Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Rozwiązania zwiększające higienę w kuchni

Porady

Rozwiązania zwiększające higienę w kuchni

Ulubione0

Mimo że kuchnia jest wnętrzem, które czyszczone jest najczęściej w porównaniu z innymi pomieszczeniami w domu, to jednak okazuje się być największym siedliskiem rozwoju bakterii. Związane jest to z tym, że panują w niej idealne warunki do rozwoju bakterii i zarazków, co oczywiście może być szkodliwe dla zdrowia domowników. Wnętrze, w którym przygotowujemy posiłki musi być nie tylko wyczyszczone, ale także higieniczne. Jak zwiększyć higienę w kuchni?

Higiena w kuchni
Kuchnię sprzątamy praktycznie każdego dnia. W związku z przygotowywaniem w niej potraw, łatwo o bałagan, resztki płynów i pożywienia na blacie i płycie grzewczej. Dlatego na co dzień wycieramy meble kuchenne, by przywrócić im czysty wygląd. Niestety, mimo że wnętrze wygląda na czyste, niekoniecznie jest też higieniczne. Najniebezpieczniejszym skupiskiem zarazków są okolice zlewozmywaka, odpływy, fugi, a także deski do krojenia. W miejscach o podwyższonym stopniu wilgotności i tam gdzie jest ciepło drobnoustroje rozwijają się najintensywniej. Aby podnieść warunki higieniczne w kuchni, warto oprócz tradycyjnych form sprzątania wprowadzić kilka dodatkowych czynności.

Nie bój się wrzątku
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez profesora mikrobiologii Chucka Gerba z Uniwersytetu w Arizonie najwięcej zarazków znajduje się na desce do krojenia, ścierkach oraz gąbkach. Mimo że często wymieniamy gąbki na nowe, ściereczki pierzemy, a deski myjemy w zlewie na bieżąco, to nie usuwamy z nich bakterii. Dlatego deski do krojenia należy przelewać wrzątkiem przynajmniej raz dziennie – szczególnie gdy było na nich krojone surowe mięso. Najpierw należy tradycyjnie umyć deskę pod bieżącą wodą z płynem do naczyń, a następnie przelać strumieniem wrzątku. Później wystarczy ją już tylko starannie osuszyć. Antybakteryjne działanie można także uzyskać posypując deskę sodą oczyszczoną i skrapiając ją sokiem z cytryny. Skórą z cytryny należy rozetrzeć taką papkę i po paru minutach po prostu spłukać i osuszyć. Wrzątkiem można także przelewać gąbki, którymi myjemy naczynia. Ściereczki natomiast należy wymieniać codziennie na nowe i prać je w pralce w wysokiej temperaturze.

Jak podnieść higienę w kuchni:

  • myj ręce przed i po każdym kontakcie z żywnością,
  • przechowuj żywność w zamykanych pojemnikach zarówno w szafkach, jak i w lodówce,
  • dokładnie czyść wszelkie szczeliny na złączeniach blatu, wokół płyty grzewczej i zmywaka,
  • powierzchnie czyścić octem i dopiero przemywaj letni wodą z płynem,
  • dokładnie susz czyszczone powierzchnie,
  • często wietrz wnętrze kuchni.

Zobacz również

Urządzamy kuchnię – lepiej wybrać jasną czy ciemną aranżację?

Urządzamy kuchnię – lepiej wybrać jasną czy...

Biel jest na topie Już od kilku lat biel i inne jasne kolory przejęły całkowicie nasze kuchnie....

Czym różni się piekarnik parowy od zwykłego?

Czym różni się piekarnik parowy od zwykłego?

Piekarnik parowy, czyli urządzenie dwa w jednym Piekarnik parowy to typowe urządzenie 2 w 1. Jest...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena