Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Płyta indukcyjna – czy warto się na nią...

Porady


Płyta indukcyjna – czy warto się na nią zdecydować?

Mamy coraz więcej możliwości. Dawniej w kuchni królowały kuchnie gazowe, być może właśnie dlatego, że były tak naprawdę jedynym rozwiązaniem. Teraz mamy aż trzy możliwości – możemy przebierać między płytą gazową, ceramiczną i indukcyjną. Różne funkcje, systemy działania, dodatkowe bajery – to wszystko może zafundować nam jedynie zawrót głowy i utrudnić podjęcie decyzji. W ostatnich latach ogromną popularnością zaczęła cieszyć się płyta indukcyjna. Dlaczego?

Na zdjęciu: Studio Mebli Sułowicz

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem płyty indukcyjnej?
Przede wszystkim należy zapoznać się z zasadą działania tego typu płyt. Gotowanie na płycie indukcyjnej odbywa się za pomocą szybkozmiennego pola magnetycznego. Ciepło powstaje w wyniku przemiany energii elektrycznej na cieplną. Aby 'to wszystko miało sens' do gotowania konieczne są specjalne naczynia. Chcąc korzystać z płyty indukcyjnej będziemy potrzebować specjalnych garnków – wykonanych z żelaza lub ze stali. Aby naczynia 'działały' na indukcji, muszą po prostu być przyciągane przez magnes. Poszukując ich w sklepach należy zwrócić uwagę na oznaczenia – tego typu naczynia powinny posiadać informacje związaną z ich użytkowaniem. Oczywiście fakt, że zwykłe naczynia 'nie będą działać' na naszej nowej kuchence może zniechęcić – wiąże się to bowiem z dodatkowymi kosztami – dodatkowo trzeba kupić jeszcze naczynia, jednak zanim pochopnie odrzucicie płytę indukcyjną, zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu.

 

Zalety płyt indukcyjnych
Jak już wspomnieliśmy, płyty indukcyjne cieszą się dużym uznaniem wśród konsumentów. Dlaczego? Posiadają one wiele zalet, które podczas codziennej eksploatacji okazują się nieocenione! Przede wszystkim, tego typu płyty ceni się za szybkość grzania. W tej kwestii indukcja nie ma sobie równych. Bardzo szybko się nagrzewa, co przekłada się na czas poświęcony przygotowaniu potraw. Mogłoby się wydawać, że skoro indukcja jest taka szybka, to jest również kosztowna – nic bardziej mylnego! Płyta indukcyjna jest energooszczędna - jest to najbardziej ekonomiczna wersja płyty dostępna na rynku. Wszystko za sprawą jej działania. Ogrzewana nie jest cała płyta, a jedynie konkretne miejsce, gdzie płyta styka się z naczyniem. Dodatkowo, cała płyta podczas gotowania pozostaje chłodna – nie nagrzewa się, dlatego ryzyko oparzenia jest znacznie zmniejszone. Dodatkowo, nowoczesne płyty indukcyjne wyposażone są w czujniki, które odpowiedzialne są za wyłączenie urządzenia podczas gdy nie wykryją obecności naczynia na płycie. Płyta indukcyjna to ogromna wygoda – nie tylko ze względu na gotowanie, ale również biorąc pod uwagę sprzątanie. Tego typu płyty grzewcze są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Wystarczy po użyciu przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką i gotowe! Płyty indukcyjne posiadają szereg dodatkowych funkcji, które ułatwiają codzienne korzystanie. Jest to innowacyjne spojrzenie na gotowanie – możemy szybciej, lepiej i wygodniej. Dlaczego więc nie skorzystać?

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Natalka

Dzięki za artykuł. Myślimy teraz o kupieniu płyty indukcyjnej i własnie oglądaliśmy jeden model Beko (HII 64505 FHT) i chyba się zdecydujemy na niego ;)

Zobacz również


Kuchnia z wyspą otwarta na salon – inspiracje i...


Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej z...

Rodzaje płyt kuchennych


Płyta, na której ustawiasz naczynia podczas gotowania powinna odznaczać się...

Z czego składa się płyta indukcyjna?


Płyta indukcyjna pomaga nam gotować szybciej i wydajniej. Ale jak to się dzieje, że...