Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia przyjazna domownikom

Porady


Kuchnia przyjazna domownikom

Wnętrze kuchenne powinno być przede wszystkim w pełni ergonomiczne. Nie zapominajmy, że jeszcze bardziej niż estetyka w dziedzinie wykończenia owego lokum liczy się praktyczność jego wystroju. Pomieszczenie naszych kuchennych czterech kątów stanowi miejsce wykorzystywane do tak wielu rozmaitych czynności jak gotowanie, zmywanie, pieczenie itd., że konieczne jest jego odpowiednie przystosowanie, aby wszelkiego typu standardowe obowiązki móc realizować sprawnie i bezproblemowo.

Na zdjęciu: Studio MK Kuśmierczyk

Udogodnienia meblowe


Podstawową cechą kuchni na co dzień użytecznej jest właściwie dobrana zabudowa meblowa. Musimy uważać, aby nie „wcisnąć" do urządzanego pomieszczenia zbyt wielu niepotrzebnych elementów asortymentu. To może doprowadzić do zagracenia, przez co kuchnia stanie się optycznie dużo mniejsza niż jest w rzeczywistości. Niestety domownicy mają nierzadko poważny dylemat, bowiem ciężko jest im zaaranżować wystrój charakteryzowanego wnętrza w sposób z jednej strony przestronny, a z drugiej funkcjonalny. W zasadzie wiele kuchni to wąskie klitki, niekiedy niestandardowe kształtem, które trudno jest stosownie zagospodarować. Niemniej jednak producenci wyposażenia kuchennego mają już sporo interesujących rozwiązań zaplanowanych z myślą właśnie o konsumentach mających problem z nietypowym wnętrzem. Przykładem wartego szerszej uwagi elementu kuchennego są szuflady. Nierzadko zdarza się, że do pokoju kuchennego staramy się na siłę wepchać szafki z półkami, uznając iż pozwoli to na swobodne pomieszczenie wszelkich przyborów, akcesoriów oraz naczyń. Oczywiście zgadza się, ale pod warunkiem, że na kredensy – z reguły dość wielkie gabarytowo – mamy wystarczająco dużo wolnej powierzchni. Gdy natomiast jest wręcz odwrotnie, dobrze jest zastąpić szafki nowoczesnymi szufladami. Nie dość, że zajmują one mniej powierzchni, to dodatkowo są także znacznie bardziej komfortowe w wykorzystaniu. Możemy wysunąć daną szufladę i od razu mamy „na widoku" całą jej zawartość. Nie trzeba szperać, wyciągać na wierzch wszystkich produktów, przekładać artykułów czy garnków z miejsca na miejsce. Szczególnie polecane są praktyczne modele z pełnym wysuwem, które są pojemne i przy tym odznaczają się także dość dużym maksymalnym obciążeniem.

 

Bez kantów i rogów

 

O braku przestronności w pomieszczeniu kuchennym wielokrotnie przesądzają także zbyt potężne rozmiarowo elementy meblowe, które były modne jeszcze paręnaście lat temu. Konsumenci wybierając zabudowę do swojej kuchni starali się kupić jak najwięcej za jak najmniej środków pieniężnych. W obiektach kuchennego użytku panował w związku z tym swego rodzaju „przesyt". Asortymentu było za dużo, często wiele jego części było zbytecznych, biorąc pod uwagę czy to liczebność lokatorów, czy też metraż wyposażanego wnętrza. Dzisiejsze trendy są natomiast wręcz odwrotne do dawniej popularnych stylizacji. Obecnie panuje zamiłowanie do minimalizmu i prostoty. Za przyjazną użytkownikowi kuchnię uznaje się przestrzeń zaaranżowaną kompletami meblowymi robionymi na specjalne życzenie, które poza tym, iż są wymierzone co do milimetra, to dodatkowo wyróżniają się surowością „designu". Brak w nich wystających, ostrych krawędzi, mocno zarysowanych kantów. Są pozbawione uchwytów, poręczy, mają gładkie fronty. Ku rozczarowaniu z pewnością nie jednego, takie rozwiązania meblowe okazują się w praktyce nie tylko dużo ciekawsze i bardziej eleganckie, ale także ogromnie funkcjonalne. Producenci proponują elektryczne wspomaganie otwierania. By wysunąć szufladę czy otworzyć drzwiczki szafki, wystarczy jedynie lekko nadusić powierzchnię części frontowej mebla. Nie musimy nawet mieć do tego „wolnej" ręki, równie dobrze możemy nacisnąć stopą czy biodrem. Meble otworzą się samoczynnie i automatycznie.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Ludowo ale i nowocześnie – kuchnia neofolk


Wśród awangardowych stylizacji kuchennych od paru lat ponownie wraca do łask...

Kuchnia w stylu amerykańskim


Ciepłe, elegancko przystrojone, klimatyczne – takie są wnętrza kuchenne w stylu...

Stół do dużej kuchni – sosna, buk czy dąb?


Stół to serce kuchni – to tutaj wspólnie spędzamy czas gotując i...