Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Czy warto wybrać meble laminowane?

Porady


Czy warto wybrać meble laminowane?

Planując aranżację swojej przyszłej kuchni pierwszym z większych dylematów jaki się pojawi jest wybór rodzaju i wykończenia mebli kuchennych. Obecnie oprócz mebli wykonanych z naturalnego drewna szczególną popularnością cieszą się meble kuchenne laminowane oraz lakierowane. Przyjrzyjmy się cechom tych pierwszych.

Na zdjęciu: Studio Mebli Kome

Co to są fronty laminowane?


Meble kuchenne laminowane wykonywane są z płyty wiórowej lub ze sprasowanego papieru scalonego z płytą MDF. Taka baza pokrywana jest laminatem, który jest gładki i jednolity w fakturze. Krawędzie są zawsze szczelnie zabezpieczane taśmą PVC, by ochronić bazę pod laminatem przed wpływem wilgoci i wysokiej temperatury, które mogłyby ją osłabić i skutkować zniszczeniem. Dlatego gdy tylko zauważamy, że taśma uległa odklejeniu, należy powierzchnię oczyścić alkoholem, dokładnie osuszyć gorącym powietrzem np. z suszarki i przykleić na nowo.

 

Zalety mebli kuchennych laminowanych


Mimo że wydawać by się mogło, że największą zaletą mebli kuchennych pokrytych laminatem jest ich przystępna cena, to posiadają także ważne plusy związane z funkcjonalnością i trwałością. Użytkownicy cenią fronty laminowane za odporność na czynniki zewnętrzne charakterystyczne dla wnętrz kuchennych, czyli wilgoć, parę, częste czyszczenie oraz zmienne temperatury. Ponadto istotne jest to, że laminat nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Jeżeli meble laminowane będą w odpowiedni sposób czyszczone zapewni im to trwałość, którą będzie można się cieszyć przez lata. Laminowane powierzchnie szafek i szuflad są odporne na często zdarzające się podczas pracy w kuchni uszkodzenia – zadrapania, czy ścieranie. Walorem takich mebli jest także to, że są dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu każdy z powodzeniem może zdecydować o ich estetyce zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i gustami.

 

Czyszczenie mebli laminowanych


Meble laminowane są odporne na częste czyszczenie, dzięki czemu dobrze się sprawdzają we wnętrzach kuchennych, w których tak łatwo o brudne osady i uporczywe zabrudzenia. Na co dzień wystarczy je przecierać miękką ściereczką z mikrofibry nasączoną wodą i płynem do naczyń. Należy jednak pamiętać, by następnie je dokładnie osuszyć chłonną szmatką. W przypadku, gdy musimy usunąć uporczywe, zaschnięte lub tłuste zabrudzenia, wówczas warto je spryskać octem i zostawić na kilka minut. Ocet skutecznie rozpuszcza plamy i zaschnięty brud i wystarczy je następnie po prostu zmyć ciepłą wodą i osuszyć czyszczoną powierzchnię.

Komentarze


5.00/5 4 4
5
Kaska

Dużo praktycznych, pomocnych informacji dowiedziałam się czytając ten artykuł. Polecam, bo warto!


5
Janekx0w

Skorzystałem z tych rad. Polecam dalej..


5
Norbi

Czyszczenie mebli laminowanych nie jest jakoś bardzo czasochłonne. Wcześniej miałam meble drewniane i to było dopiero wyzwanie, żeby pozbyć się z nich brudu i zaschniętych plam!


5
Igor

Polecam fronty laminowane niż lakierowane. Są odporne na czynniki zewnętrzne. Testuje je już rok i na razie wszystko jest ok.

Zobacz również


Aranżacja okna w Twojej kuchni!


Szczęśliwi Ci, którzy mają okno w kuchni! Dzięki niemu mamy więcej światła w...

Gotowanie to wielka frajda!


Lubię gotować. Ale jeść, po prostu, uwielbiam! – wyznaje Dorota Gardias. I...

Jakie płytki podłogowe do kuchni?


Kuchnia jest wnętrzem, które na co dzień jest szczególnie intensywnie...