Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Pralka pobiera wodę podczas wirowania - możliwe...

Porady


Pralka pobiera wodę podczas wirowania - możliwe przyczyny

Sprawne działanie pralki jest priorytetem w codziennym funkcjonowaniu domowników. Każda awaria lub problem z jej optymalnym działaniem może więc przysporzyć nie lada zmartwień, tym bardziej że ewentualne naprawy bywają kosztowne, a brak pralki w domu to spore obciążenie dla życia rodziny. Dlatego, gdy okazuje się że pralka pobiera wodę podczas wirowania, warto zacząć od razu reagować, aby nie doszło do całkowitego zepsucia urządzenia. Sprawdź jakie są najczęstsze przyczyny takiej usterki i jak sobie z nimi poradzić, by uchronić się od konieczności wymiany urządzenia na nowe.

Na zdjęciu: Samsung

Przyczyny pobierania wody podczas wirowania pralki

 

Każdy użytkownik wie, że wszelkie symptomy niepoprawnego sposobu pracy pralki nie wróżą nic dobrego. Podobnie jest w przypadku, gdy pralka pobiera wodę podczas wirowania, co w efekcie czyni proces prania niekompletnym. Problem z wirowaniem to jedna z popularnych usterek pralek, ale na szczęście jeżeli szybko zdiagnozujemy dlaczego on w ogóle wystąpił, to prawdopodobnie uda nam się uniknąć zbyt kosztownych napraw lub wymiany sprzętu na nowy. Gdy pralka podczas wirowania nabiera wodę, wówczas w konsekwencji pranie po skończonym cyklu nadal jest mokre. Musimy je więc ręcznie wykręcać, a proces suszenia okaże się i tak zdecydowanie dłuższy niż, gdyby pralka dobrze odwirowała wilgoć.

W większości przypadków przyczynami pobierania wody podczas wirowania pralki mogą być:
• uszkodzony elektrozawór,
• awaria hydrostatu,
• zepsuta pompa odpływowa.

 

Sprawdź czy elektrozawór nie jest uszkodzony

 

Każda pralka wyposażona jest w elektrozawór, którego głównym zadaniem jest dopilnowanie, aby w odpowiednim momencie zamknąć lub otworzyć przepływ wody. Gdy ulega on awarii, to pralka zawsze zaczyna działać nieprawidłowo, co objawia się albo nie pobieraniem przez nią wody, albo wpuszczaniem jej do bębna wtedy kiedy nie powinno to następować np. podczas wirowania. Dlatego tak ważne jest poznanie sygnałów, które oznaczają, że konieczna będzie wymiana tego elementu.
Awaria elektrozaworu to jedna z najpowszechniej występujących usterek w pralkach, w których wystąpiło pobieranie wody podczas wirowania prania. Aby upewnić się, czy to właśnie w tym elemencie tkwi przyczyna naszych problemów wystarczy wykonać test polegający na odłączeniu zasilania pralki. Jeżeli wciąż pralka będzie pobierać wodę, to zyskujemy pewność że elektrozawór nie działa tak jak powinien. Wówczas rozwiązaniem jest wymiana go na nowy.

 

Możliwa awaria hydrostatu

 

Hydrostat to element wyposażenia każdej pralki odpowiadający za otwieranie i zamykanie przepływu wody na podstawie wskazań czujników. Jeśli wystąpi awaria hydrostatu, wówczas działanie pralki będzie znacznie odbiegać od normy, a efekty prania z pewnością nie przyniosą satysfakcji. Nieodpowiednie wskazania hydrostatu mogą być przyczyną pobierania zbyt dużej ilości wody. W takim przypadku hydrostat wysyła niewłaściwy sygnał elektrozaworowi, który nie przestaje pobierać wody. Gdy pralka pobierze optymalną ilość wody, sprawny hydrostat odcina zasilanie elektrozaworu. Jeżeli jednak doszło do jego uszkodzenia, to nie będzie przesyłał prawidłowych informacji do elektrozaworu. Aby więc zlokalizować przyczynę problemu występującego podczas wirowania, warto sprawdzić czy wężyk hydrostatu nie jest zablokowany oraz czy on sam działa prawidłowo. W przypadku awarii trzeba wymienić ten element na nowy, by przywrócić optymalne działanie pralki.

 

Uszkodzona pompa odpływowa

 

Jednym z powszechnie występujących objawów uszkodzenia pompy odpływowej pralki jest pozostawanie wody w zbiorniku już po zakończeniu cyklu. Pompa odpływowa pralki jest elementem kluczowym w tym urządzeniu, gdyż jej podstawową rolą jest utrzymanie prawidłowego poziomu wody. Pompa odpływowa bierze udział w niemal wszystkich ważnych etapach cyklu prania i jeśli uległa awarii należy się pospieszyć z jej naprawą lub wymianą. W przypadku gdy po zakończonym wirowaniu ubrania wciąż są mokre lub zbyt wilgotne oznacza to, że pralka nadal trzymała wodę zamiast ją odwirować. Wówczas warto wziąć pod uwagę, że przyczyną może być pompa odpływowa. Jeśli hydrostat i elektrozawór działają poprawnie, musimy przejść do sprawdzenia kondycji pompy. Czasem zdarza się, że za jej złe działanie odpowiada uszkodzenie mechanicznie lub brak dopływu prądu. Jeśli doszło do awarii konieczna będzie wymiana tego elementu.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Dark nordic – poznaj skandynawskie wnętrza w ciemnej...


Moda na wnętrza scandi towarzyszy nam już od długiego czasu, choć trend ten ciągle...

Ciepło wprost z kranu


Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez bieżącej, ciepłej wody w kranie. Nie sposób...

Ścianka działowa – sposób na oddzielenie kuchni i...


Kuchnie otwarte na salon to bardzo popularny trend w aranżacji mieszkań. Połączenie...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności