienia parametrów, mamy takie same możliwości, co w przypadku programu „Delikatne”.

 

Na jakim programie prać firanki w pralce Grundig?

 

Do prania firanek producent pralek Grundig zaleca wykorzystanie programu Syntetyki 40˚C z praniem wstępnym oraz funkcją ochrony przed zagnieceniem. Nie poleca jednak dodawania detergentu do komory prania wstępnego.

W pralkach Grundig możemy wybrać też program „Delikatne”, w którym wsad traktowany jest bardzo łagodnie, a pranie odbywa się bez pośredniego wirowania.

 

Na jakim programie prać firanki w pralce Hoover?

 

W pralkach Hoover dobrym wyborem do prania firanek jest program „WEŁNA & RĘCZNE”. Będzie on bezpieczny również dla firan wykonanych z bardzo delikatnych tkanin. W niektórych modelach znajdziemy też przycisk „ŁATWE PRASOWANIE”. Jak podaje producent, to funkcja, która pozwala na zminimalizowanie zagnieceń przez zmniejszenie zagnieceń ubrań, przez wyłączenie pośredniego wirowania i zmniejszenie intensywności ostatniego cyklu odwirowywania. Warto skorzystać z niej podczas prania firanek, o ile mamy taką możliwość.

 

Pranie ręczne firanek – kiedy jest konieczne?

 

Pomimo dedykowanych programów prania, nie wszystkie rodzaje firanek możemy prać w pralce. Pranie ręczne będzie konieczne w przypadku firan wykonanych z bardzo delikatnych włókien (np. firanki z woalu) i firan haftowanych. Ręcznie należy prać także tzw. firanki-makarony – z długimi frędzlami. Pranie automatyczne mogłoby bowiem doprowadzić do ich splątania lub też do rozwarstwienia się nici. Pranie ręczne powinno przebiegać w letniej wodzie o temperaturze ok. 30°C z dodatkiem środka do prania firan albo zwykłego proszku.

 

Jak prać firanki, żeby nie prasować?

 

Prasowanie firanek z reguły zajmuje sporo czasu i może być męczące, szczególnie gdy w domu mamy sporo okien. Na szczęście jest kilka sposobów na pranie firan, dzięki którym zredukujemy ilość zagnieceń lub też całkowicie wyeliminujemy konieczność prasowania. Wszystko jednak zależeć będzie od materiału, z jakiego zrobiona została uszyta firanka oraz od rodzaju splotu włókien – im będzie on rzadszy, tym zagniecenia będą mniej widoczne. Najłatwiej zatem bez zagnieceń wyprać firanki z poliestru oraz oczkowane tkaniny: tiule, żakardy, bukle i firany kreszowane. Jak zatem prać firany, żeby nadmiernie się nie pogniotły?

 

1. Wielkość wsadu

 

Wybierając program prania, stosujmy się do zaleceń producenta odnośnie do wielkości wsadu. Przy dedykowanych programach do prania firan, delikatnych tkanin czy prania ręcznego jest on odpowiednio mniejszy. Najlepiej by firanki nie zajmowały więcej niż 1/3 objętości bębna. W ten sposób zapewnimy im możliwość swobodnego przemieszczania się.

 

2. Programy prania 

 

Jeżeli czytasz nasz poradnik od początku, wiesz już, na jakim programie prać firanki. Ważny jest też wybór odpowiedniej temperatury, nieprzekraczającej 40°C oraz redukcja prędkości wirowania.

 

3. Wirowanie

 

Jeśli nie chcesz prasować firanek, zmniejsz prędkość wirowania do 400 obr./min. Przy takich parametrach po zakończonym praniu, firanka będzie dość mokra, jednak nie będzie zmięta. Warto wtedy odczekać przed wyjęciem jej z bębna, by woda mogła odcieknąć, a następnie uruchomić program wypompowania wody.

 

4. Stosuj funkcję łatwego prasowania 

 

Znajdziesz ją w wybranych modelach pralek. Jest wręcz stworzona po to, by korzystać z niej podczas prania firan, dlatego nie zapominaj o niej, jeśli Twoja pralka ma taką opcję.

 

5. Detergenty

 

Firany najlepiej prać w środkach do tego przeznaczonych. Możesz też dodać płyn do zmiękczania tkanin, który zapobiegać będzie efektowi elektryzowania się tkaniny.

 

6. Wkładanie do bębna

 

Nigdy nie wkładaj do bębna pralki pogniecionych firan. Najlepiej przed umieszczeniem ich w pralce złożyć je w kostkę.

 

7. Suszenie

 

Firany ze sztucznych tkanin możesz bezpośrednio po wyjęciu z pralki powiesić na karnisz. Jeśli firanka wciąż jest na tyle mokra, że kapie z niej woda, zsuń ją, a na podłodze ułóż na przykład ręcznik. Firany wykonane z materiałów naturalnych dobrze jest suszyć na suszarce. Rozwieś je jednak tak, by nie powodować dodatkowych zagnieceń. Im mniej warstw, tym lepiej!

 

Jak usztywnić firanki?

 

Aby nasze firanki ładnie się układały i zyskały świeży połysk, warto je wykrochmalić. Co więcej, krochmal w przypadku firan stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie przed kurzem i bakteriami. Jak więc wykrochmalić firanki? Krochmal wlewamy do miski, a następnie dolewamy chłodną wodę mniej więcej do połowy jej pojemności. Do roztworu wkładamy wypraną wcześniej firankę i delikatnie ugniatamy ją, tak by w całości pokryła się krochmalem.

Specjalny krochmal do firan możemy wykorzystać podczas prania w pralce. Stosujemy go tak, jak płyn do płukania. W pralkach używajmy wyłącznie krochmalu do tego przeznaczonego!

 

Jak często prać firanki?

 

Częstotliwość prania firan zależeć będzie w dużej mierze od pomieszczenia, w którym zostały one powieszone. Te znajdujące się w sypialni z całą pewnością możemy prać rzadziej, niż te znajdujące się w kuchni, gdzie narażone są na intensywne zapachy, unoszące się w powietrzu drobinki tłuszczu czy gorącą parę. Inne czynniki, które sprzyjają szybkiemu brudzeniu się firan to duże ilości kurzu w pomieszczeniu, częste dotykanie, dym z papierosów czy wysokie zanieczyszczenie powietrza (smog), ale też chociażby zwierzęta, które brudzą wiszące w oknie tkaniny. W takim wypadku firany pierzmy nie rzadziej niż raz na kwartał. W przeciwnym razie wystarczy odświeżyć je co 4-6 miesięcy. Najlepiej jednak po prostu co jakiś czas sprawdzić ich stan.

 

Pranie chemiczne firanek

 

Alternatywą dla samodzielnego prania firanek może być pralnia chemiczna. Kiedy oddamy nasze firanki w ręce specjalistów, pozbędziemy się kłopotu związanego zarówno z praniem czy odplamianiem firan, jak i z ich prasowaniem. Ceny za pranie firan są różne, w zależności od miasta i samej pralni. Z reguły jednak podawane będą za 1m2 materiału. Z usług pralni warto skorzystać, kiedy nasze firany wykonane są z naprawdę bardzo delikatnych tkanin. Zyskamy wtedy pewność, że nie uszkodzimy ich, piorąc je w niewłaściwy sposób.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/pralka-robi-dziury-w-praniu-2740.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/pralka-tlucze-przy-wirowaniu-przyczyny-2866.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/woda-w-pojemniku-dozowniku-na-plyn-w-pralce-przyczyny-2736.html

Bosch
Bosch
Bosch
Bosch
Bosch
Bosch
Samsung
Samsung
Samsung
Samsung
Samsung
Samsung
Studio Nazeli
Studio Nazeli

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Boho loft - najmodniejsza odmiana stylu industrialnego


Wybierając styl przewodni do swojej kuchni zyskujemy pewność, że jej aranżacja...

Kuchnia górala, czyli aranżacja Twojej nowej kuchni


Każdy chciałby, aby jego dom 'miał klimat'. Poszczególne pomieszczenia...

Kuchnia w nowoczesnym wydaniu


Jeśli dekoracyjna glazura, sztukateria, ozdobne gzymsy, siemieniate drewno i wystawne...