Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak zabudować pralkę wolnostojącą w kuchni?

Porady


Jak zabudować pralkę wolnostojącą w kuchni?

Szczególnie w małych mieszkaniach przeniesienie pralki z łazienki do kuchni okazuje się niekiedy wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu niewielką przestrzeń jesteśmy w stanie zagospodarować znacznie funkcjonalniej. Gdzie w kuchni umieścić pralkę, czy każda pralka wolnostojąca nadaje się do zabudowania i jak powinna wyglądać zabudowa pralki w kuchni?

Pralka wolnostojąca – jaka nadaje się do zabudowy kuchennej?

 

Pierwsze pytanie, jakie nasuwa nam się, kiedy myślimy o umieszczeniu pralki wolnostojącej w kuchni, to z pewnością pytanie o to, czy nasza pralka nadaje się do zabudowania. Jakie warunki musi spełniać pralka wolnostojąca, aby mogła być umieszczona w zabudowie?

  • Pralka musi być ładowana z przodu – pod blatem kuchennym oczywiście nie będziemy w stanie zainstalować pralki ładowanej od góry,
  • pralka powinna posiadać regulowane nóżki – dzięki nim będziemy mogli wypoziomować nasze urządzenie, ale także dostosujemy jej wysokość do wysokości blatu tak, by nie zaburzać układu kuchennej aranżacji,
  • pralka musi posiadać zdejmowaną pokrywę – jeżeli pralka ma zostać zabudowana pod blatem powinna być wyposażona w zdejmowaną pokrywę. Jej dezinstalacja pozwoli nam łatwo zmieścić urządzenie pod blatem.

 

Pralki do kuchni

 

Jak zabudować pralkę wolnostojącą w kuchni?

 

Zanim przeniesiemy pralkę do kuchni, upewnijmy się, że jesteśmy w stanie wygospodarować dla niej odpowiednio dużo miejsca. W pierwszej kolejności zatem zdecydujmy, gdzie w kuchni chcemy ustawić pralkę (pamiętajmy, że musimy zapewnić jej dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej) i wykonajmy pomiary. Sprawdźmy wymiary pralki oraz to, czy jej drzwiczki będą otwierały się bez przeszkód oraz czy będziemy w stanie zachować właściwą odległość pomiędzy urządzeniem a ścianą oraz przylegającymi szafkami kuchennymi. Ponieważ obudowa pralki wolnostojącej nie jest przystosowana do zabudowy, ważne jest zapewnienie tu kilkucentymetrowego dystansu. Pralka ponadto powinna być podłączona do gniazda elektrycznego, do którego będziemy mieć łatwy dostęp. Podczas czyszczenia pralki powinniśmy ją odłączyć od zasilania. Dlatego też, jeżeli chcemy odpowiednio dbać o nasze urządzenie, warto, by gniazdo było łatwo dostępne.

 

Jak ukryć pralkę w kuchni?

 

Pralkę wolnostojącą w kuchni możemy zainstalować pod blatem, tak by była ona w pełni widoczna, ale możemy także ustawić ją w kuchni w bardziej dyskretny sposób. Jakie rozwiązania mamy do wyboru?

Gotowa zabudowa pralki – przenosząc pralkę z łazienki do kuchni, możemy pomyśleć o zakupie gotowej szafki, w której ukryjemy nasze urządzenie.

Pralka w szafce kuchennej – czy można umieścić pralkę wolnostojącą w zwykłej szafce? O ile pozwolą na to wymiary pralki, nie ma ku temu żadnych przeciwskazań. Upewnijmy się jednak wcześniej, będziemy mogli wygodnie korzystać z pralki, a więc np.: czy zawiasy szafki nie będą przeszkadzać albo czy możliwe będzie napełnienie dozownika pralki. Wtedy też możemy podjąć ewentualną decyzję o tym, czy zostawić drzwi szafki, czy lepiej będzie je zdjąć.

Pralka wolnostojąca w szafie – wysoka zabudowa to doskonałe miejsca na umieszczenie pralki. W szafie z pewnością znajdziemy też miejsce na schowanie detergentów i innych akcesoriów do prania, dzięki czemu wszystko, czego potrzebujemy, będzie pod ręką.

Pralka we wnęce – pralkę w kuchni można schować również we wnęce. Pozwoli nam to praktycznie wykorzystać tę problematyczną niekiedy przestrzeń.

 

Pralka w zabudowie – wady i zalety

 

Czy umieszczanie pralki wolnostojącej w zabudowie kuchennej to dobry pomysł, czy lepszym wyborem będzie zakup pralki dedykowanej pod zabudowę? A może jednak nie rezygnować z pralki w łazience i zdecydować się na zabudowę pralki w łazience? Sprawdź nasze zestawienie i poznaj plusy i minusy wszystkich rozwiązań.

 

 

W ŁAZIENCE

W KUCHNI

PRALKA WOLNOSTOJĄCA

W ZABUDOWIE

Pralka umieszczona w ciągu zabudowy łazienkowej prezentuje się znacznie bardziej atrakcyjnie, tworząc harmonijną aranżację i sprawiając wrażenie, że nasza łazienka jest uporządkowana.

 

Dostęp do pralki wolnostojącej umieszczonej w zabudowie, w razie ewentualnej usterki, będzie łatwiejszy, niż w przypadku typowej pralki pod zabudowę.

 

Umieszczenie pralki w kuchni pozwoli na zaoszczędzenie miejsca w małej łazience.

 

Pralka wolnostojąca będzie pracować nieco głośniej, niż pralka dedykowana pod zabudowę, co może być dość uciążliwe w przypadku otwartej kuchni.

PRALKA DO ZABUDOWY

Zabudowana pralka powoli dowolnie zaaranżować dostępną przestrzeń pod względem stylu.

 

Odpowiednio zaprojektowana zabudowa jest przystosowana do pomieszczenia oraz potrzeb właściciela, a także pozwala ukryć takie akcesoria jak kosz na pranie czy suszarka, dzięki czemu łazienka zyskuje estetyczny wygląd.

Pralka do zabudowy w kuchni nie będzie zaburzać kuchennej aranżacji. W zamkniętej szafce będzie niewidoczna, a więc w pełni wtopi się wystrój pomieszczenia.

 

Pralki do zabudowy często posiadają obudowę tłumiącą drgania podczas wirowania, dlatego pracują ciszej i nie uderzają o sąsiadujące meble.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę do zabudowy?

 

Jeżeli decydujemy się na ustawienie w kuchni pralki przeznaczonej do zabudowy, warto wiedzieć, jakie parametry wziąć pod uwagę, wybierając model na miarę naszych potrzeb. Najważniejsze aspekty to:

  • ładowność pralki – dobrze dobrana pozwoli nam na ekonomiczne korzystanie z urządzenia. Dla singla dobrym wyborem będzie pralka o załadunku na poziomie 5,5 – 6 kg. Pralki 7 i 8-kilogramowe sprawdzą się w dwu- i trzyosobowych rodzinach. W większych gospodarstwach warto postawić na urządzenia o 9-kilogramowej pojemności,
  • klasa energetyczna – im wyższa efektywność energetyczna, tym większe oszczędności. Pralki o najwyższej klasie energetycznej zużywać będą znacznie mniej prądu, co z kolei z całą pewnością pozytywnie odbije się na rachunkach za energię,
  • programy prania – sprawdźmy, jakie programy oferuje model, który jest w kręgu naszych zainteresowań, i czy spełnią one nasze oczekiwania,
  • gwarancja – długość gwarancji udzielanej przez producenta niejako potwierdza jakość urządzenia.

 

Beko
Beko
Whirlpool
Whirlpool

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Długa wąska kuchnia? To nie problem!


Każdy z nas marzy o pięknej, przestronnej dużej kuchni. Niestety, nie każdy może...

Energetyzująca Viva Magenta – odważny i radosny kolor...


Tradycyjnie w grudniu 2022 Instytut Pantone wybrał kolor, który według...

Silikon w kuchni. Sprawdź jego możliwości!


Silikonowe naczynia i gadżety kuchenne stają się coraz bardziej popularne. Nic w tym...