Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Pralka w kuchni

Porady


Pralka w kuchni

Dla większości z nas najodpowiedniejszym miejscem na usytuowanie pralki jest łazienka. Pomieszczenie to spełnia wszelkie wymogi, zarówno techniczne jak praktyczne, podobnie jak oddzielna pralnia lub piwnica. Gdzie jednak mają ją ulokować właściciele wyjątkowo małych mieszkań i łazienek, w których nie da się wcisnąć nic poza umywalką i kabiną prysznicową? W takich wypadkach warto rozważyć umiejscowienie pralki w... kuchni.

Duże wymagania

Brak miejsca w łazience to główny powód szukania dla pralki innej lokalizacji. Nie jest to jednak proste zadanie, bowiem pralki nie można postawić w byle jakim miejscu. Jako urządzenie AGD potrzebuje do swej pracy nie tylko podłączenia do sieci elektrycznej, ale co ważniejsze do sieci wodno-kanalizacyjnej. Poza tym, mimo najnowocześniejszych zabezpieczeń antywypływowych, musimy liczyć się z ryzykiem przypadkowej awarii i zalaniem pomieszczenia. Warto więc przemyśleć tę kwestię i ulokować urządzenie w miejscu z płytkami podłogowymi lub wykładziną, by uniknąć w przyszłości kosztownych remontów. Jeśli nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem, które można zaadoptować na pralnię, kuchnia wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem.
 

Za i przeciw

Ulokowanie pralki w kuchni ma tyle zwolenników co przeciwników. Ostateczna decyzja należy do domowników, jednak warto poznać podstawowe wady i zalety takiego rozwiązania. Pralka w kuchni z pewnością „uwalnia" łazienkę, dodaje jej przestrzeni, którą, szczególnie w małych pomieszczeniach, można wykorzystać na zamontowanie przestronnej wanny lub bidetu. Co więcej, łazienka bez pralki może stać się prawdziwym salonem kąpielowym, w którym nic nie będzie przeszkadzać w pełnym relaksie. W kuchni z kolei można mieć wszystko pod ręką, co daje możliwość kontrolowania prania podczas przygotowywania posiłków. Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują na konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca na pralkę w kuchni oraz na detergenty typu proszek do prania czy płyn do płukania tkanin. Podkreślają też, że w kuchni nie ma miejsca na podręczną suszarkę, a tym bardziej na kosz z brudną bielizną, której przechowywanie w kuchni byłoby po prostu niehigieniczne.


Zdjęcie: Hotpoint


Niewidoczna

Myli się jednak ten, kto sądzi, że widok pralki będzie szpecił kuchenną zabudowę, bowiem producenci sprzętów AGD wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom klientów oferują specjalne pralki do zabudowy szafkowej. Wybierając taki sprzęt możemy mieć pewność, że pralka w kuchni będzie zupełnie niewidoczna, ukryta zostanie za frontem kuchennej szafki. Z zewnątrz niczym nie będzie się wyróżniać od pozostałej zabudowy meblowej. Zazwyczaj tego typu pralki mają wymiary dostosowane do zabudowy, są na tyle niskie, by zmieścić się pod kuchennym blatem, są ładowane od przodu, dzięki czemu nie ma najmniejszego problemu z ich użytkowaniem. Pralki do zabudowy mają 60 cm szerokości, 55 cm głębokości, a ich wysokość waha się w przedziale 83-85 cm. Decydując się na zabudowę pralki sprawdźmy jednak czy swobodnie się ona otwiera, podobnie jak osłaniający ją front szafki. Powinien być też zapewniony swobodny dostęp do urządzenia na wypadek awarii czy konieczności wymiany sprzętu. To ważne kwestie, które koniecznie trzeba brać pod uwagę.
 

Wyjście awaryjne

Jeśli nie zależy nam na zabudowywaniu pralki, możemy wybrać model wolnostojący. To rozwiązanie dla osób, które nie chcą jej ukrywać, przeciwnie, zależy im na wyeksponowaniu sprzętu o ciekawym designie. Owszem, pralka w kuchni może stać się ozdobą i dopełnieniem kuchennej aranżacji podobnie jak inne urządzenia AGD pod warunkiem, że jej styl i design będą nie tylko wyjątkowo dekoracyjne ale i dopasowane do reszty sprzętu i stylu całej kuchni. Wśród modeli wolnostojących z pewnością znajdziemy odpowiedni do swej kuchni. Dostępne są bowiem zarówno egzemplarze niższe (by móc je umiejscowić pod kuchennym blatem), jak i standardowe, które lokuje się jako osobne urządzenia. W takim wypadku można pokusić się też o pralkę otwieraną od góry, która od frontu przypominać będzie zmywarkę. Niestety nie da się jej umieścić pod blatem roboczym, co nieco może zburzyć koncepcję całej kuchennej zabudowy.
 

Wymagania techniczne

O ile pralki do zabudowy są przystosowane do ich umiejscowienia w ciągu szafek, o tyle modele wolnostojące podczas swej pracy, szczególnie wirowania, mogą powodować wstrząsy, a nawet delikatne przemieszczanie się urządzenia, co może grozić uszkodzeniami sąsiednich sprzętów lub szafek. Ważne jest więc zachowanie odpowiednich odstępów od pralki – ok. 2-3 cm po bokach i 5-10 cm od ściany. Przy planowaniu kuchennej zabudowy dobrze jest też wziąć pod uwagę lokalizację ujęcia wody i odpływu kanalizacyjnego oraz gniazdka elektrycznego. Pralka musi być ulokowana w pobliżu tych 3 przyłączy, inaczej nie będzie mogła poprawnie pracować (doprowadzenie prądu przedłużaczem nie jest zbyt dobrym rozwianiem, odpływ wody z pralki też wymaga odpowiedniego spadku, nie może więc ona być ulokowana zbyt daleko od rur kanalizacyjnych).

 

Komentarze


1.50/5 2 2
2

Moim zdaniem to ryzykowne - wygodne ale rysykowne! Arrr.


1

u mnie w domu pralka w kuchni stoi od lat i nic sie z nia - ani z obudową nie dzieje! polecam

Zobacz również


5 pomysłów na kuchenną ścianę


Fragment ściany nad kuchennym blatem pomiędzy ciągiem dolnych i górnych szafek...

Kuchenny koszmar – przypalony garnek


Dużego błędu nie popełnimy, jeśli w tym miejscu odniesiemy się do słów...

Jak zmniejszyć hałas w kuchni?


Rosnące tempo życia, nieustający pośpiech, konieczność robienia wszystkiego „na...