Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
Sprzęt AGD i Wyposażenie Do Kuchni - Porady Ekspertów | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sprzęt agd Płyta gazowa czy indukcja? Co wybrać?

Sprzęt agd


Płyta gazowa czy indukcja? Co wybrać?

Urządzając nową kuchnię czy chociażby wymieniając sprzęt AGD na nowy, stajemy przed decyzją: płyta gazowa czy indukcyjna. Oba warianty mają swoje plusy i minusy, dlatego zanim wybierzemy jeden z nich, dobrze jest przyjrzeć się bliżej obydwu możliwościom. Pomoże Ci w tym nasz poradnik, w którym porównamy nowoczesne płyty indukcyjne i tradycyjne kuchenki gazowe. Wszystko po co, by ułatwić Ci wybór urządzenia, które spełni Twoje oczekiwania i idealnie wpisze się w Twój styl życia.

Na zdjęciu: Studio Vigo

Jak działa kuchenka na gaz?

 

Kuchenka gazowa to urządzenie, które działa w oparciu o spalanie gazu. Najczęściej jest to gaz ziemny lub propan-butan. Gaz z sieci lub podłączonej do płyty butli płynie do palników umieszczonych na jej powierzchni. Pod każdym z nich znajduje się zawór umożliwiający kontrolę przepływu gazu. Pozwala na to przekręcanie pokręteł na panelu sterowania, z pomocą których możemy włączyć albo odciąć dopływ gazu do pola grzewczego lub też regulować jego ilość. Po uruchomieniu palnika, a więc podpaleniu gazu, dochodzi do jego spalania. Dzięki temu uzyskujemy płomień, który może ogrzewać naczynie. Każdy palnik ma specjalne otwory, zapewniające właściwy przepływ powietrza – kluczowy dla efektywności procesu spalania.

 

Kuchenka gazowa – wady i zalety

 

Jeżeli zastanawiasz się, co jest lepsze dla Ciebie: płyta gazowa czy indukcja, dobrze jest rozważyć wszystkie za i przeciw obydwu rozwiązań. Kuchnie gazowe pomimo dostępności nowocześniejszych sprzętów wciąż cieszą się sporą popularnością. Ma to związek przede wszystkim z stosunkowo niską ceną gazu. Jakie jeszcze korzyści mogą płynąć z użytkowania płyty na gaz i jakie są jej wady?

 

Zalety płyty gazowej Wady kuchenek gazowych
Możliwość szybkiego rozpoczęcia gotowania – gotowanie na płycie gazowej możemy rozpocząć od razu po uruchomieniu palnika. Tego typu urządzenie, w przeciwieństwie chociażby do klasycznych płyt elektrycznych, nie musi się rozgrzewać. Bardziej wymagające w czyszczeniu – utrzymanie kuchenki gazowej w czystości może być bardziej czasochłonne. Z uwagi na konstrukcję oraz obecność palników i rusztów, dokładne wyczyszczenie płyty zajmie więcej czasu.
Precyzyjna kontrola wielkości płomienia – sposób sterowania kuchenką gazową pozwala na łatwą kontrolę mocy, z jaką ogrzewane jest ustawione na palniku naczynie. Nowoczesne płyty gazowe wyposażane są również w automatyczne zapalarki, dzięki czemu ich obsługa staje się jeszcze łatwiejsza i bezpieczniejsza. Ograniczenia w aranżacji – płyta gazowa powinna być zlokalizowana w niedalekiej odległości od zaworu gazu w kuchni, ponadto jej umiejscowienie podlega przepisom bezpieczeństwa i musi być zgodne z normami budowlanymi. Nie można na przykład zainstalować jej zbyt blisko okien, drzwi czy kratek wentylacyjnych, a także zlewozmywaka czy łatwopalnych materiałów.
Dowolność w wyborze garnków i patelni – potrawy na kuchence gazowej możemy przygotowywać w dowolnym rodzaju garnków: stalowych, emaliowanych, aluminiowych czy żeliwnych. Nie ma potrzeby kupowania specjalnych naczyń, jak ma to miejsce w przypadku płyt indukcyjnych. Szybsze zużywanie się naczyń – opalający garnki i patelnie ogień brudzi je. Dodatkowo nagrzewa nie tylko ich dno, lecz także chociażby uszy. Jeżeli są one wykonane z plastiku, zbyt intensywny ogień może powodować ich topienie.
Niskie koszty – cena gazu jest niższa, niż cena prądu, co przekłada się na wysokość rachunków. Bezpieczeństwo – aby przygotować posiłek na płycie gazowej, zmuszeni jesteśmy do obcowania z żywym ogniem. Ryzyko oparzenia się jest więc spore. Inna kwestia to możliwość wycieku gazu, który także może spowodować niebezpieczne sytuacje. Warto wiedzieć jednak, że nowoczesne kuchnie na gaz wyposażane są w specjalne systemy, takie jak zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, które odcina dopływ gazu do palnika, jeżeli palący się na nim płomień nieoczekiwanie zgaśnie, np. w wyniku zalania płyty czy podmuchu wiatru.
Możliwość gotowania w przypadku przerwy w dostawie prądu – w razie awarii instalacji elektrycznej lub też przerwy w dostawie prądu, wciąż jesteśmy w stanie bez przeszkód przygotować ciepły posiłek czy zagotować wodę na kawę lub herbatę. Niska efektywność energetyczne – kuchenka na gaz nie może być uznana za urządzenie energooszczędne. Wszystko dlatego, że spora część generowanego przez nią ciepła ulatnia się do otoczenia. Sprawia to także, ze czas gotowania na płycie gazowej wybranych potraw jest znacznie dłuższy, niż czas, jaki musimy poświęcić na przyrządzenie ich na indukcji.
  Brak dodatkowych funkcji – płyty elektryczne mogą zaoferować nam praktyczne rozwiązania, które ułatwiają i przyspieszają gotowanie, a także dbają o efekty naszej pracy. Nie znajdziemy ich natomiast w kuchniach gazowych.

 

 

Jak działa płyta indukcyjna?

 

Płyta indukcyjna jest zasilana prądem, a do działania wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną. Jej najważniejszym elementem są cewki indukcyjne umieszczone pod ceramicznym blatem, które wytwarzają pole elektromagnetyczne. Kiedy na płycie zostanie umieszczone naczynie z dnem ferromagnetyczny, w jego wnętrzu wytworzą się wirujące prądy elektryczne, które w efekcie wygenerują ciepło. Skutkiem tego garnek, podobnie jak i jego zawartość, bardzo szybko zacznie się nagrzewać. Kiedy jednak zdejmiemy naczynie z pola grzewczego, automatycznie przestanie ono pracować. Zaawansowana technologia wykorzystywana w płytach indukcyjnych pozwala na bezpieczne i efektywne gotowanie, bez potrzeby stosowania otwartego ognia i przy znacznie wyższej wydajności energetycznej.

 

Płyty indukcyjne – za i przeciw

 

Kuchenki indukcyjne są chętnie wybierane przez konsumentów przede wszystkim z uwagi na swoją skuteczność. Znasz już plusy i minusy płyt gazowych, dlatego by ułatwić Ci podjęcie decyzji: płyta gazowa czy indukcja, przedstawiamy Ci również wady i zalety płyt indukcyjnych.

 

Zalety płyt indukcyjnych Wady płyt indukcyjnych
Nagrzewanie się i gotowanie w krótszym czasiepłyty indukcyjne nagrzewają się błyskawicznie. Możemy więc rozpocząć gotowanie czy smażenie niemal natychmiast po ich uruchomieniu i ustawieniu na nich garnka lub patelni. W związku z tym, że wytwarzana przez urządzenie energia jest przekazywana bezpośrednio do dna naczynia, jego zawartość podgrzewa się bardzo szybko. Przykładowo, gotowanie wody na indukcji trwa nieporównywalnie krócej niż na innych płytach grzejnych. Cena – jedną z największych wad indukcji jest jej cena. Płyta indukcyjna, z uwagi na wykorzystywaną w niej zaawansowaną technologię, jest droższa w produkcji, co oczywiście przekłada się na jej cenę w sklepie.
Wysoka efektywność energetyczna – płyty indukcyjne wykazują się bardzo wysoką efektywnością energetyczną, ponieważ niemalże całą wytworzoną energię przekazują do dna naczynia. Minimalizuje to straty ciepła i przekłada się na niższe opłaty za prąd. Potrzeba stosowania specjalnych naczyń – by móc gotować na płycie indukcyjnej, musimy zaopatrzyć się w garnki i patelnie z dnem ferromagnetycznym. Niemniej jednak tego typu naczynia są dość powszechne, dlatego może się okazać, że mamy je w domu, nawet jeżeli jeszcze nie posiadamy indukcji.
Precyzyjna kontrola mocy grzaniakuchnie indukcyjne oferują z reguły kilkanaście poziomów mocy grzania. Oznacza to, że jesteśmy w stanie bardzo dokładnie dostosować wykorzystywaną temperaturę do specyfiki danej potrawy. Sterowanie odbywa się przy pomocy dotykowego panelu i jest wyjątkowo intuicyjne. Brak możliwości gotowania podczas przerwy w dostawie prądu – jeżeli w naszej kuchni znajduje się kuchenka indukcyjna, przerwa w dostawie prądu lub awaria instalacji energetycznej spowoduje brak możliwości przygotowania ciepłego dania.
Bezpieczeństwo – gotowanie nie wymaga wykorzystania ognia. Co więcej, płyta po zdjęciu naczynia z pola grzewczego bardzo szybko stygnie. Jednocześnie producenci płyt indukcyjnych wyposażają swoje urządzenia we wskaźniki zalegania ciepła, tak by uchronić użytkowników przed przypadkowych dotknięciem gorącej kuchenki. Same naczynia zaś nagrzewają się wyłącznie na dnie. Swobodnie więc, nawet po długotrwałym gotowaniu, możemy złapać je za uchwyty, bez ryzyka poparzenia.  
Łatwość utrzymania w czystości – gładka powierzchnia płyt indukcyjnych jest wyjątkowo łatwa w czyszczeniu. Jej pielęgnacja ogranicza się do przecierania jej miękką ściereczką nasączoną wodą i płynem do naczyń.  

 

 

Czym się różni płyta indukcyjna od ceramicznej?

 

Jeżeli zastanawiamy się, jaką płytę grzewczą wybrać, warto dowiedzieć się także, czym się różnią płyty indukcyjne od innych płyt elektrycznych. Zarówno kuchenka indukcyjna, jak i ceramiczna do działania potrzebują prądu, jednak ich praca przebiega w odmienny sposób.

 

Płyta indukcyjna generuje ciepło wyłącznie w obrębie miejsca, na którym ustawione jest naczynie z magnetycznym dnem, podczas gdy w płycie ceramicznej ogrzewane jest całe pole grzewcze i to niezależnie od tego, czy ustawimy na nim garnek, czy też nie. Tym samym już na pierwszy rzut oka płytę indukcyjną można uznać za bardziej energooszczędne rozwiązanie.

 

Znaczne różnice można ponadto dostrzec w czasie gotowania i wydajności obydwu tych urządzeń. Płyta indukcyjna w tym względzie nie ma sobie równych. Generowane przez nią ciepło trafia bowiem wprost do ustawionego na niej garnka. Pozostała jej część pozostaje natomiast chłodna. Tym samym niemalże cała wyprodukowana przez indukcję energia wykorzystywana jest do nagrzania naczynia, a straty ciepła są naprawdę niewielkie. Ocenia się, że wydajność tradycyjnych kuchni gazowych wynosi 50%, ceramicznych waha się pomiędzy 60 a 70%, z kolei indukcyjnych sięga aż 90-95%.

 

Płyta gazowa czy indukcyjna? Różnica w kosztach eksploatacji

 

Co jest tańsze indukcja czy gaz? Która z kuchenek jest bardziej oszczędna: płyta gazowa czy indukcyjna? Koszty eksploatacji płyty gazowej i indukcyjnej wynikają z dwóch aspektów: poboru energii oraz cen prądu i gazu. Aby móc porównać koszty, jakie poniesiemy, korzystając z obu urządzeń, warto wiedzieć, jakie jest zużycie energii przez płytę indukcyjną oraz zużycie gazu w tradycyjnej kuchence.

 

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest sprawdzenie rocznego zużycia prądu i gazu przez poszczególne urządzeniach. Dane te znajdziemy na etykietach energetycznych i w specyfikacji technicznej sprzętów. Następnie możemy skorzystać z kalkulatora zużycia prądu i gazu, który pozwoli nam łatwo oszacować koszty eksploatacji płyty gazowej i indukcji. Na końcu wystarczy porównać wyniki.

 

Ile prądu zużywa indukcja?

 

Zanim kupimy płytę indukcyjną, warto dowiedzieć się, ile konkretnie energii elektrycznej pobiera taki sprzęt. Pozwoli nam to ocenić, czy jest to urządzenie na miarę naszego domowego budżetu.

 

Jeżeli wciąż zastanawiamy się, czy indukcja zużywa dużo prądu, musimy mieć na względzie fakt, że koszty eksploatacji płyty indukcyjnej w znacznej mierze zależne będą od jej mocy i sposobu, w jaki będziemy z niej korzystać. Moc standardowych kuchenek indukcyjnych może wynieść od 3 kW do nawet 12 kW. Im będzie ona wyższa, tym urządzenie będzie szybciej się nagrzewać, jednak będzie mieć też większe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

 

W trakcie użytkowania płyty indukcyjnej, pobór energii może różnić się w zależności od wybranej temperatury i sposobu przyrządzania konkretnej potrawy. Kiedy indukcja osiąga wybraną przez nas moc pracuje w trybie utrzymania ciepła, co oczywiście generuje spore oszczędności. Z kolei przy intensywnym gotowaniu czy smażeniu, kiedy kuchenka pracuje na pełnej mocy, pobór energii wzrasta.

 

Indukcja może pobierać więcej energii niż inne kuchenki, jednak wykorzystywać będzie ją znacznie efektywniej. Przekładać będzie się to krótsze gotowanie, a to zaś na oszczędność prądu, a także naszego czasu.

 

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna rocznie?

 

Na roczny pobór energii elektrycznej przez kuchenki indukcyjne wpływ ma kilka czynników.

 

Częstotliwość użytkowania

 

Im częściej i więcej gotujemy na indukcji, tym wyższe zużycie prądu generujemy.

 

Moc płyty

 

Kuchenki o większej mocy co do zasady zużywają więcej energii elektrycznej.

 

Czas gotowania

 

Czas korzystania z płyty ma bezpośredni wpływ na roczne koszty jej eksploatacji.

 

Efektywność użytkowania

 

Wykorzystanie właściwych naczyń i właściwy dobór pól grzewczych pod kątem wielkości naczyń także mają znaczenie dla zużycia prądu.

 

Czy płyta indukcyjna jest oszczędna?

 

Płyta indukcyjna uważana jest za jedno z najbardziej oszczędnych urządzeń wśród obecnie dostępnych kuchenek. Skąd bierze się taka opinia?

 

  • Efektywność energetyczna – płyta indukcyjna przekształca energię elektryczną w ciepło, które przekazywane jest bezpośrednio do dna naczynia, dzięki czemu ma wyższą efektywność energetyczną niż kuchenki gazowe czy pozostałe kuchenki elektryczne.
  • Szybkość podgrzewania – płyta indukcyjna znacznie szybciej podgrzewa potrawy niż inne kuchenki. Krótszy czas gotowania oznacza mniejsze zużycie energii.
  • Precyzyjne sterowanie – płyty indukcyjne pozwalają na precyzyjne sterowanie temperaturą, co dodatkowo ogranicza marnowanie energii poprzez nadmierne ogrzewanie naczyń lub gotowanie w wykorzystaniem zbyt wysokiej mocy.
  • Dezaktywacja pola po zdjęciu naczynia – ponieważ płyta indukcyjna nie może generować ciepła, jeżeli nie jest ustawione na niej naczynie z ferromagnetycznym dnem, zdjęcie garnka czy patelni z pola grzewczego powoduje automatyczne przerwanie pracy urządzenia, co również ogranicza zużycie energii.

 

Kuchenka gazowa czy indukcyjna? Co dla kogo?

 

Płyta gazowa czy indukcja – nadal nie masz pewności, która opcja lepiej sprawdzi się w Twojej kuchni? Wybór ten powinien opierać się na naszych preferencjach, stylu życia i indywidualnych potrzebach. Koniecznie więc przeczytaj, u kogo lepiej sprawdzi się płyta indukcyjna, a u kogo gazowa.

 

Płyta indukcyjna sprawdzi się doskonale u osób poszukujących efektywnego, szybkiego i łatwego w obsłudze urządzenia. Jest szczególnie polecana dla:

 

  • osób ceniących sobie energooszczędne rozwiązania – płyty indukcyjne to maksymalnie wydajne urządzenia i z pewnością bardziej ekonomiczne sprzęty niż inne kuchenki elektryczne,
  • osób chcących oszczędzać czas – z uwagi na szybkie nagrzewanie się i niskie straty ciepła, płyta indukcyjna pozwala na bardzo szybkie gotowanie,
  • właścicieli małych kuchni – płyty indukcyjne dają nam większą elastyczność podczas aranżowania niewielkiej kuchni,
  • osób szukających bezpiecznego rozwiązania – indukcja nagrzewa się tylko na ograniczonej powierzchni i szybko stygnie. Dodatkowo, wiele modeli posiada funkcje bezpieczeństwa, takie jak chociażby blokada rodzicielska, którą na pewno docenią rodziny z małymi dziećmi,
  • osób, którym zależy na łatwym utrzymaniu porządku w kuchni – płyta indukcyjna jest niezwykle łatwa do utrzymaniu w czystości.

 

Z kolei płyta gazowa to doskonały sprzęt dla miłośników tradycji. Najlepiej sprawdzi się u:

 

  • osób, które preferują klasyczne metody gotowania – płyta gazowa to jedyne urządzenie, które umożliwia nam przyrządzanie potraw na prawdziwym ogniu,
  • profesjonalnych kucharzy – najlepsi kucharze i pasjonaci najczęściej gotują na gazie,
  • osób chcących urządzić kuchnię w tradycyjnym stylu – klasyczny wygląd płyt gazowych idealnie pasować będzie do kuchni zaaranżowanych w stylu rustykalnym, vintage czy retro,
  • osób z ograniczonym budżetem na zakup płyty grzewczej – kuchenki gazowe to opcja tańsza w zakupie.

 

A może trzecia opcja: płyta gazowo-indukcyjna?

 

Jeżeli nie chcemy ograniczać się do wyboru wyłącznie jednego typu urządzenia, możemy skorzystać z trzeciej opcji, jaką jest tzw. płyta kombinowana, czyli indukcyjno-gazowa. To innowacyjny sprzęt, który łączy w sobie obie funkcjonalności i daje możliwość szybkiego przyrządzania potraw z wykorzystaniem indukcji, jak i gotowania na ogniu. Taka kuchenka podzielona jest na dwie części. Na jednej z nich umieszczone są tradycyjne palniki na gaz, w drugiej znajdują się indukcyjne elementy grzewcze. Takie połączenie sprawia, że użytkownik ma zapewnioną pełną elastyczność w gotowaniu.

 

Płyta gazowa bez płomieni

 

Czwarte rozwiązanie, które pozwala korzystać z wybranych zalet płyt elektrycznych i kuchni gazowych to tzw. płyta gazowa pod szkłem. Jest to urządzenie, w którym palniki gazowe ukryte są pod ceramicznym blatem. Taka kuchenka oczywiście też ma swoje plusy i minusy.

 

Zalety:

  • estetyka – płyty gazowe bez płomieni charakteryzują się nowoczesnym, eleganckim wyglądem,
  • łatwość czyszczenia – powierzchnia takich urządzeń jest gładka – dokładnie tak jak ma to miejsce w przypadku płyt indukcyjnych, a co za tym idzie, jest łatwa do utrzymania w czystości. Wystarczy regularnie przecierać ją wilgotną ściereczką,
  • bezpieczeństwo – ponieważ palniki ukryte są pod ceramiczną powierzchnią, użytkując tego rodzaju płytę, nie jesteśmy narażeni na bezpośredni kontakt z ogniem,
  • precyzyjne sterowanie temperaturą – podobnie jak tradycyjne płyty gazowe, płyty bez płomieni pozwalają na dokładną regulację mocy grzania.

 

Wady:

  • konieczność dostępu do gazu – płyta gazowa bez płomieni nadal wymaga podłączenia do instalacji gazowej,
  • wyższa cena – płyty gazowe pod szkłem zazwyczaj są droższe od tradycyjnych kuchenek gazowych,
  • wolniejsze nagrzewanie się – w porównaniu do płyt indukcyjnych, płyty gazowe bez płomieni mogą nagrzewać się wolniej, co może wydłużać czas gotowania i zwiększać zużycie energii.

 

Płyta gazowa czy indukcja – co wybrać? Podsumowanie

 

Wybór pomiędzy kuchnią gazową a indukcyjną wcale nie należy do najłatwiejszych. Podejmując decyzję, należy rozważyć aspekty ekonomiczne, jak i indywidualne preferencje. Kuchenka gazowa jako jedyna daje nam możliwość gotowania na prawdziwym ogniu, podczas gdy płyta indukcyjna pozwala gotować szybciej i korzystać z nowoczesnych funkcji. Jest też oszczędnym rozwiązaniem.

 

Kuchnie Pinio
Kuchnie Pinio
Kuc Meble Brzesko
Kuc Meble Brzesko
Studio Chome
Studio Chome
Meble Wach
Meble Wach
Studio Bossi
Studio Bossi
Komandor
Komandor

Komentarze


5.00/5 1 1
5

Żeby mieć płytę gazową budynek nie musi mieć podłączenia do sieci gazowej bo jest też takie coś jak butla. Miałem właśnie taką gazówkę ale w tym roku robiliśmy remont kuchni i zdecydowaliśmy się na indukcję.

Zobacz również


Grzanie na zimno. Sekrety indukcji.


Szybko, sprawnie, energooszczędnie i bezpiecznie. Któż z nas nie chciałby w ten...

Rodzaje płyt kuchennych


Płyta, na której ustawiasz naczynia podczas gotowania powinna odznaczać się...

Na gazie czy z prądem? Jaką płytę grzewczą wybrać?


Co najczęściej robimy w kuchni? Gotujemy. Skoro ta czynność zajmuje nam tak wiele...