Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sprzęt agd Pod ciśnieniem, czyli jak kupić ekspres...

Sprzęt agd


Pod ciśnieniem, czyli jak kupić ekspres ciśnieniowy

Nie od dziś wiadomo, że dobra kawa doskonale pobudza, dodaje energii i sił. Jest niezwykle wykwintnym i smacznym napojem, pod warunkiem, że jest przyrządzona w odpowiedni sposób. Popularnym obecnie i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest przygotowywanie jej w ekspresie ciśnieniowym, jednak jak spośród niezwykle bogatej oferty rynkowej wybrać ten odpowiedni?

Niełatwy wybór

Producenci oferują obecnie setki modeli ekspresów ciśnieniowych. Wybór odpowiedniego zależy od wielu czynników, między innymi od tego jak często pijemy kawę, jakie udogodnienia cenimy najbardziej, ale też na jaki wydatek jesteśmy sobie w stanie pozwolić. Na sklepowych półkach znajdziemy bowiem zarówno mało skomplikowane, proste ekspresy, które dostać można już nawet za 100 zł, jak i bardzo rozbudowane, profesjonalne kawiarki za kilkanaście tysięcy zł!
 

Oto najważniejsze parametry, jakie warto wziąć pod uwagę kupując ekspres:

  • Rodzaj: ręczny, automatyczny, kapsułkowy. Za pomocą ręcznego ekspresu jesteśmy w stanie przygotować najlepszą kawę, pod warunkiem, że mamy umiejętności utalentowanego baristy. Dlatego do użytku domowego, szczególnie jeśli nie mamy wprawy w przygotowywaniu prawdziwej kawy, najlepiej sprawdzi się ekspres automatyczny. Odpowiednio zaprogramowany sam odmierzy odpowiednią ilość kawy, dostosuje wodę, jej temperaturę i ciśnienie. Nie musisz też obawiać się o fusy, bowiem w przypadku ekspresów automatycznych pojemnik na odpady wystarczy opróżniać co kilka filiżanek. Ekspres kapsułkowy to z kolei rozwiązanie dla bardzo zabieganych osób, jest niezwykle prosty w obsłudze, pozwala za pomocą jednego przycisku przyrządzić różne kawy w zależności od naboju, jaki załadujemy w danej chwili do urządzenia.
  • Wielkość. Stając przed wyborem ekspresu musimy podjąć decyzję czy ma to być ekspres do zabudowy czy wolnostojący. Jeśli zdecydujemy się na ekspres wolnostojący musimy mieć świadomość, że zajmie on trochę miejsca na blacie kuchennym. Z reguły ekspresy mają wymiary sięgające nawet 40-50 cm szerokości i głębokości. Musimy także pamiętać, by zapewnić sobie swobodny dostęp do pojemnika na wodę czy fusy. Ekspres do zabudowy z kolei może i estetycznie się prezentuje, ale jego lokalizację musimy zaplanować jeszcze na etapie projektowania zabudowy kuchennej i już wtedy dobrze jest się zdecydować na konkretny model.
  • Młynek. Dobrze by wybrany przez nas model posiadał młynek żarnowy, z regulacją stopnia zmielenia kawy. Dzięki temu możemy dostosować grubość zmienienia ziaren, nie każdy gatunek bowiem miele się tak samo. Co więcej stopień zmielenia wpływa też na aromat i smak napoju, dlatego regulacja pozwoli na swobodne eksperymentowanie i dostosowanie miałkości kawy do indywidualnych upodobań.
  • Regulacja mocy kawy sprawdzi się w domach, w których każdy z domowników lubi inny rodzaj i moc kawowego napoju. Dzięki płynnej regulacji można bez problemu zrobić ulubioną, indywidualnie dostosowaną kawę.
  • System spieniania i podgrzewania mleka. Większość ekspresów ciśnieniowych wyposażonych jest w te systemy. Z reguły jest to specjalna dysza do wytwarzania pary, która umożliwia ubijanie mleka będącego dodatkiem do wielu innych kawowych napojów jak cappuccino, czy latte. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w systemy, które same spieniają, podgrzewają mleko i wlewają je do filiżanki wraz z kawą. Na rynku można też dostać ekspresy z wbudowanymi pojemnikami na mleko. To jeszcze bardziej wygodne rozwiązanie, bowiem ekspres sam pobiera, podgrzewa mleko i przygotowuje smaczne cappuccino, co więcej pianka taka jest o wiele trwalsza i dłużej utrzymuje się na kawie.
  • Wyposażenie dodatkowe. Dobrze jeśli ekspres wyposażony jest w szereg udogodnień, które mogą być bardzo przydatne w codziennym funkcjonowaniu. Świetnym rozwiązaniem jest np. możliwość zaprogramowania ekspresu na konkretną godzinę, by co rano czekała na nas filiżanka świeżo zaparzonej, gorącej kawy. Płyta podgrzewająca z kolei pozwoli zagrzać filiżanki przed wypełnieniem ich kawą, filtr do wody umożliwi oczyszczanie wody, szczególnie z kamienia, dzięki czemu ekspres będzie bezawaryjnie funkcjonował dłużej, a regulowana wysokość dysz wylotowych umożliwi dostosowanie ich do wielkości filiżanek lub kubków, z których chcemy napić się kawy.

Komentarze


4.50/5 2 2
5

O tak, jak kawka to tylko z ekspresu.


4

polecam ekspres auromatyczny, moj zdaje egz

Zobacz również


Sprzęt AGD dla seniora


Nowoczesne urządzenia, których zadaniem jest ułatwienie życia na co dzień, mogą...

Jak właściwie konserwować kuchenne deski?


Dobrze jest, gdy do dyspozycji mamy kilka różnych rodzajów desek o...

Jak wybrać maszynkę do mięsa?


Myli się ten, kto sądzi, że mielone kotlety, pasztety itp. odeszły już dawno w...